Polskie Radio

Szwecja: "neutralna płciowo" przebieralnia na basenie

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2015 23:00
Na publicznym basenie w miejscowości Sundbyberg koło Sztokholmu oprócz przebieralni dla pań i panów dobudowano jeszcze trzecią - "neutralną płciowo".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Nowa przebieralnia została zaprojektowana tak, aby jednorazowo mogła z niej korzystać jedna osoba. Oferta jest adresowana także do ludzi niepełnosprawnych oraz tych, którzy chcą się przebierać w odosobnieniu - ze względu na swe przekonania religijne.

Władze miejskie podkreślają, że jest to pierwszy w Szwecji basen oficjalnie przyjazny dla osób LGBT (skrótowiec odnoszący się do lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych).

Basen będzie po tym remoncie ponownie otwarty w najbliższy weekend, 31 stycznia.
Na publicznych basenach w Szwecji, znajdują się zwykle zbiorowe przebieralnie i prysznice bez ścianek działowych.

Szwecja jest znana z tolerancji dla dowolnej orientacji seksualnej. W 2013 r. jedno ze sztokholmskich liceów również zaproponowało swoim uczniom przebieralnię "neutralną płciowo". Mogą z niej korzystać uczniowie, którzy nie chcą identyfikować się jako kobieta lub mężczyzna.

Podobne rozwiązania istnieją również w brytyjskim mieście Brighton oraz w berlińskiej dzielnicy Friedrichshain – Kreuzberg, gdzie wprowadzono toalety "neutralne płciowo".

PAP/kawa

Zobacz więcej na temat: Europa gender Szwecja
Czytaj także

Szwecja wobec imigrantów

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 10:55
Jak wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE wpłynie na politykę Szwecji wobec imigrantów?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pełne prawa dla małżeństw jednopłciowych w Finlandii. Kościół to popiera

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2014 17:16
Fiński parlament po burzliwej debacie poparł legalizację małżeństw jednopłciowych. Decyzję posłów z zadowoleniem przyjął zwierzchnik fińskiego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego. Doprowadziła do tego inicjatywa obywatelska, którą poparło 167 tys. Finów. To pierwszy taki przypadek w historii Finlandii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Raport ONZ: mniejszości w Szwecji czują się zagrożone

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2015 18:00
Najbardziej dyskryminowani czują się Romowie. Segregacja dotyczy także muzułmanów, Afroszwedów i Żydów, którzy czują się w Szwecji zagrożeni - wynika z raportu ONZ.
rozwiń zwiń