Polskie Radio

Młodzi o wojnie: wystawa artystyczna "Niewojenni"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2015 12:08
"Jesteśmy pokoleniem, które żadnej wojny ani konfliktu zbrojnego nie przeżyło. Paradoksalnie jednak wielu z naszych przyjaciół-artystów mówi o wojnie. Jej tematyka często pojawia się w ich pracach, w których wyczuwa się lęk i poczucie zagrożenia, jakby się wojna zbliżała" - mówi PAP Zuzanna Sękowska, artystka, współautorka wystawy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

Blisko sto prac plastycznych, na temat wojny, wojska i jego ofiar, wystawione zostaną w Miejscu Projektów Zachęty w Warszawie. Jej autorami jest dwójka młodych artystów: Zuzanna Sękowska oraz Łukasz Radziszewski, określających samych siebie jako przedstawicieli pokolenia "niewojennego".

Różne spojrzenia

- Nasze prace powstawały niezależnie - powiedziała Sękowska -  Chcieliśmy porównać spojrzenie kobiety i mężczyzny na wojnę. Analizujemy samo pojęcie wojny, nie tylko jej wizerunki i zapis fotograficzny.

Prace 25-letniej Zuzanny Sękowskiej, to przetworzone fotografie pochodzące z albumu "Krieg dem Kriege" ("Wojna wojnie") Ernsta Friedricha wydanego w 1924 r. Przełożony na wiele języków, zawiera zdjęcia, które miały na celu ukazanie prawdziwego oblicza wojny, przez co publikacja spotkała się zarówno z wieloma protestami jak i gigantyczną aprobatą.

Sękowska wybrane obrazy pocięła i powieliła, oddalając ich nowy charakter od klasycznego pierwowzoru. Starała się jednocześnie zachować to, co - jak określa- utkwiło jej pod powiekami, co oddaje klimat i grozę wojny.

Na fotografiach artystki dominują ciemne barwy, zarysy ludzkich sylwetek i twarze ofiar I wojny światowej. Powtarzającym się motywem jest fragment okaleczonej męskiej twarzy oraz ciało martwej kobiety - te dwa obrazy uporczywie, natrętnie do mnie wracają, niepokoją mnie, wdzierają się do mojej twórczości" - mówi artystka.

Współautor wystawy, 26-letni Łukasz Radziszewski, za pomocą niemal 50 prac, prezentuje dwa kontrastujące ze sobą  spojrzenia na wojnę i militaria: perspektywę małego niewinnego jeszcze chłopca oraz dorosłego już człowieka. Mit wyniesiony z dzieciństwa, chłopięce marzenie o wojsku zderza się z wizją doświadczonego, choć wciąż młodego człowieka.

W Miejscu Projektów Zachęty

Wernisażowi wystawy "Niewojenni" 6 listopada towarzyszyć będzie dyskusja, w której udział wezmą: filozofka Agata Czarnacka, filozofka Katarzyna Kasia i dziennikarka Karolina Sulej. 

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
Ekspozycja "Niewojenni” w Miejscu Projektów Zachęty, ul. Gałczyńskiego 3., będzie czynna do 15 listopada.

PAP/AD

Czytaj także

Kolaże Dziaczkowskiego. Alternatywna wizja europejskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2015 15:00
- Stały motyw jego twórczości to podróż, choćby do wyimaginowanego świata utkanego z elementów historii sztuki - opowiadał Karol Hordziej, kurator monograficznej wystawy prac Jana Dziaczkowskiego w warszawskiej Zachęcie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sól ziemi" - o człowieku, który maluje światłem

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2015 16:00
- Sebastião Salgado fotografował ludzi zapomnianych przez wszystkich, dokumentował największe tragedie ludzkości - mówi o bohaterze filmu "Sól ziemi" Artur Liebhart.
rozwiń zwiń