Polskie Radio

Ruszają rekordowe manewry Baltops 2015. Ponad 40 okrętów wojennych w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2015 18:48
Około 5,6 tys. żołnierzy z 17 krajów (Holandii, Danii, Estonii, Francji, Łotwy, Litwy, Polski, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Turcji, Belgii, Norwegii, Kanady, Niemiec i trzech krajów partnerskich NATO: Finlandii, Szwecji i Gruzji) weźmie udział w manewrach Baltops 2015 w Gdyni. Pierwsze okręty wpłynęły już do portu.
Audio
  • Oficer prasowy 3 Flotylli Okrętów kpt. mar. Przemysław Płonecki: zwiedzanie okrętów leży w gestii dowódców (IAR)
Turecka fregata rakietowa TCG Goksu wpływa do portu w Gdyni
Turecka fregata rakietowa TCG Goksu wpływa do portu w GdyniFoto: PAP/Adam Warżawa

Manewry potrwają od 5 do 20 czerwca i odbędą się na Morzu Bałtyckim i w Polsce. W ćwiczeniach ma wziąć udział ponad 40 okrętów, w tym dwie grupy jednostek NATO, i ponad 40 statków powietrznych, w tym amerykańskie bombowce strategiczne B-52. W planach jest desant, podczas którego na poligonie koło Ustki wyląduje ok. 700 żołnierzy z kilku krajów.

Większość okrętów cumować będzie w porcie wojennym i basenie portowym w Gdyni. Polska jest organizatorem fazy portowej ćwiczeń taktycznych. Ponad 40 jednostek to największa liczba w historii manewrów w Gdyni. Po raz pierwszy w historii do portu w Gdyni wejdą dwa stałe Zespoły NATO - „drugi” zespół fregat i niszczycieli - SNMG2 i zespół przeciwminowy SNMCMG1, w którego składzie od lutego operuje polski niszczyciel min ORP „Mewa”.

Do najbardziej spektakularnych okrętów należą te desantowe, jak USS San Antonio ze Stanów Zjednoczonych. W ćwiczeniach weźmie udział dziewięć polskich jednostek, w tym okręt podwodny ORP Kondor, niszczyciel min ORP Mewa i pięć trałowców z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

TVN24/x-news

Ćwiczenie Baltops 2015 podzielone jest na trzy etapy. Od 4 do 7 czerwca w Gdyni odbywa się faza portowa. W fazę zasadniczą ćwiczenia wejdą 8 czerwca. Do 19 czerwca przewidziane są działania morskie na poligonach Bałtyku południowego, a także morsko-lądowa część na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce oraz w przestrzeni powietrznej południowego Bałtyku. W dniach 20-21 czerwca nastąpi omówienie ćwiczeń w niemieckiej Kilonii.

Zwiedzanie okrętów

W trakcie weekendu w Gdyni załogi wezmą udział w ostatecznych odprawach przed rozpoczęciem działań, a wybrane okręty udostępnione będą do zwiedzania. O godzinach zwiedzania decydować będą dowódcy jednostek. Bez ograniczeń w godzinach 9-20.00 będzie można podejść pod samą burtę okrętów na Nabrzeżu Kutrowym Prezydenta i Pirs nr 1.

W sobotę w godzinach 14-18 możliwe będzie zwiedzanie okrętów cumujących w Porcie Wojennym na Oksywiu.

Działanie w ramach artykułu V Traktatu Waszyngtońskiego

Tegorocznym, nadrzędnym militarnym aspektem ćwiczenia Baltops jest prowadzenie międzynarodowej połączonej operacji morsko-lądowej w rejonie Morza Bałtyckiego z użyciem sił i środków Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych oraz Wojsk Lądowych państw NATO i partnerskich w ramach artykułu V Traktatu Waszyngtońskiego.

Manewry szczególny nacisk kładą na zgranie i pracę zespołową załóg okrętowych, co ma pozwolić na rozszerzanie poziomu wyszkolenia. Baltops jest także ćwiczeniem potwierdzających rolę sił morskich w międzynarodowym systemie bezpieczeństwa i tworzeniu atmosfery do bezpiecznego rozwoju gospodarek morskich. Wspólnie z manewrami Noble Jump oraz Saber Strike występują jako grupa „Allied Shield” (sojusznicza tarcza), która demonstruje, że członkowie Sojuszu są zjednoczeni w realizacji kolektywnej obrony.

Manewry morskie Baltops organizowane są od 1972 roku na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział siły Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Od tamtej pory ćwiczenie Baltops jest organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju.
Radio Gdańsk, Marynarka Wojenna, bk

Zobacz więcej na temat: Gdynia NATO wojsko
Czytaj także

Wielkie manewry NATO w Polsce. Sprawdzian dla "szpicy"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2015 17:01
Około 15 tys. żołnierzy z 22 państw weźmie udział w serii ćwiczeń wojskowych, które NATO przeprowadzi w czerwcu w Europie Środkowej i Wschodniej pod wspólnym kryptonimem "Allied Shiled" (Sojusznicza Tarcza).
rozwiń zwiń