Polskie Radio

Ściana medalistów olimpijskich i mistrzostwa Polski

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2011 18:09
Na pływalni w Ostrowcu Świętokrzyskim powstała "Ściana medalistów olimpijskich". Na tym obiekcie odbywały się też dziś zawody mistrzostw Polski.
  • Na pływalni w Ostrowcu Świętokrzyskim powstała Ściana medalistów olimpijskich - relacja Tomasza Zimocha
  • Rozmowa Tomasza Zimocha w Ostrowcu Świętokrzyskim z Pawłem Korzeniowskim
  • Tomasz Zimoch w rozmowie z Otylią Jędrzejczak po pierwszym dniu mistrzostw Polski w pływaniu

Pierwszy olimpijski medal w pływaniu wywalczyła dla Polski Agnieszka Czopek - w Moskwie w 1980r. Później  zdobywcami byli jeszcze Artur Wojdat w 1988 roku w Seulu, Rafał Szukała w Barcelonie w 1992 roku, a 3 medale zdobyła w Atenach w 2004 roku Otylia Jędrzejczak.

Pomysłodawcą umieszczenia sześciu replik medali polskich pływaków jest Zbigniew Pacelt.  Był dwukrotnym olimpijczykiem w konkurencjach pływackich, ale największe sukcesy odniósł jako trener polskich pięcioboistów. W 1992 roku w Barcelonie Zbigniew Pacelt doprowadził Arkadiusza Skrzypaszka i polską drużynę pięciobojową do olimpijskiego mistrzostwa.

Więcej o "Ścianie medalistów olimpijskich" w relacji Tomasza Zimocha. Aby posłuchać kliknij na ikonę dźwięku w zakładce po prawej stronie.

Tymczasem na pływalni w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyły się zawody mistrzostw Polski. Sześcioro Polaków wywalczyło dzisiaj minimum na pływackie mistrzostwa świata w Szanghaju. W mistrzostwach Polski w Ostrowcu Świętokrzyskim dokonali tego Otylia Jędrzejczak, Mirela Olczak, Alicja Tchórz, Paweł Korzeniowski, Radosław Kawęcki i Konrad Czerniak.

Otylia

Otylia Jędrzejczak wygrała finał na 200 metrów stylem motylkowym. Uzyskała wynik 2.09,34, czyli lepszy niż w porannych eliminacjach, w których wywalczyła minimum na mistrzostwa świata. Drugie miejsce w finale zajęła Mirela Olczak, która wynikiem 2.10,30 także zdobyła minimum na mistrzostwa świata w Szanghaju.

Paweł Korzeniowski wygrał finał na 200 metrów stylem motylkowym z wynikiem 1.55,64, który gwarantuje mu minimum. Drugie miejsce zajął trenujący na co dzień w Stanach Zjednoczonych Marcin Cieślak, który uzyskał wynik 1.58,36. Zawodnik ten minimum na mistrzostwa świata w Szanghaju uzyskał już wcześniej w USA.

Radosław Kawęcki wygrał finał na 200 metrów stylem grzbietowym i uzyskał wynik 1.56,90, co daje mu prawo startu w mistrzostwach świata.

Finał na 200 metrów stylem grzbietowym kobiet wygrała Alicja Tchórz, która już w porannych eliminacjach uzyskała minimum na mistrzostwa świata. Drugie miejsce w finale zajęła Aleksandra Putra, która miała wynik 2.12,56, gwarantujący start w Szanghaju. Jednak Aleksandra Putra, była reprezentantka Francji, obecnie przez Polski Związek Pływacki nie jest brana pod uwagę jako kadrowiczka na mistrzostwa świata.

Konrad Czerniak wygrał finał na 50 metrów stylem dowolnym i wynikiem 22,11 zapewnił sobie także udział w mistrzostwach świata.

Więcej w rozmowach Tomasza Zimocha z Pawłem Korzeniowskim i Otylią Jędrzejczak. Aby posłuchać kliknij na ikony głośników w zakładce po prawej stronie.

Otylia Jędrzejczak powróciła wieczorem ze Stanów Zjednoczonych. Od kilku miesięcy mistrzyni olimpijska z Aten trenuje w Kalifornii i podjęła walkę o powrót do wysokiej formy.

W dwudniowych pływackich zawodach Grand Prix w Ostrowcu Świętokrzyskim największe zainteresowanie budzi występ Otylii Jędrzejczak.

Zaledwie kilka miesięcy po wznowieniu treningów, Otylia Jędrzejczak uzyskała minimum na tegoroczne mistrzostwa świata, które odbędą się w Szanghaju.