Polskie Radio

Małgorzata Szumska w poszukiwaniu siebie. O Syberii i miłości

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 18:00
- Od dzieciaka wiedziałam, że tam pojadę. Zapytałam babcię, co ona na to, a ona bez większego stresu powiedziała: jedź, mi się nic nie stało podczas wojny, to tobie w XXI wieku też nic nie będzie” - mówiła w Jedynce Małgorzata Szumska autorka książki "Zielona sukienka - przez Rosję i Kazachstan śladami rodzinnej historii".
Audio
  • Opowieść o Syberii, opowieść o miłości (Jedynka/Cztery pory roku)
Die meisten Offiziere wurden auf Stalins Befehl im Frhling 1940, unter anderem in Katyń, ermordet.
Die meisten Offiziere wurden auf Stalins Befehl im Frühling 1940, unter anderem in Katyń, ermordet. Foto: PAP/CTK/Archiwum

Małgorzata Szumska od dzidziństwa słuchała opowieści o Syberii, np. zamiast o złym wilku. Jednak przed wyjazdem niewiele o Syberii wiedziała.  Jak tłumaczyła w audycji "Reszta świata", na początku wydawało jej się, że chciała tym wyjazdem sprawić przyjemność babci, opowiadając jej, jak teraz wyglądają miejsca z jej młodości. - Później stała się ona podróżą w poszukiwaniu siebie, swoich korzeni i pokazała mi, po co w ogóle podróżowałam do tej pory, że wcześniej trochę uciekałam przed dorosłością, przed tym, że trzeba pracować itd. To była moja pierwsza świadoma podróż - oceniła Małgorzata Szumska w rozmowie z Tomaszem Michniewiczem.
Swoją podróż zaczęła od Wileńszczyzny, skąd pochodzą jej dziadkowie, następnie był Krasnojarski Kraj, miasto Kańsk i niedaleko niego Mokrusza – wioska jej babci, później Bajkał, podróż kończyła zaś w Karagandzie – gdzie jej dziadek był zesłany do Gułagu. Historia jej książki, opowieści o Syberii, jest również zapisem miłości jej dziadków.
- Bardzo chcę wierzyć w taką miłość, jaką oni przeżyli, trudną, jak moja babcia wspomina „nie były to motylki w brzuchu”, to był jeden pocałunek na miedzy, a potem zaraz po ślubie rozłąka, niepewność. Oni jednak przetrwali ze sobą 57 lat, dopiero śmierć ich rozłączyła. Czasami było bardzo ciężko, ale się kochali i obiecali sobie, że będą na siebie zawsze czekać, że będą zawsze razem. Kiedy dziadek odszedł 9 lat temu, ja widziałam, jak babcia bardzo go kochała, jak bardzo cierpi, gdy została sama - mówiła Małgorzata Szumska.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycja "Reszta świata" na antenie Jedynki w każdy piątek od godz. 9.10.pp

Czytaj także

Polak, którego znają jakuckie dzieci

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 12:00
To Edward Piekarski - od 1888 roku zesłaniec, badacz Syberii i lingwista. Rozmawialiśmy o nim w "Atlasie polskich podróżników".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historie zapamiętane. Sowieci niszczyli wszystko, co związane z państwem polskim

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 09:09
17 września przypada 75. rocznica sowieckiej agresji na Polskę. W cyklu "Historie zapamiętane" świadkowie tamtych dni opowiadają o życiu podczas okupacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ewa Kubasiewicz-Houée o tragicznych losach polskich rodzin kresowych

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 12:31
Wśród Polaków deportowanych w 1940 roku do ZSRR znalazła się olbrzymia liczba dzieci. I te dzieci właśnie, skazane na cierpienia, poniewierkę, śmierć i zapomnienie, są bohaterami książki "Przypomnij mi zapach chleba".
rozwiń zwiń