Polskie Radio

Sprawdzian szóstoklasisty 2015. Uczniowie ocenili, że był łatwiejszy niż próbny

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 06:00
W środę ponad 350 tys. uczniów klas szóstych szkół podstawowych przystąpiło do sprawdzianu szóstoklasisty. Sprawdzian składał się z dwóch części - pierwsza obejmowała zadania z języka polskiego i matematyki, druga - z języka obcego.
Audio
  • Dyrektorka podstawówki w Koszalinie Karina Gajda o sprawdzianie szóstoklasisty (IAR)
  • Uczniowie o sprawdzianie szóstoklasisty (IAR)
Sprawdzian szóstoklasisty będzie się składał z dwóch części, obie uczniowie napiszą w środę
Sprawdzian szóstoklasisty będzie się składał z dwóch części, obie uczniowie napiszą w środęFoto: Glow Images/East News

Tegoroczni szóstoklasiści napisali sprawdzian w nowej formule. Do tej pory egzamin nie był dzielony. Miał charakter ponadprzedmiotowy, sprawdzał opanowanie przez ucznia umiejętności: czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji i wykorzystywania wiedzy w praktyce.
Sprawdzian szóstoklasisty 2015. Informacje podstawowe>>>
Część pierwsza: język polski i matematyka
Część pierwsza rozpoczęła się o godz. 9. Na rozwiązanie zadań uczniowie mieli 80 minut (lub 120 minut w przypadku części uczniów, którym przysługuje wydłużony czas pisania sprawdzianu np. dyslektyków). W arkuszu znalazły się zadania z języka polskiego i matematyki.
Zadania w tej części miały formę zamkniętą i otwartą. Zadania zamknięte to takie, w których uczeń wybiera odpowiedź spośród podanych. W zadaniach otwartych zdający samodzielnie formułuje odpowiedź. Jakie były pytania? Treść zadań uczniowie zdradzili Kamilowi Szwarbule z Informacyjnej Agencji Radiowej.
Sprawdzian szóstoklasisty 2015. Część pierwsza - pytania>>>
Sprawdzian szóstoklasisty 2015. Część pierwsza - arkusz>>>
Część druga: język obcy
Po przerwie, o godz. 11.45, rozpoczęła się druga część sprawdzianu - test z języka obcego. Trwała ona 45 minut (w przypadku dyslektyków - 70 minut). Uczeń mógł wybrać, z jakiego języka obcego chce pisać sprawdzian, musiał być to jednak język, którego uczy się w szkole. Do wyboru były: język angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i włoski.
W tej części sprawdzianu wszystkie zadania rozwiązywane przez uczniów były zadaniami zamkniętymi. Zestaw zadań egzaminacyjnych z języka obcego obejmował następujące treści: rozumienie ze słuchu, znajomość funkcji językowych, znajomość środków językowych i rozumienie tekstów pisanych.
Sprawdzian szóstoklasisty 2015. Część druga - arkusze>>>
Sprawdzian był łatwiejszy niż próbny
- Bałam się testu z matematyki, ale okazał się łatwiejszy niż na wcześniejszych próbnych sprawdzianach. Nie było żadnego zaskoczenia i jestem zadowolona. Język polski też był łatwy, trzeba było tylko uruchomić swoją wyobraźnię. Myślę, że poszło mi dobrze - powiedziała Karolina, uczennica szóstej klasy Szkoły Podstawowej nr 3 w Zakopanem.
Mateusz ze Szkoły Podstawowej nr 50 w Gdańsku - jak stwierdził - bez problemów poradził sobie z angielskim i polskim, trochę kłopotów sprawiły mu za to dwa zadania z matematyki. - Najtrudniejsze było obliczenie objętości bryły i drugie podobne zadanie, którego w ogóle nie zrobiłem - obliczenie, ile ziemi zmieści się w doniczce - wyjaśnił.
Emilia z tej samej szkoły oceniła, że matematyka i język polski były bardzo łatwe. Dziewczynka miała jednak kłopot z angielskim: trudność sprawiło jej zadanie, w którym - na podstawie treści odtworzonego nagrania - trzeba było wskazać osobę, której nagranie to dotyczyło. Natomiast według Hani wszystkie części sprawdzianu były łatwe, a najprostszy był angielski.
Alicja ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Rzeszowie przyznała, że choć nie lubi za bardzo języka polskiego, to jednak napisanie opowiadania poszło jej sprawnie. Nieco trudniejsze okazały się dla niej niektóre z pytań prawda/fałsz. - W kilku pytaniach ciężko było znaleźć różnice w stwierdzeniach. Ale wydaje mi się, że dobrze napisałam - oznajmiła.
- Sprawdzian był średnio trudny. Jeśli chodzi o język polski było mało gramatyki, a w części matematycznej spodziewam się więcej zdań z ułamkami. Język angielski był dla mnie dosyć łatwy - powiedziała Ola ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Kielcach.
Jej kolega z klasy Adam ocenił, że matematyka z polskim były łatwiejsze od angielskiego. - Z polskiego jedną z trudniejszych rzeczy było dla mnie opowiadanie - miałem pomysł, ale nie widziałem, jak go zrealizować. Z angielskim był trochę problem ze słuchankami, ale sobie poradziłem - wytłumaczył.
Marta ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Partyzantów Ziemi Włoszczowskiej we Włoszczowie przyznała, że nawet ci, którzy byli zestresowani stwierdzili później, że zadania nie były trudne. - Nie były zaskakujące, słuchanki też były proste, nie stwarzały większych problemów - oświadczyła.

