Polskie Radio

Pierwsza kobieta uznana za "niebezpieczną" wyszła na wolność

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 15:53
Ewelina C. zakończyła 6-letnią karę więzienia za próbę zabójstwa niemowlęcia i w opuściła zakład karny w Lublińcu - poinformował rzecznik placówki Piotr Ciwiński. Kobieta musi informować policję o zmianach miejsca zamieszkania i planowanych wyjazdach.
Audio
  • Ewelina C. opuściła zakład karny - relacja Krzysztofa Słabikowskiego (PR Katowice/IAR)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Na wiosnę dyrekcja więzienia wystąpiła do sądu okręgowego w Częstochowie o zastosowanie wobec Eweliny C. tak zwanej "ustawy o bestiach" , tak jak wobec Mariusza Trynkiewicza . Kobieta nie trafi jednak do zamkniętego ośrodka - zdecydował sąd. Będzie jedynie nadzorowana, musi też podjąć leczenie w poradni zdrowia psychicznego.

Poznaj historię "szatana z Piotrkowa" >>>

25 lipca Prokuratura Okręgowa w Częstochowie złożyła apelację od postanowienia sądu. Poinformowano, że ma ona charakter formalny, co oznacza, że nie kwestionuje istoty orzeczenia sądu, a jest związana z niewskazaniem przez sąd konkretnej placówki, w której C. miałaby odbyć terapię.

Ma 48 godzin na zgłoszenie miejsca pobytu

- Zaskarżyliśmy to postanowienie dlatego, że sąd nie wskazał konkretnej placówki, a ustawa (o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi, stwarzającymi zagrożenie dla życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób) stanowi, że musi być ona na wskazana i powiadomiona, że taka osoba będzie w tej placówce poddana terapii. W naszej ocenie nie może być to określone w sposób ogólny - powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie Tomasz Ozimek. Apelacja do tej pory nie została rozpoznana.

Jak dodał Ozimek, w związku z tym, że czasu do opuszczenia przez Ewelinę C. zakładu karnego było niewiele, prokuratura wniosła w apelacji o udzielnie zabezpieczenia poprzez zobowiązanie kobiety do informowania policji o miejscu zamieszkania i wyjazdach, co sąd uwzględnił. Nie później niż w ciągu 48 godzin od zwolnienia z zakładu karnego kobieta ma zgłosić się do kieleckiej komendy policji i podać swe aktualne miejsce pobytu.

TVP/x-news

Chciała zabić 1,5 miesięczne niemowlę

W kwietniu 2008 roku w Kielcach. Ewelina C. wyjęła ze stojącego na ulicy wózka dziecko i cisnęła nim o ziemię. Chłopiec doznał na skutek upadku obrażeń głowy, które zagrażały jego życiu. Matka dziecka robiła w tym czasie zakupy w sklepie.

Sąd wymierzając Ewelinie C. karę wziął pod uwagę okoliczności łagodzące, m.in. trudne warunki, w których się wychowywała i opinię biegłych, którzy uznali, że C. jest niedojrzała, a jej stopień inteligencji kształtuje się na granicy ociężałości umysłowej. Psychiatrzy uznali, że próbując zabić dziecko kobieta miała ograniczoną zdolność do pokierowania swoim postępowaniem przy zachowaniu pełnego rozumienia znaczenia czynu.

<<<Ustawa o izolacji groźnych przestępców wchodzi w życie>>>

IAR,PAP,kh

Czytaj także

Ustawa o groźnych przestępcach w Trybunale Konstytucyjnym

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 21:59
Czy po wyjściu z więzienia można ponownie trafić do zakładu zamkniętego? Część prawników jest zdania, że ustawa która na to zezwala jest niezgodna z konstytucją. Na wniosek prezydenta zajmie się nią Trybunał Konstytucyjny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jest odwołanie w sprawie Trynkiewicza. W ostatniej chwili

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 10:41
W środę późnym wieczorem, w ostatnim możliwym dniu, pełnomocnik Mariusza Trynkiewicza mecenas Marcin Lewandowski złożył odwołanie od postanowienia Sądu Okręgowego w Rzeszowie o izolacji jego klienta w ośrodku zamkniętym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

RPO skarży do Trybunału ustawę o groźnych przestępcach

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 19:44
Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz zakwestionowała ustawę o izolowaniu w celach terapeutycznych niebezpiecznych przestępców i skierowała wniosek w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego.
rozwiń zwiń