Polskie Radio

"Capstrzyk Niepodległości". Szef MON: Polska nigdy więcej nie może być samotna

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2014 20:26
W sprawach bezpieczeństwa kraju nie ma kompromisów - mówił wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak w poniedziałek podczas uroczystego "Capstrzyku Niepodległości" w Warszawie.
Audio
  • Tomasz Siemoniak o sprawach bezpieczeństwa Polski (IAR)
Tomasz Siemoniak: sprawy obrony ojczyzny są sprawami każdego obywatela
Tomasz Siemoniak: "sprawy obrony ojczyzny są sprawami każdego obywatela"Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Uroczystość została zorganizowana przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy stołecznym placu jego imienia. W przemówieniu Siemoniak nawiązał do setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej, a także wymarszu pierwszej kompanii kadrowej. Jak mówił, jej żołnierze mieli poczucie, że przyszłość Polski jest przede wszystkim w naszych rękach, a do niepodległości potrzeba silnego państwa, mocnego wojska i gorącego patriotyzmu. - W tych sprawach nic się przez sto lat nie zmieniło - zauważył wicepremier.

- Polska nigdy więcej nie może być samotna. Po 15 latach członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim mamy czas realnego wyzwania. Kryzys ukraińsko-rosyjski zburzył dotychczasowy spokój w Europie. NATO wyciąga wnioski. Zachód musi pokazać swoją siłę tu i teraz. Doceńmy obecność na polskiej ziemi ćwiczących ponad tysiąca sojuszniczych żołnierzy - powiedział szef MON. - Sprawy obrony ojczyzny są sprawami każdego obywatela - zaznaczył. Zwrócił uwagę na wysokie wskaźniki zaufania do wojska i wsparcie najważniejszych sił politycznych dla jego modernizacji.

- Rok 1918 to właśnie wielki przykład, gdy polski romantyzm razem z polskim pozytywizmem budował nowe państwo. Daliśmy wtedy radę. Daliśmy radę 25 lat temu odzyskać wolność i musimy dać radę teraz. To dobre wzory, jak zwyciężać mamy - zakończył Tomasz Siemoniak.

Apel pamięci, koncert w Filharmonii Narodowej

W uroczystości prócz szefa MON wzięli udział m.in. wiceministrowie obrony, najwyżsi dowódcy wojskowi, w tym szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysław Gocuł i dowódcy rodzajów sił zbrojnych generałowie broni Lech Majewski i Marek Tomaszycki, kapelani, kombatanci, weterani oraz harcerze i uczniowie. Odczytano apel pamięci, który zakończyła salwa honorowa. Przed pomnikiem Piłsudskiego złożono kwiaty i znicz z "Ogniem Niepodległości", który wicepremierowi przekazali harcerze. Całość zakończyła defilada pododdziałów reprezentacyjnych złożonych z żołnierzy, policjantów, pograniczników, więzienników, strażaków i celników.

W poniedziałek także w Filharmonii Narodowej odbył się koncert, podczas którego wyróżniający się żołnierze odebrali z rąk wicepremiera szable i kordziki honorowe. W koncercie wzięła udział przebywająca w Warszawie minister obrony Włoch Roberta Pinotti. We wtorek ma ona uczestniczyć w obchodach święta niepodległości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

"Capstrzyki Niepodległości"

Capstrzyk to sygnał wieczornego apelu odgrywany zwykle na trąbce, a także przemarsz - historycznie często z pochodniami - oddziału wojska lub innej organizacji ulicami miasta w przeddzień ważnych uroczystości; często łączony z występami orkiestr. Przed wojną capstrzyki poprzedzały większość wojskowych i państwowych świąt. W ostatnich latach Wojsko Polskie wraca do tej tradycji - "Capstrzyki Niepodległości" w stolicy odbywają się od 2009 r.

We wtorek przypada Narodowe Święto Niepodległości; w tym roku obchodzimy 96. rocznicę odzyskania suwerenności.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

PAP/aj

Czytaj także

Szef MON ostrzega: NATO musi być silne. "Nic bardziej nie prowokuje jak uległość"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 15:43
- Nikt w Polsce nie chce powrotu do zimnej wojny, do konfrontacji z Rosją, ale nic bardziej nie prowokuje jak uległość - przestrzegał wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak podczas wizyty w Berlinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef MON: wzmocnimy wschodnią flankę nie przenosząc jednostek

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2014 16:44
Wzmacnianie wschodniej granicy Polski odbywać się będzie bez przenoszenia jednostek z reszty kraju - zapewnił szef MON Tomasz Siemoniak. Zapowiedział poprawę warunków życia i pracy żołnierzy w funkcjonujących obecnie jednostkach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa Strategia Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent: Polska wyciąga wnioski

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 15:47
Najważniejszy dokument dotyczący polskiej polityki bezpieczeństwa zatwierdzony. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego, którą wcześniej przyjął rząd. Zastąpi poprzednią strategię z 2007 roku.
rozwiń zwiń