Polskie Radio

Rząd na wyjazdowym posiedzeniu w Łodzi przyjął program regionalny dla Polski centralnej

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2015 16:51
Podczas wyjazdowego posiedzenia w Łodzi Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia „Strategii Rozwoju Polski Centralnej do roku 2020 z perspektywą 2030”, przedłożoną przez ministra infrastruktury i rozwoju. Strategia obejmuje obszar województwa łódzkiego i mazowieckiego. Ten obszar zamieszkuje jedna piąta ludności naszego kraju.
Audio
  • Rząd w Łodzi obiecał więcej pieniędzy dla klinik pediatrycznych- relacja Tomasza Majki (IAR)
  • Wicepremier Tomasz Siemoniak: w tym roku 5,5 mld zł wydamy w polskim przemyśle obronnym (IAR)
  • Wicepremier Tomasz Siemoniak: jesteśmy bliski na remonty bułgarskich MIG-ów (IAR)
  • Nowa droga ekspresowa oraz Narodowe Centrum Kultury Filmowej. To tylko niektóre obietnice złożone mieszkańcom Łodzi przez rząd. W tym mieście odbyło się dziś wyjazdowe posiedzenie Rady Ministrów. Opozycja zarzuca Ewie Kopacz, że to wszystko jest kampanią wyborczą. Relacja Tomasza Majki
Premier Ewa Kopacz oraz wiceministrowie - minister gospodarki Janusz Piechociński i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podczas posiedzenia Rady Ministrów w łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej
Premier Ewa Kopacz oraz wiceministrowie - minister gospodarki Janusz Piechociński i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podczas posiedzenia Rady Ministrów w łódzkiej Specjalnej Strefie EkonomicznejFoto: PAP/archiwum/Paweł Supernak

Jak czytamy w komunikacie po posiedzeniu RM, działania ujęte w „Strategii”  wpisują się w nowe podejście do polityki rozwoju, która w programowaniu uwzględnia terytorialne uwarunkowania rozwojowe, wykraczające poza granice jednego województwa.

Podkreśla się, że strategia ponadregionalna nie zastępuje ani nie powiela ustaleń strategii zintegrowanych ani strategii rozwoju województw. Koncentruje się na potencjałach i przewagach konkurencyjnych, których wzmacnianie może dać dodatkowe impulsy rozwojowe zarówno dla makroregionu, jak i dla Polski. Realizacja „Strategii” zapewni lepszą jakość programowania i wdrażania projektów oraz zwiększy skuteczność i efektywność wykorzystania środków UE.

Obszar obejmuje swym działaniem jedną piątą ludności Polski

Makroregion Polski Centralnej obejmuje obszar o łącznej powierzchni stanowiącej 17,2 proc. powierzchni kraju i liczbie ludności wynoszącej ok. 7,8 mln osób (ok. 20,3 proc. ludności Polski).

Polska centralna charakteryzuje się najwyższym w kraju poziomem rozwoju gospodarczego

Polska Centralna charakteryzuje się najwyższym w kraju poziomem rozwoju gospodarczego dotyczy to szczególnie największego i unikalnego w skali kraju wyspecjalizowanego potencjału naukowego i badawczo-naukowego.

Ważna rola układu Warszawa-Łódź

Bardzo ważną rolę w rozwoju Polski Centralnej odgrywa bipolarny układ Warszawa - Łódź, obejmujący swym zasięgiem nie tylko miasta centralne i ich obszary funkcjonalne, ale również znaczne obszary obu województw.

Jak czytamy w komunikacie, „Strategia” określa obszary współpracy województwa mazowieckiego i łódzkiego oraz wyznacza kierunki interwencji umożliwiające dalsze jej poszerzanie. Wskazuje działania, jakie mogą być podejmowane na poziomie ponadregionalnym. Z uwagi na specyfikę obszaru Polski Centralnej, szczególnego znaczenia nabrały związki funkcjonalne pomiędzy aglomeracjami Warszawy i Łodzi, traktowane jako jeden z głównych czynników umocnienia makroregionu na arenie krajowej i międzynarodowej. Jest efektem wspólnych prac administracji rządowej oraz samorządów województw mazowieckiego i łódzkiego, wspieranych przez środowiska naukowe, partnerów społecznych i gospodarczych.

