Polskie Radio

Europejski Magazyn Plus

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2015 23:35
Pomoc rozwojowa UE. Wynajem aut w UE. Cyfrowa tożsamość w Estonii. Światowe Centrum Słuchu dzięki funduszom z UE. Nowy materiał dla lotnictwa dzięki dotacjom UE.
Audio

1/ Unia Europejska jest największym dawcą pomocy rozwojowej na świecie. 58 mld euro – tyle państwa członkowskie UE i jej instytucje w 2014 roku przekazały na pomoc rozwojową. Pomoc trafia do prawie 160 państw świata. Na czym polega ta pomoc, czy jest monitorowana i czy Wspólnotę w czasach kryzysu na nią stać - między innymi te wątki pojawiły się podczas debaty Euranet Plus Citizens` Corner na temat Europejskiego Roku na Rzecz Rozwoju. Materiał Agaty Kasprolewicz. „Euranet Plus News Agency”.

2/ Wynajem samochodów w UE ma być prostszy, czytelniejszy i bezpieczniejszy. Komisja Europejska wymusiła zmianę praktyk w wypożyczalniach aut. Szczegóły: Adrian Bąk. „Euranet Plus News Agency”.

3/ Obywatele całego świata mogą poprosić Estonię o ponadnarodową cyfrową tożsamość, dzięki której mogą korzystać z e-usług w tym kraju. To pierwsze państwo w UE, które zdecydowało się na takie rozwiązanie. Estonia, oferując e-rezydencję, tożsamość cyfrową, chce ułatwić prowadzenie biznesu, włączyć obcokrajowców w świat estońskich innowacji oraz sprowadzić do kraju nowe inwestycje. E-rezydencja może przyczynić się do wymazania granic w świecie biznesu. Autor: Michał Strzałkowski. „Euranet Plus News Agency”.

4/ Polscy otolaryngolodzy są w czołówce światowej. Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej powstało Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach. Dziś to wiodący ośrodek wykonujący najwięcej różnego typu operacji związanych z leczeniem  zaburzeń słuchu, w tym  wszczepiania różnego typu implantów. W Warszawie odbył się I Międzynarodowy Festiwal dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe rytmy”. Towarzyszyła mu konferencja naukowa z udziałem ekspertów z całego świata, podczas której omawiano wykorzystanie muzyki w diagnostyce i rehabilitacji  w zaburzeniach słuchu. Autor: Dorota Truszczak.

5/ Dr Andrzej Katunin z Politechniki Śląskiej w Gliwicach opracowuje nowy materiał konstrukcyjny dla lotnictwa. Na realizację tego projektu dostał dofinansowanie ze środków unijnych za pośrednictwem Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, która doceniła ten pomysł w konkursie INTER. Chodzi  o stworzenie nowego kompozytu polimerowego odpornego na uderzenia piorunów, co nie tylko zwiększy bezpieczeństwo, ale obniży koszty eksploatacji samolotów. Autor: Katarzyna Kobylecka.

Zobacz więcej na temat: Euranet Plus