Polskie Radio

Samotny jak latarnia morska, solidny jak latarnik

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 12:36
- Zawsze stoi w tym samym miejscu. Bez względu na wydarzenia, pogodę i porę roku, jest niezawodny - zapewnił w radiowej Jedynce Ziemowit Sokołowski, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich, wcześniej latarnik.
Audio
  • Samotny jak latarnia morska, solidny jak latarnik (Jedynka/Sygnały dnia)
Latarnia morska
Latarnia morskaFoto: PAP/Archiwum/Owen Humphreys

Praca latarnika była kiedyś służbą. Latarnik, który nie wypełniał swoich obowiązków, mógł być nawet skazany na karę dożywotniego więzienia. Miał być "czysty na ubraniu i ciele oraz prowadzić zgodne życie".

Dziś profesja latarnika jest w defensywie. - Większość latarń jest zautomatyzowana i nadzorowana zdalnie. Tylko w niektórych miejscach są jeszcze latarnicy w klasycznym tego słowa znaczeniu np. w Świnoujściu - powiedział Sokołowski w audycji "Lato z Radiem" . Nawet dziś jednak powinni charakteryzować się wysoką moralnością. Zwykle pracują sami, powinni dobrze się z tym czuć i być niezawodnymi.

Latarnie morskie mają charakterystyczną architekturę. Zapewne z niej bierze się miłość do tych obiektów. - Z reguły budowane są w miejscu fascynującym pod względem przyrodniczym, jak brzeg morski, wyspa, przylądek. Można to docenić wspinając się na szczyt latarni morskiej, do laterny - powiedział Sokołowski.

Pierwsze latarnie morskie, uznane nawet za cuda świata, powstały już w III wieku p.n.e. Latarnia Faros, która stanowiła część wejścia do portu w Aleksandrii, w Egipcie, przetrwała - mimo trzęsień ziemi - 1600 lat. Niestety dla polskich latarni morskich historia nie była łaskawa. - Często spełniały pomocną rolę przy ostrzale artyleryjskim, jako stałe punkty odniesienia. Profilaktycznie, w sytuacji zagrożenia, były niszczone nawet przez Polaków - przypomniał Sokołowski.

Ziemowit Sokołowski jest w rozterce, gdy ma wskazać najpiękniejszą latarnię morską na polskim wybrzeżu. Jego zdaniem każda ma swój urok. - Biorąc po uwagę urodę samego budynku i jego otoczenia to fantastyczna jest latarnia w Niechorzu. Stoi na wysokim klifie. Z drugie strony jest widok na jezioro łączące się z morzem. Sama latarnia jest pięknie widoczna od strony morza i lądu, dojeżdżając do Niechorza od Rewala, czy od Kołobrzegu - powiedział Sokołowski. Jak podkreślił, piękna natura współgra tam z piękną architekturą.

Z Ziemowitem Sokołowskim rozmawiała Karolina Rożej .

tj

Zobacz więcej na temat: Lato z Radiem 2013 Świnoujście
Czytaj także

Szlak Latarni Morskich - najpiękniejsze zakątki polskiego wybrzeża

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 07:00
Jeśli chcesz zwiedzić polskie wybrzeże, a nie interesują cięzatłoczone w sezonie wakacyjnym plaże i tłok w kawiarniach w kurortach, najlepszym rozwiązaniem będzie podróż Szlakiem Latarni Morskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wisłoujście. Unikatowa twierdza w skali świata

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2013 12:37
W bezpośrednim sąsiedztwie półwyspu Westerplatte, znajduje się zabytek sztuki fortyfikacyjnej - Twierdza Wisłoujście, która w swoich murach kryje wiele tajemnic.
rozwiń zwiń