Polskie Radio

Koncert dla Syryjczyków - przeciw ksenofobii

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2015 09:35
11 listopada w Zakopanem odbędzie się koncert na rzecz ofiar wojny w Syrii. Wydarzenie ma być przeciwwagą dla protestów przeciwników uchodźców, jakie przetoczyły się przez Podhale.
materiały prasowe
materiały prasowe

- Nie czujemy się zastraszeni i chcieliśmy dać temu wyraz. Wszystkie działania związane z koncertem od początku były i są odruchem serca, oddolnym i całkowicie społecznym działaniem ludzi o podobnym widzeniu świata - mówił PAP zaangażowany w projekt Krzysztof Trebunia-Tutka, lider zespołu Trebunie-Tutki. - To obywatelski gest wobec ludzi skrzywdzonych przez wojnę i islamskich fanatyków.

Jak przekonuje muzyk, inicjatywa zorganizowania koncertu narodziła się nie tylko w związku z ogromną ilością uchodźców z Syrii, ale także była bezpośrednią reakcją na przedwyborcze manifestacje wymierzone w uchodźców, jakie odbyły się w gminie Kościelisko.

- Strach i propaganda to najgorsi doradcy. Nie każdy Syryjczyk jest islamistą i nie każdy Podhalanin jest ksenofobem - tłumaczy Trebunia-Tutka.

Zdecydowane "nie"

Po tym jak wojewoda małopolski we wrześniu tego roku zwrócił się do władz samorządowych z pytaniem o możliwości ewentualnego przyjęcia uchodźców, włodarze podhalańskich gmin wyrazili zdecydowany sprzeciw. Najgłośniej przeciwko uchodźcom wystąpili mieszkańcy gminy Kościelisko.

W graniczącym ze Słowacją Witowie zorganizowano pikietę przeciw uchodźcom. Na manifestacji pojawili się członkowie Organizacji Narodowo - Radykalnej oraz zamaskowani mężczyźni, którzy apelowali, żeby "dać im broń i wtedy otworzyć granicę dla uchodźców". Na transparentach pojawić się miały napisy: "Nie dla islamizacji Podhala", "Szkoła to nie obóz dla imigrantów".

"Nie chcemy u nas arabskiej hołoty"

Kolejna tego typu manifestacja odbyła się w Kościelisku. Na transparentach przyniesionych przez pikietujących można było przeczytać: "Imigranci zniszczą Kościelisko", "Obronimy nasze córki przed gwałtami, a kobiety przed przymusem noszenia burek".

Naprzeciw pikietujących ruszyła grupa ludzi chcących wyrazić swoją aprobatę dla przyjmowania uchodźców. Zostali oni jednak zakrzyczani.

Pod naciskiem społeczeństwa wójt Kościeliska Bohdan Pitoń w zamieszczonym na stronie internetowej oświadczeniu napisał, że "nie wyraża zgody na jakiekolwiek przebywanie uchodźców na terenie szkół, sal gimnastycznych i boisk na terenie gminy Kościelisko". 

W podobnym tonie wypowiedział się burmistrz Zakopanego, deklarując, że w mieście pod Giewontem nie ma żadnej możliwości przyjęcia uchodźców ze Wschodu.

Koncert sprzeciwu

Podczas koncertu "Dla Syrii po góralsku", który odbędzie się w Święto Niepodległości w zakopiańskim Dworcu Tatrzańskim zagrają: Trebunie Tutki, Aga Zaryan, Andrzej Bachleda, Jan Karpiel Bułecka, Vienio, Duże Pe.

Artyści zrezygnowali z honorarium, a cały dochód z biletów zostanie przekazany Polskiej Akcji Humanitarnej, na rzecz ofiar wojny w Syrii.

Wieczór otworzy wystawa fotografii Macieja Moskwy "Syria", a koncert poprowadzą dziennikarka Paulina Młynarska i wydawca "Tygodnika Podhalańskiego" Jurek Jurecki.

źródło: TVN24/x-news

PAP/AD

Czytaj także

Wojewoda mazowiecki uchylił decyzję ws. zakazu demonstracji ONR przeciwko imigrantom

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2015 23:59
Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski uchylił decyzję stołecznego ratusza ws. zakazu planowanej na sobotę manifestacji ONR "Polacy przeciw imigrantom" i polecił ponowne rozpatrzenie sprawy – poinformowała rzeczniczka wojewody Ivetta Biały.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Solidarność zamiast nacjonalizmu. Manifestacja w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2015 19:30
Pod hasłem "Solidarność zamiast nacjonalizmu – razem ponad granicami" ulicami Warszawy przeszła manifestacja przeciw nacjonalizmowi, faszyzmowi, rasizmowi i ksenofobii. - Warszawa wolna od rasizmu. Dość straszenia uchodźcami, solidarność naszą bronią - skandowali manifestanci.
rozwiń zwiń