Przeprowadzona diagnoza i analiza trendów rozwojowych dla tego makroregionu potwierdza wysoki potencjał dynamicznego rozwoju tego obszaru. Dało to podstawę do zdefiniowania jego możliwości rozwojowych i nakreślenia głównych kierunków interwencji. Obszary o najwyższym poziomie rozwoju w obu województwach mają stać się nie tylko kluczem do wzrostu konkurencyjności, ale również znacząco podnieść znaczenie Polski Centralnej na arenie międzynarodowej.

Rząd obiecuje, że zgodnie z przyjętą wizją rozwoju, Polska Centralna będzie najbardziej dynamicznym, konkurencyjnym i innowacyjnym obszarem, rozpoznawalnym w skali europejskiej i globalnej jako przestrzeń przyjazna generowaniu oraz transferowi wiedzy i innowacji.

Będzie wsparcie dla transferu innowacji naukowych do biznesu

Stąd podejmowane działania będą ukierunkowane na skuteczny transfer innowacji ze sfery naukowo-badawczej do biznesu, szczególnie dotyczy to branż istotnych dla makroregionu, takich jak: bio- i nanotechnologia, transport i komunikacja, fotonika, optoelektronika, mechatronika, radiofarmacja i nauki kosmiczne. Rozszerzona zostanie oferta edukacyjna dla szkół wyższych. Zwiększy się wymiana kadry naukowej i studentów między uczelniami nie tylko na płaszczyźnie międzywojewódzkiej, ale również zagranicznej (wspólne prowadzenie projektów B+R, wymiana doświadczeń i dobrych praktyk).

Powstanie innowacyjna sieć medyczno-farmaceutyczna

Rząd zapewnia, że działania będą skupione na utworzeniu zintegrowanego systemu informacji medycznej i rozwoju wysokospecjalistycznych usług medycznych.

Zasoby naturalne makroregionu będą sprzyjać rozwojowi działalności uzdrowiskowej, szczególnie w mniejszych ośrodkach miejskich Dobrze rozwinięty przemysł farmaceutyczny w większym stopniu wykorzystywać będzie nowe technologie w produkcji leków.

 Wspierana będzie działalność na rzecz rozwoju bazy produkcyjnej w dziedzinie nanomedycyny, farmacji i biotechnologii, sprzętu medycznego oraz technik laserowych. Istotne będzie także utrzymanie i rozwijanie trwałej współpracy tego sektora z jednostkami generującymi innowacje. 

Rolnictwo: ważna rola żywności prozdrowotnej

Szansą na rozwój sektora rolno-spożywczego ma być wytwarzanie zdrowych produktów żywnościowych. Producenci rolni, grupy producenckie i sektor przetwórstwa powinny w większym stopniu wykorzystywać mazowieckie i łódzkie ośrodki naukowe.

Powstanie multimodalny węzeł transportowy o znaczeniu międzynarodowym

Jak czytamy w uchwale RM, Polska Centralna to ważny punkt na krajowej i europejskiej mapie transportowej – tu przecinają się dwa z dziewięciu Transeuropejskich Korytarzy Transportowych. To daje duże szanse na powstanie multimodalnego węzła transportowego w skali międzynarodowej.

Dlatego planuje się szeroko zakrojone prace nad budową, przebudową i modernizacją infrastruktury sieci połączeń drogowych i kolejowych w wymiarze międzynarodowym i krajowym, przede wszystkim z istniejącymi i planowanymi w makroregionie elementami sieci TEN-T. Jednocześnie, w celu wzmocnienia wewnętrznej integralności, rozwijana będzie infrastruktura o charakterze międzyregionalnym.

Priorytetem będzie transport publiczny

Priorytetem dla makroregionu będzie transport publiczny. Poprawa nastąpi w kolejowych przewozach pasażerskich: chodzi o podjęcie działań na rzecz integracji taryfowej i rozkładowej międzyregionalnych połączeń, opracowania spójnego systemu informacji i obsługi pasażerów. Rolą samorządów będzie wspieranie powstawania nowoczesnych centrów logistycznych, skoncentrowanych w strefie między Warszawą, Łodzią i Piotrkowem Trybunalskim.

Międzynarodowe, krajowe i międzyregionalne powiązania komunikacyjne to szansa na wykreowanie Polski Centralnej jako multimodalnego węzła transportowego i włączenie makroregionu i Polski w sieć połączeń o charakterze globalnym.

