Polskie Radio

"Antyfotografia" - wystawa zdjęć autorstwa Zdzisława Beksińskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 13:42
Ponad 90 fotografii autorstwa Zdzisława Beksińskiego, powstałych w latach 50. XX w., można od czwartku oglądać na wystawie w Centrum Kultury "Zamek" w podwrocławskiej Leśnicy.
Na wystawie znajdziemy ponad 90 fotografii artysty
Na wystawie znajdziemy ponad 90 fotografii artysty Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Beksiński rozpoczął działalność artystyczną na początku lat 50. To właśnie fotografia była pierwszą dziedziną sztuki, którą zainteresował się artysta. Później zajął się rysunkiem i malarstwem. Jak poinformował PAP Piotr Makarewicz z Centrum Kultury "Zamek", ponad 90 zdjęć zgromadzonych na wystawie pochodzi z lat 50. - okresu, w którym Beksiński intensywnie eksperymentował na polu fotografii.

W latach 1957-1960 wspólnie z Bronisławem Schlabsem i Jerzym Lewczyńskim artysta tworzył nieformalną grupę artystyczną, która organizowała wystawy fotograficzne i poszukiwała ciekawych rozwiązań w tej dziedzinie sztuki. - Te fotografie cechuje innowacyjne podejście, kreatywność i wysoki poziom. Widać w nich tendencję do silnych zniekształceń figury ludzkiej i do poszukiwań czysto estetycznych, abstrakcyjnych, które rozwinęły się w jego późniejszej twórczości - podkreślił Makarewicz.

Zdzisław Beksiński urodził się w 1929 r. w Sanoku. Na początku lat 50. rozpoczął działalność artystyczną jako fotografik. W latach 70. i 80. stał się popularny zarówno w kraju, jak i za granicą. Jego obrazy pokazywane były w prestiżowych galeriach na świecie.
Beksiński został zamordowany 21 lutego 2005 roku w swoim mieszkaniu na warszawskim Mokotowie. Swój dorobek i majątek przekazał w testamencie sanockiemu Muzeum Historycznemu, które posiada największą kolekcję jego dzieł. Zbiory liczą kilka tysięcy obrazów, reliefów, rzeźb, rysunków, grafik i fotografii.

Wystawę "Antyfotografia" można oglądać do końca sierpnia. Prezentowane na ekspozycji fotografie pochodzą z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich przekazanych do dyspozycji Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie.

mc, PAP