Polskie Radio

Cybersec 2015: potrzebne globalne normy cyberbezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2015 12:13
Utworzenie przez NATO wspólnych oddziałów zajmujących się cyberbezpieczeństwem, zacieśnienie i zwiększenie efektywności współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa między sektorem publicznym i prywatnym, stworzenie skutecznych mechanizmów zwiększających poziom cyberbezpieczeństwa dotyczących infrastruktury krytycznej oraz utrzymanie dotychczasowej formuły zarządzenia Internetem - to najważniejsze wnioski płynące z zakończonego właśnie w Krakowie Cybersec 2015. Forum to największa w Europie konferencja poświęcona problemom bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.
Uczestnicy Forum CYBERSEC 2015
Uczestnicy Forum CYBERSEC 2015Foto: CYBERSEC 2015

- Musimy wybrać najlepsze rozwiązania, które wzmocnią poziom cyberbezpieczeństwa. Dlatego warto w tym względzie wymieniać się doświadczeniami i najlepszymi praktykami. Cybersec spełnił swoje zadanie i jestem przekonana, że jest to doskonała platforma dzielenia się najlepszymi rozwiązaniami w tym zakresie - mówiła, podsumowując Cybersec Joanna Świątkowska z Instytutu Kościuszki, dyrektor programowa Forum.

Eksperci zgromadzeni na krakowskiej konferencji Cybersec wielokrotnie podkreślali, że sprawy cyberbezpieczeństwa powinny przestać być rozpatrywane w oderwaniu od dotychczasowej dyskusji na temat przyszłości Europy czy kontaktów transatlantyckich. – Bezpieczeństwo cyberprzestrzeni powinno stać się ważnym tematem międzynarodowych rozmów – zaznaczał w czasie drugiego dnia forum Jurand Drop, wiceminister Administracji i Cyfryzacji. Karsten Geier przedstawiciel niemieckiego MSZ dodawał: – Dziś wszystko jest cyber, ale cyber nie jest wszystkim.

"Obszar cyber można nazwać Dzikim Zachodem"

Zdaniem Janrno Limnella profesora cyberbezpieczeństwa, obszar cyber można nazwać Dzikim Zachodem, gdzie różni bohaterowie robią, co chcą, bez żadnej kontroli - W obszarze cyberbezpieczeństwa linia pomiędzy pokojem a wojną jest nieustannie zamazywana – podkreślał ekspert uniwersytetu Aalto w Finlandii.

O całościowym i ponadgranicznym spojrzeniu na sprawę cyberbezpieczeństwa mówił Paul Nicholas, dyrektor ds. bezpieczeństwa Microsoft. - Globalne normy bezpieczeństwa państw byłyby najlepszym rozwiązaniem. Pozwoliłyby nam na lepsze zarządzanie ryzykiem w obszarze cyberbezpieczeństwa. Jestem przekonany, że współczesny świat tego potrzebuje.

Potrzeba bliskiej współpracy między sektorem publicznym a prywatnym

Uczestnicy Forum zwracali również uwagę na potrzebę bliskiej współpracy w tej sferze między sektorem publicznym a prywatnym. - Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, to cele państw i biznesu są ze sobą zbieżne, choć często obydwie strony realizują je w odmienny sposób – przekonywał z kolei Chris Gow z CISCO. W podobnym tonie wypowiadał się również wiceprezes zarządu Exatel, Andrzej Tymecki. – Wypracowanie efektywnych rozwiązań w zakresie cyberbezpieczeństwa państwa, powinno uwzględniać głosy wszystkich podmiotów, które, z tą problematyką stykają się na co dzień – mówił.

Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa zostało zorganizowane przez Instytut Kościuszki we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa, Kraków Convention Bureau i Fundacją Bezpieczna Cyberprzestrzeń. Na liście prelegentów Cybersec znaleźli się między innymi: zastępca sekretarza generalnego NATO, Sorin Ducaru, przedstawiciele kancelarii prezydenta, BBN, resortów Obrony Narodowej, Administracji i Cyfryzacji, MSZ, służb specjalnych. W Krakowie nie zabrakło również ekspertów z Polskich i Europejskich uczelni czy przedstawicieli największych światowych firm informatycznych i teleinformatycznych.

Informacja prasowa, awi

Czytaj także

Forum Cybersec 2015: jak skutecznie chronić się przed atakami hakerów?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 09:33
Trwa Cybersec 2015 – Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa. W trakcie dwóch dni debat ponad 130 prelegentów z 20 krajów Europy i USA dyskutuje o tym, jak powinna wyglądać współczesna polityka cyberbezpieczeństwa. Tematyka Forum została podzielona na cztery ścieżki: PAŃSTWO, WOJSKO, BIZNES i PRZYSZŁOŚĆ.
rozwiń zwiń