Środki na realizacje programu: gros z funduszy europejskich

W realizację „Strategii” zaangażowane będą podmioty na poziomie krajowym, regionalnym oraz lokalnym. Każdemu z nich przypisano określony zakres zadań oraz odpowiedzialności. System finansowania opiera się na wykorzystaniu środków
z różnych źródeł, przy szczególnym nacisku na odpowiednie wykorzystanie środków pochodzących z funduszy europejskich w okresie 2014-2020.

To czwarta strategia ponadregionalna w Polsce

Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego Polski Wschodniej do roku 2020 (województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie), Strategia Rozwoju Polski Południowej do roku 2020 (województwa: małopolskie i śląskie), Stratega Rozwoju Polski Zachodniej do roku 2020 (województwa: dolnośląskie, lubuskie, opolskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie).

Premier Ewa Kopacz: Łódź wazne miejsce na mapie Polski

Premier Ewa Kopacz podkreślała, że Łódź jest wyjątkowym i ważnym miejscem na mapie Polski. Mówiła, że z punktu widzenia historycznego jest symbolem szybkiego wzrostu gospodarczego i wielokulturowości. Przyznała, że w kryzysie po upadku komunizmu Łódź wyjątkowo ucierpiała. Kopacz przekonywała przy tym, że dzięki wytrwałej pracy miasto znów - jak się wyraziła - staje się symbolem sukcesu. To region, który w polskiej gospodarce odgrywa bardzo ważną rolę - oceniła.

Od poniedziałku premier wraz z kilkunastoma ministrami przebywa w Łodzi. Jeszcze przed wyjazdem pociągiem z Warszawy zapewniała, że podczas wizyty rząd będzie "mówić o sprawach ważnych dla regionu łódzkiego, łącznie z programem regionalnym na lata 2014-2020. Spróbujemy też rozwiązać bieżące problemy." - deklarowała Ewa Kopacz.

Już w poniedziałek premier ogłosiła wsparcie dla 4 wielkich instytutów pediatrycznych, w tym Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Placówka, która ma blisko 300 milionów długów ma uzyskać preferencyjny kredyt. Ewa Kopacz zadeklarowała również podwyższenie kontraktów przez NFZ dla wszystkich klinik pediatrycznych wykonujących wysokospecjalistyczne zabiegi.

Powstanie Narodowe Centrum Ogrodnictwa?

W poniedziałek rano Kopacz odwiedziła Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach. - Myślę, że czas na powstanie Narodowego Centrum Ogrodnictwa właśnie tu, w Skierniewicach. Niech Polska ma tę swoją wizytówkę, jeśli chodzi o zdrową żywność, o ogrodnictwo, właśnie tu, w Skierniewicach. I będę zwolennikiem, by proponować ministrowi rolnictwa, aby takie Narodowe Centrum Ogrodnictwa powstało właśnie na bazie Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach - powiedziała premier.

Wizyta w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1

W Łodzi, wraz z wicepremierami: szefem MON Tomaszem Siemoniakiem i ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim, Kopacz odwiedziła państwowe Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1. - To zakłady, które w tej chwili radzą sobie świetnie - oceniła. Poinformowała, że w 2014 r. spółka, która zajmuje się modernizacją i remontami wojskowych śmigłowców, miała ok. 30 mln zł zysku, a obecnie ma podpisane umowy na 112 mln zł.

- W perspektywie kilkunastu lat te osoby, które są zatrudnione zarówno tu, jak i w Dęblinie (gdzie jest oddział firmy - przyp. red.), a jest tych osób blisko 700, mają zapewnioną pracę - podkreśliła szefowa rządu.

Pomoc dla Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi i CZD

Na konferencji prasowej Kopacz zapowiedziała m.in. dwutorową pomoc dla Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi i CZD. Jak dodała chodzi o doraźną pożyczkę z funduszu restrukturyzacji przedsiębiorców w wysokości 100 mln zł oraz wyższą wycenę świadczeń wysokospecjalistycznych finansowanych z NFZ.
Premier była pytana, czy rząd planuje działania legalizujące marihuanę przeznaczoną do celów leczniczych.

- Dobrze by było, byśmy na bieżąco śledzili wszystko to, co dzieje się na rynku farmaceutyków w tej chwili - zaznaczyła.

