Polskie Radio

Szef Straży Granicznej: wzrosła przestępczość na pograniczu polsko - ukraińskim

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2014 10:50
- Odnotowujemy wzrost przestępczości i brutalizację działań na pograniczu polsko - ukraińskim - mówi w radiowej Jedynce generał Dominik Tracz, komendant główny Straży Granicznej.
Audio
  • Gen. Dominik Tracz, szef Straży Granicznej o zabezpieczeniu granicy z Ukrainą - Jedynka/"Sygnały Dnia"
Wzrosła przestępczość na pograniczu polsko-ukraińskim - przyznaje szef Straży Granicznej gen. Dominik Tracz
Wzrosła przestępczość na pograniczu polsko-ukraińskim - przyznaje szef Straży Granicznej gen. Dominik TraczFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Nie jest to jednak jeszcze powód by sięgać poza rezerwy będące w dyspozycji szefa Straży Granicznej, kolejna grupa funkcjonariuszy właśnie dziś wyjeżdża wzmocnić tę granicę - uspokaja gość "Sygnałów Dnia". Zapewnia też, że ochrona granicy jest systematycznie wzmacniana od grudnia ubiegłego roku -  dodaje generał.

Gośc radiowej Jedynki przypomniał, że Polska jest ważnym krajem granicznym Unii Europejskiej. Straż  Graniczna ochrania granice naszego kraju o długości 3511 km, z czego ponad 1530 km to jednocześnie unijne granice zewnętrzne. To właśnie ochrona naszej wschodniej granicy jest priorytetem nie tylko Straży Granicznej, czy Polski, lecz także całej Unii. - Tam kierujemy nasze maksymalne wysiłki. Zwłaszcza na granicę z Ukrainą - podkreśla komendant główny.

WOJNA NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

Straż Graniczna utrzymuje obecnie 4,5 tys. funkcjonariuszy na wschodniej granicy, a 500 funkcjonariuszy jest w rezerwie, pozostają w gotowości. - Także Frontex (Europejska Agencja Zarządzania Współpracą Operacyjną na Granicach Zewnętrznych Państw Członkowskich Unii Europejskiej) może w każdej chwili wydzielić siły szybkiego reagowania, by wzmocnić nasze działania, jednak w chwili obecnej nie ma potrzeby korzystania z tych rezerw - oświadcza generał.

Dowódca formacji czuwających nad bezpieczeństwem granic zapewnia, że ich ochrona jest coraz bardziej szczelna - strażnicy graniczni wykorzystują do tego nowoczesne samoloty rozpoznawcze oraz pozostałe elementy rozbudowywanego obecnie systemu obserwacyjnego, na który składają się m.in. specjalne wieże, kamery i pojazdy.

Wzmacnianie ochrony granicy polsko-ukraińskiej jest tym bardziej potrzebne, że po stronie ukraińskiej nie można liczyć na zbyt duże wsparcie. Jak przyznaje gen.Tracz, większość sił i środków władze w Kijowie kierują bowiem na wschód kraju, gdzie toczą się nadal działania zbrojne.

W obliczu tej sytuacji nie tylko Straż Graniczna, ale i inne formacje zajmujące się bezpieczeństwem państwa oraz zwalczaniem przestępczości wzmacniają swoje działania i zacieśniają współpracę. W dniach 27-31 października na poligonie w Nowej Dębie odbywa się pierwsze szkolenie specjalistyczne w ramach dwuletniego projektu "The Power of Synergy. Współpraca Straży Granicznej, Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w zakresie zwalczania przestępczości transgranicznej i zorganizowanej".

Jak informuje gen. Tracz, funkcjonariusze ćwiczą, jak w skoordynowany sposób maksymalnie skutecznie sobie nawzajem pomagać. Wspólne działania odbywają się w warunkach jak najbardziej zbliżonych do warunków bojowych.

Rozmawiała: Zuzanna Dąbrowska

JU/ag

Czytaj także

Porozumienie gazowe Ukraina-Rosja zostało podpisane. Gazprom: gaz może popłynąć na Ukrainę w przyszłym tygodniu

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 14:10
Rosja może wznowić dostawy gazu na Ukrainę w przyszłym tygodniu, jeśli spełnione zostaną wymogi finansowe - powiedział w piątek szef koncernu Gazprom Aleksiej Miller. Dodał, że Ukraina musi uregulować część długu za gaz i zapłacić z góry za listopad.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Arsenij Jaceniuk chce być nadal premierem Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 18:04
Front Ludowy Arsenija Jaceniuka minimalnie wyprzedza Blok Petra Poroszenki. Zdaniem obecnego szefa ukraińskiego rządu ta niewielka przewaga daje mu prawo do rozpoczęcia rozmów koalicyjnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Formowanie koalicji na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 21:20
Na Ukrainie ruszyło formowanie nowej koalicji rządzącej między partiami Arsenija Jaceniuka i Petra Poroszenki. Eksperci są zgodni, że wybór ugrupowań jest odzwierciedleniem proeuropejskich dążeń Ukraińców i tego samego oczekuje się od powstającej koalicji.
rozwiń zwiń