Polskie Radio

Radio Hobby zniknie z eteru? KRRiT wszczyna postępowanie o cofnięcie koncesji

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2015 20:31
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na posiedzeniu 1 lipca podjęła uchwałę w sprawie wszczęcia postępowania o cofnięcie koncesji udzielonej spółce "Hobby" Sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie.
Nadawanie cyfrowe to lepsza jakość dźwięku, większy zasięg i nowe programy, które nie zmieściły się na tradycyjnych częstotliwościach
Nadawanie cyfrowe to lepsza jakość dźwięku, większy zasięg i nowe programy, które "nie zmieściły się" na tradycyjnych częstotliwościachFoto: Glow Images/East News

Radio Hobby to niewielka rozgłośnia, w której emitowane są materiały Radia Sputnik, należącego do moskiewskiej rozgłośni państwowej Głos Rosji. Dla niektórych jest wyłącznie "tubą propagandową" Moskwy. Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz mówił wręcz, że przekaz radia można porównać do "propagandy goebbelsowskiej".

Krajowa Rada zdecydowała o wszczęciu postępowania na podstawie art. 38 ust. 1 pkt 2 ustawy o radiofonii i telewizji, zgodnie z którym koncesję cofa się jeżeli nadawca rażąco narusza warunki określone w ustawie lub w koncesji.

- W wyniku analizy dokumentacji Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uznała, że nadawca programu radiowego pod nazwą "Radio Hobby" narusza przepisy art. 13 ust. 1 i art. 38a ustawy o radiofonii i telewizji. Z art. 38a ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji wynika jednoznacznie, iż poza wyjątkami przewidzianymi w ustawie, uprawnienia z koncesji są niezbywalne, sama zaś koncesja nie może być przedmiotem transakcji handlowych. W wyniku zawarcia umowy z podmiotem trzecim, nadawca programu rozporządził częścią uprawnień wynikających z udzielonej mu koncesji wyzbywając się wpływu na treść i sposób zestawiania części rozpowszechnianego przezeń programu - czytamy w komunikacie Krajowej Rady.

Według KRRiT nadawca codziennie, w godzinach 21.00-22.00, emitując audycję „Radio Sputnik”, nie tworzy i nie zestawia audycji i innych przekazów w programie rozpowszechnianym w oparciu o udzieloną mu przez Przewodniczącego KRRiT koncesję.

- Nie wypełnia zatem w tym zakresie znamion nadawcy, którym zgodnie z art. 4 pkt 5 ustawy o radiofonii i telewizji jest osoba fizyczna, osoba prawna lub osobowa spółka handlowa, która tworzy i zestawia program oraz rozpowszechnia go lub przekazuje innym osobom w celu rozpowszechniania - głosi oświadczenie Krajowej Rady.

asop

Zobacz więcej na temat: KRRiT media radio