Poinformowała, że dopuszczony już do obrotu jeden preparat oparty na marihuanie jest stosowany w leczeniu stwardnienia rozsianego. Kolejne takie preparaty - dodała - będą dopuszczane "systematycznie po przeprowadzanych badaniach klinicznych".

Rozmowy o budżecie obywatelskim

Po południu Kopacz spotkała się z mieszkańcami miasta, z którymi rozmawiała o budżecie obywatelskim. Podkreślała, że chciałaby, aby obywatele decydowali na wszystkich szczeblach samorządu o tym, jak ma wyglądać ich miasto. - Myślę, że z czasem dojdziemy do takiego momentu, kiedy będziemy czuli się gospodarzami własnego kraju, własnego miasta czy własnej ulicy - oceniła.

Spotkanie z Kopacz odbyło się na pierwszym w Łodzi woonerfie, nazywanym po polsku podwórcem. Termin ten dotyczy projektowania ulicy w strefie zurbanizowanej w taki sposób, aby przy zachowaniu kluczowych funkcji uspokoić ruch na niej - stworzyć przestrzeń o wysokim poziomie bezpieczeństwa i walorach estetycznych, gdzie przyjemnie można spędzić czas.

Łódź chce zorganizować Expo 2022

Szef MSZ Grzegorz Schetyna podpisał, wraz z prezydent tego miasta Hanną Zdanowską, list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie promocji kandydatury Łodzi do organizacji międzynarodowej wystawy International Expo, czyli tzw. małego Expo 2022. Schetyna zapowiedział, że już nie tylko MSZ będzie zajmowało się promocją kandydatury Łodzi do organizacji Expo 2022, ale wszystkie inne ministerstwa.

Inwestycje drogowe

Z kolei minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak przed południem przyjechała do Łodzi na węzeł "Brzeziny", który powstaje na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 72 i kolejnej budowanej części autostrady A1. Ta ostatnia - na odcinku od Strykowa do Tuszyna - ma być jednocześnie wschodnią obwodnicą Łodzi. Wasiak zapowiedziała przy okazji, że w przyszłym roku będzie można rozpocząć budowę drogi ekspresowej S14, która ma być zachodnią obwodnicą Łodzi.

Minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki oglądał w towarzystwie prezydent Zdanowskiej XIX-wieczną kamienicę przy ul. Zielonej 18. Na rewitalizację budynku, którego powierzchnia przekracza 540 m kw., miasto wydało prawie 2 mln zł. Po remoncie władze Łodzi zdecydowały się przekazać obiekt na potrzeby powstającego Instytutu Samorządności.

Minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska odwiedziła półkolonie w jednej z łódzkich szkół i spotkała się z dyrektorami przedszkoli. Nawiązując do wydarzeń ostatniego weekendu, gdy do szpitali na Śląsku trafiło ok. 200 osób zatrutych dopalaczami, zapowiedziała, że MEN wspólnie z MSW będzie pracować nad nowymi metodami walki z dopalaczami.

Minister kultury Małgorzata Omilanowska zwiedziła zrewitalizowaną dawną elektrociepłownię EC1. - W Łodzi jest najlepsze muzeum sztuki współczesnej, tu jest ogromna tradycja wytwórni filmowej i szkoły filmowej, tu są dobre tradycje muzyczne. To jest miasto, które ma wielkie możliwości, dużo dobrych instytucji, ale ciągle jeszcze myślę, że nie osiągnęło tej rangi i marki kulturowej w Polsce, na jaką zasługuje - powiedziała Omilanowska.

To już kolejne wyjazdowe posiedzenie rządu. Na poprzednim, w Katowicach dwa tygodnie temu przyjęto program dla Śląska.

IAR/PAP, awi, jk. kom. CIR

Zobacz więcej na temat: inwestycje Łódź Rząd RP
Czytaj także

Łódź będzie miała obwodnice z każdej strony

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2015 13:44
W przyszłym roku będzie można rozpocząć budowę drogi ekspresowej S14, która ma być zachodnią obwodnicą Łodzi. Od północy miasto można już ominąć autostradą A2, a od południa drogą ekspresową S8. Od zachodu sieć obwodnic ma natomiast uzupełnić droga ekspresowa S14.
rozwiń zwiń