Polskie Radio

Sprawdzian szóstoklasisty 2015. Rzecznik Praw Dziecka: egzaminy nie są po to, byście się bali

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 13:39
Testy i sprawdziany nie są po to, abyście się ich bali, ani po to, aby wystawić dobre stopnie, lecz po to, by pokazać, gdzie osiągnęliście bardzo wiele i nad czym trzeba jeszcze popracować - napisał w liście do szóstoklasistów rzecznik praw dziecka Marek Michalak.
Sprawdzian szóstoklasisty 2015. Rzecznik Praw Dziecka: egzaminy nie są po to, byście się bali
Foto: Glow Images/East News

W środę blisko 350 tys. uczniów VI klas szkół podstawowych w całej Polsce przystąpi do sprawdzianu dla szóstoklasistów. Są oni pierwszym rocznikiem, który od I klasy uczy się zgodnie z nową podstawą programową i będzie pisać sprawdzian w nowej formule.
- Już tylko dni dzielą Was od sprawdzianu, który podsumowuje sześć lat edukacji w szkole podstawowej. Dla wielu z Was będzie to pierwszy tak poważny sprawdzian. Jestem pewien, że poradzicie sobie ze wszystkimi zadaniami najlepiej, jak to możliwe - napisał Michalak w liście do szóstoklasistów.

Sprawdzian szóstoklasisty 2015. Informacje podstawowe >>>

Przypomniał w nim, że kluczem do sukcesu jest zawsze systematyczna praca, silna wola oraz konsekwentne dążenie do celu. - Warto pamiętać i nie załamywać się, gdy nie wszystko pójdzie od razu po naszej myśli. Testy i sprawdziany nie są po to, abyście się ich bali, ani po to, aby Wam wystawić dobre stopnie, lecz przede wszystkim po to, aby Wam i dorosłym, którzy pomagają Wam w zdobywaniu wiedzy pokazać, gdzie osiągnęliście bardzo wiele i nad czym trzeba jeszcze popracować - podkreślił rzecznik praw dziecka.


Zwracając się do uczniów zaznaczył, że nerwy będą im towarzyszyły zawsze, że jest to zupełnie normalne i każdy odczuwa drżenie i mocniejsze bicie serca w takich sytuacjach. - Pamiętajcie jednak, aby podejść do tego etapu w edukacji z ufnością, że dacie sobie radę. Nie pozwólcie, by sparaliżował Was lęk czy trema. Zaufajcie sobie i swoim umiejętnościom. Nadmierne emocje potrafią odebrać wiele szans - zaapelował.

- Przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną pytania, to nie tylko twarde fakty, daty i matematyczne wzory. W równym stopniu liczy się sprawdzenie waszej umiejętności logicznego myślenia, łączenia z sobą faktów i dokładnego analizowania przedstawionych zagadnień. Dlatego radzę raz jeszcze: warto dobrze wypocząć przed podejściem do sprawdzianu - napisał Michalak.
- Na relaks wykorzystajcie przerwę, która została zaplanowana pomiędzy poszczególnymi częściami egzaminu. To chwila na głęboki oddech, na wyciszenie, zebranie myśli i przygotowanie się do kolejnych zadań - dodał.

Egzamin w nowej formule
Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji w sprawie warunków i sposobu oceniania uczniów, sprawdzian w nowej formule będzie się składał z dwóch części.
Pierwsza z nich sprawdzać będzie wiadomości i umiejętności z języka polskiego i z matematyki, w tym wykorzystywanie wiadomości i umiejętności z tych przedmiotów w zadaniach osadzonych w kontekście historycznym lub przyrodniczym. Po przerwie rozpocznie się druga część sprawdzianu - test z języka obcego. Do wyboru jest sześć języków: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski.
Przystąpienie do sprawdzianu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnego wypadku losowego nie może przystąpić do sprawdzianu w środę, będzie go pisać w drugim terminie - 1 czerwca.
Wynik sprawdzianu nie ma wpływu na przyjęcie ucznia do gimnazjum rejonowego. W przypadku wyboru innej szkoły wynik może zdecydować czy będzie się on uczył w wybranej szkole. Swoje wyniki szóstoklasiści poznają pod koniec maja.
Do tej pory sprawdzian dla szóstoklasistów nie był dzielony na części. Miał charakter ponadprzedmiotowy, sprawdzał opanowanie przez ucznia umiejętności: czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji i wykorzystywania wiedzy w praktyce.

PAP, bk

Czytaj także

Sprawdzian szóstoklasisty 2015. Najważniejsze informacje

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 06:00
Sprawdzian szóstoklasisty ma formę pisemną. Przystąpienie do niego jest warunkiem ukończenia szkoły ‎podstawowej, ale nie określa się minimalnego wyniku, jaki uczeń powinien uzyskać. Sprawdzianu nie można nie zdać.‎
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sprawdzian szóstoklasisty 2015 - data sprawdzianu, termin dodatkowy

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 11:08
Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wyznaczył termin tegorocznego sprawdzianu szóstoklasisty na 1 kwietnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sprawdzian szóstoklasisty 2015. Co uczeń może zabrać ze sobą na salę?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 17:02
Na sprawdzian szóstoklasisty uczeń może zabrać ze sobą na salę egzaminacyjną wyłącznie przybory do pisania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sprawdzian szóstoklasisty 2015. Jak wygląda sprawdzian z języka obcego?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 17:01
Sprawdzian szóstoklasisty składa się z dwóch części. Część pierwsza obejmuje zadania z języka polskiego i matematyki. W części drugiej uczeń będzie się musiał zmierzyć z zadaniami z języka obcego nowożytnego.
rozwiń zwiń