Polskie Radio

Premier powołała nowych szefów służb specjalnych. Zmiany budzą kontrowersje

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 17:01
Służby specjalne mają nowych szefów. Premier Beata Szydło powierzyła pełnienie obowiązków szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego Piotrowi Bączkowi, a szefa Służby Wywiadu Wojskowego - płk. Andrzejowi Kowalskiemu. Pełniącym, obowiązki szefa ABW został prof. Piotr Pogonowski, a Agencji Wywiadu - pułkownik Grzegorz Małecki.
Audio
  • Marek Opioła z PiS przedstawił kulisy przyjęcia wniosku o odwołanie szefów specsłużb (IAR)
Premier Beata Szydło, podczas debaty nad expose
Premier Beata Szydło, podczas debaty nad exposeFoto: PAP/Radek Pietruszka

Wcześniej szefowa rządu odwołała ze stanowisk szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. bryg. Piotra Pytla i szefa Służby Wywiadu Wojskowego gen. bryg. Radosława Kujawę. Premier przyjęła też dymisję szefa AW gen. Macieja Huni i ABW gen. Dariusza Łuczaka

Piotr Pogonowski to profesor zwyczajny nauk prawnych, wykładowca akademicki, urzędnik państwowy. Był kierownikiem Katedry Postępowania Cywilnego KUL, w latach 2008 - 2010 dyrektorem Gabinetu Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Płk Grzegorz Małecki to absolwent historii, w latach 1991 - 2002 pracownik UOP, W latach 2007 - 2013 pracował jako doradaca szefa Agencji Wywiadu.

Beata Szydło otrzymała pozytywną opinię swoich decyzji od Prezydenta RP oraz Kolegium do Spraw Służb Specjalnych i Sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych.
Jak powiedział szef speckomisji Marek Opioła z PiS, premier wniosła o opinię w sprawie odwołania szefów służb cywilnych - Agencji Wywiadu i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz wojskowych - Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego. - Na posiedzeniu po wyborze prezydium komisja pozytywnie zaopiniowała wszystkie te wnioski - powiedział Opioła.
Szefów AW i ABW powołuje i odwołuje premier po zasięgnięciu opinii prezydenta oraz rządowego kolegium ds służb specjalnych i sejmowej komisji ds służb specjalnych. Podobna procedura dotyczy szefów SKW i SWW, ale dzieje się to na wniosek szefa MON.

Wcześniej Opioła tłumaczył, że szefowie służb specjalnych sami złożyli dymisje.- Przystąpiliśmy do procedowania, bo uważamy, że bezpieczeństwo państwa jest bardzo ważne - powiedział.

Opioła oświadczył, że dziwi się pretensjom polityków PO, że "mają krótką pamięć", bo na pierwszym posiedzeniu speckomisji na przełomie piątej i szóstej kadencji Sejmu też odwoływali szefów służb. - Wtedy nie mówili, że to coś złego, że to zamach na demokrację – dodał.

Marek Biernacki: zamach na służby

Jak relacjonował członek komisji Marek Biernacki, do zdarzenia doszło po północy. Dla posła PO, te działania to nocny zamach na służby.

- Rozumiem wolę następców zmiany szefów służb specjalnych, ale to powinno się odbywać w sposób biorący pod uwagę dobro państwa. To nie miało miejsca - oświadczył b. koordynator służb Marek Biernacki z PO.

(TVN24/x-news)

Kto w speckomisji?

Także w środę Sejm wybrał siedmioosobowy skład speckomisji. Zasiada w niej czworo przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości: Jarosław Krajewski, Beata Mazurek, Marek Opioła i Marek Suski. Po jednym przedstawicielu mają pozostałe kluby. Platformę Obywatelską reprezentuje Marek Biernacki, ruch Kukiz'15 Paweł Kukiz, a Nowoczesną Adam Szłapka.

PSL nie ma swojego przedstawiciela w komisji, o czym mówił przed głosowaniem poseł Eugeniusz Kłopotek. Pytał między innymi, dlaczego Prezydium Sejmu odrzuciło kandydaturę Zbigniewa Sosnowskiego do tej komisji.

Poseł PO Krzysztof Brejza zwracał uwagę, że sejmowa większość złamała niepisaną zasadę, jaką było rotacyjne przewodniczenie komisji do spraw służb specjalnych. Mówił, że to demontaż kontroli parlamentu nad służbami, bo przewodniczący komisji jest członkiem Kolegium do spraw Służb Specjalnych. Poseł Brejza powoływał się na fragmenty uchwały Sejmu z 2009 roku, która mówi o regulaminie pracy speckomisji i rotacyjnym przewodniczącym.

Speckomisja zebrała się po 23.00, by wybrać jej prezydium. Przewodniczącym został Marek Opioła z PiS. Będzie miał dwóch zastępców - Marka Suskiego z PiS i Pawła Kukiza z ruchu Kukiz'15.

IAR, PAP, bk

Czytaj także

Janusz Zemke: zmiana szefów wszystkich służb specjalnych może wywołać chaos

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 15:57
Zdaniem Janusza Zemkego, byłego przewodniczącego Sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych, równoczesna wymiana wszystkich szefów służb specjalnych przez nowe władze jest błędem.
rozwiń zwiń