Polskie Radio

Wystawa prac Andrzeja Wróblewskiego w Madrycie

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2015 11:13
To będzie wystawa, która udowodni europejskiej i światowej publiczności, jak ważną postacią w historii powojennego malarstwa jest Andrzej Wróblewski - mówią kuratorzy otwartej w madryckim Muzeum Reina Sofia ekspozycji prac polskiego artysty zatytułowanej "Recto/Verso". Wystawa będzie czynna do 28 lutego.
Audio
  • Marta Dziewańska, współkuratorka wystawy, o nowej przestrzeni (IAR)
  • Eric de Chassey, badacz i kurator, o twórczości Andrzeja Wróblewskiego (IAR)
  • Marta Dziewańska, współkuratorka wystawy, o zaskakujących odkryciach (IAR)
  • Wystawa prac Andrzeja Wróblewskiego: relacja Pawła Siwka z Madrytu (IAR)
Obraz Andrzeja Wróblewskiego pt. Rozstrzelanie VIII (cykl Rozstrzelania 1948-1949). W zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.
Obraz Andrzeja Wróblewskiego pt. Rozstrzelanie VIII (cykl Rozstrzelania 1948-1949). W zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

Na początku tego roku wystawa była prezentowana w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Jednak w Pałacu Velazqueza na terenie madryckiego parku Retiro obejrzy więcej prac niż w Warszawie - wyjaśnia współkuratorka Marta Dziewańska.

- Powiększyliśmy wystawę ze względu na możliwości tej przestrzeni. W naszej tymczasowej siedzibie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej  nie było to możliwe. Prace były stłoczone, tutaj one wybrzmiewają, mają swoje powietrza, te kolory po prostu rażą.

Inne spojrzenie

Badacz i kurator Eric de Chassey ma nadzieję, że dzięki tej ekspozycji postać Andrzeja Wróblewskiego odzyska należne jej miejsce w historii sztuki.

- Kiedy dziesięć lat temu zacząłem bliżej przyglądać się twórczości Andrzeja Wróblewskiego, wiedziałem, że to ważny artysta. Dziś wiem także, że to wielki artysta - zarówno twórca swojego czasu, jak i malarz bardzo współczesny, który podejmuje dialog z mistrzami światowego malarstwa. 

Marta Dziewańska dodaje, że dzięki niezwykłemu światłu w Pałacu Velazqueza odkryto nowe elementy na jednym z obrazów.

- Przechodząc przez wystawę z Piotrem Rypsonem, dyrektorem Muzeum Narodowego w Warszawie, po raz pierwszy zauważyliśmy pewne elementy zamalowane w obrazie "Pranie", czego nie zauważyliśmy ani w Warszawie, podczas wystawy w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ale też nie zauważyliśmy w czasie kiedy wisiał on na wystawie kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie.

***

Andrzej Wróblewski tworzył w latach 40. i 50. XX wieku. Inspirował się socrealizmem i abstrakcjonizmem. Jego obrazy przedstawiały bardzo sugestywną wizję wojny i degradacji człowieka. Zginął tragicznie w wieku 30 lat podczas wyprawy w Tatry. Wystawa w Palacio de Velazquez czynna będzie do 28 lutego.

IAR/AD

Czytaj także

Vincent van Gogh wiecznie żywy?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2015 12:00
Na błoniach Stadionu Narodowego można oglądać wystawę "Van Gogh Alive", która gościła już m.in. w Berlinie, Szanghaju i Petersburgu.
rozwiń zwiń