Polskie Radio

Okręty wojenne NATO w Gdyni. Dobiega końca portowa faza ćwiczeń

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2015 19:19
W Gdyni dobiega końca trwająca cztery dni, pierwsza, portowa faza organizowanych przez NATO manewrów morskich Baltops 2015. W poniedziałek rano wypłynie na Bałtyk ok. 40 okrętów wojennych z 15 państw, rozpoczynając tym samym morską część ćwiczeń.
Amerykański okręt desantowy USS San Antonio zacumowany w porcie w Gdyni
Amerykański okręt desantowy USS San Antonio zacumowany w porcie w GdyniFoto: PAP/Adam Warżawa

- Baltops organizowany jest po raz 43., tegoroczne ćwiczenia są jednymi z największych do tej pory - powiedział w niedzielę podczas briefingu prasowego dowódca, mieszczących się w Lizbonie, Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO, wiceadmirał James Foggo.

Przypomniał, że w tegorocznym Baltops weźmie udział 49 okrętów, z czego ok. 40 cumuje obecnie w porcie w Gdyni. Pozostałe okręty dołączą do ćwiczeń już na morzu.

Wśród 17 państw, które skierowały do udziału w ćwiczeniach swoich marynarzy, są: Belgia, Dania, Holandia, Estonia, Francja, Kanada, Łotwa, Litwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Turcja oraz trzy kraje partnerskie NATO: Finlandia, Szwecja i Gruzja. Belgowie i Gruzini wysłali na Baltops tylko swoich żołnierzy, bez własnych okrętów.

Oprócz jednostek pływających w ćwiczeniach weźmie udział także ok. 60 samolotów i śmigłowców. Łącznie zaangażowanych w manewry będzie ok. 5,6 tys. marynarzy.

"Duże wyzwanie"

Dowódca 3. Flotylli Okrętów, kontradmirał Mirosław Mordel powiedział dziennikarzom, że kierowana przez niego struktura odpowiadała za zabezpieczenie logistyczne, administracyjne i organizacyjne tej fazy Baltops, która ma miejsce w Gdyni. - Biorąc pod uwagę liczbę jednostek, które wpłynęły do portu, to było bardzo duże przedsięwzięcie i wyzwanie - podkreślił.

- Z naszej flotylli jedynym okrętem ćwiczącym w Baltops jest okręt podwodny ORP "Kondor"). Jest to o tyle ważna rzecz, że prawie połowa sił biorących udział w ćwiczeniu dysponuje uzbrojeniem przeciwko okrętom podwodnym - dodał Mordel.

Polska Marynarka Wojenna skierowała na Baltops 2015 dziewięć okrętów, najwięcej ze wszystkich państw. Oprócz ORP "Kondor" są to dwa okręty transportowo-minowe ORP "Gniezno" i ORP "Lublin", niszczyciel min ORP "Mewa", pięć trałowców ORP "Resko", ORP "Bukowo", ORP "Dąbie", ORP "Mamry" oraz ORP "Wigry".

Briefing prasowy odbył się na pokładzie amerykańskiego okrętu desantowego USS San Antonio, który podczas Baltops 2015 będzie okrętem dowodzenia. Jest to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie okrętów desantowych amerykańskiej Marynarki Wojennej. USS San Antonio przystosowany jest do sprawowania funkcji stałej bazy wojskowych pojazdów wodno-lądowych oraz statków powietrznych. Jednostka ma ponad 200 m długości i zabiera 360 osób załogi.

Od 1972 roku

Część morska ćwiczeń Baltops 2015 będzie trwała od 8 do 19 czerwca na Bałtyku. W planach manewrów jest desant, podczas którego na poligonie koło Ustki ma wylądować ok. 700 żołnierzy z kilku krajów. Fazę końcową tegorocznego Baltops zaplanowano w Kilonii w Niemczech w dniach 20-21 czerwca.

Ćwiczenia Baltops organizowane są od 1972 r. Polskie siły morskie uczestniczą w nich od 1993 r., a manewry organizowane są w ramach programu Partnerstwo dla Pokoju.

Źródło: TVN24/x-news

mr

Czytaj także

Wielkie manewry NATO w Polsce. Pierwsze ćwiczenia szpicy

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2015 13:55
Na polskich poligonach rozpoczynają się dwa duże sojusznicze ćwiczenia wojskowe. W poniedziałek ruszą manewry "Saber Strike-15", w których weźmie udział ok. 6 tys. żołnierzy. Dzień później wystartują pierwsze poligonowe ćwiczenia "szpicy" NATO - "Noble Jump".
rozwiń zwiń