Wyniki uczniowie poznają 29 maja
Przystąpienie do sprawdzianu szóstoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnego wypadku losowego nie może przystąpić do sprawdzianu w środę, będzie go pisać w drugim terminie - 1 czerwca.
Uczeń przyłapany na ściąganiu podczas sprawdzianu musi przystąpić do niego jeszcze raz.  Uczniowie, którzy w ogóle nie przystąpią do sprawdzianu w tym roku, muszą powtórzyć ostatnią klasę szkoły podstawowej i zgłosić się na egzamin za rok.
Wynik sprawdzianu nie ma wpływu na przyjęcie ucznia do gimnazjum rejonowego. W przypadku wyboru innej szkoły wynik może zdecydować czy będzie się on uczył w wybranej szkole.
Swoje wyniki szóstoklasiści poznają 29 maja. W dniu zakończenia roku szkolnego - 26 czerwca wraz ze świadectwem ukończenia szkoły podstawowej uczniowie otrzymają wydane przez CKE zaświadczenia w wynikach.
Wyrażone w procentach będą osobno podane z części pierwszej (z wyszczególnieniem wyniku dla zadań z języka polskiego i matematyki) i osobno z drugiej. Ma to umożliwić porównywanie wyników uzyskanych przez uczniów z danych przedmiotów na wszystkich etapach edukacji.
PAP, IAR, CKE, kk

Czytaj także

Sprawdzian szóstoklasisty 2015. Najważniejsze informacje

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 06:00
Sprawdzian szóstoklasisty ma formę pisemną. Przystąpienie do niego jest warunkiem ukończenia szkoły ‎podstawowej, ale nie określa się minimalnego wyniku, jaki uczeń powinien uzyskać. Sprawdzianu nie można nie zdać.‎
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sprawdzian szóstoklasisty 2015. Co uczeń może zabrać ze sobą na salę?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 17:02
Na sprawdzian szóstoklasisty uczeń może zabrać ze sobą na salę egzaminacyjną wyłącznie przybory do pisania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sprawdzian szóstoklasisty 2015. Jak prawidłowo zaznaczyć odpowiedź w arkuszu i na karcie?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 23:59
Blisko 350 tys. uczniów klas szóstych szkół podstawowych w całej Polsce przystąpi w środę do sprawdzianu dla szóstoklasistów.
rozwiń zwiń