Polskie Radio

Martin Schulz: sytuacja w Polsce najpóźniej w styczniu będzie tematem dyskusji w PE

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2015 12:30
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz powiedział w poniedziałek w wywiadzie dla niemieckiego radia Deutschlandfunk, że wydarzenia w Polsce "mają charakter zamachu stanu". Jak dodał, sytuacja w Polsce będzie przedmiotem dyskusji w PE.
Audio
  • Martin Schulz o Polsce: zamach stanu: /IAR/Maciej Wiśniewski, Berlin
Martin Schultz
Martin SchultzFoto: martin-schulz.info/
To, co rozgrywa się w Polsce, ma charakter zamachu stanu i jest dramatyczne - powiedział Schulz. Wychodzę z założenia, że w tym tygodniu, a najpóźniej podczas posiedzenia w styczniu, będziemy o tym w Parlamencie Europejskim obszernie dyskutować - zapowiedział polityk niemieckiej SPD.

W rozmowie z Deutschlandfunk Schulz ostrzegł przed pochopnym podejmowaniem przez UE kroków przeciwko krajom, w których rządzą "prawicowi populiści". Jak wyjaśnił, przemawia przeciwko temu doświadczenie z Austrią po dojściu do władzy Joerga Haidera w 2000 r.

Gdy prawicowi populiści dostaną do ręki argument, że siły zewnętrzne, obcy, inne kraje próbują mieszać się do polityki wewnętrznej ich kraju w celu skorygowania jej, wówczas najbardziej wzrasta ich popularność - powiedział Schulz. Radzę, aby być ostrożnym z podejmowaniem działań. Dyskusja to coś innego - dodał szef PE.

Parlament Europejski, Unia Europejska, w ogóle wiele osób jest zaniepokojonych aktualną sytuacją w Polsce - mówił w ubiegłym tygodniu Manfred Weber, przewodniczący grupy poselskiej Europejskiej Partii Ludowej, odnosząc się do zamieszania związanego z Trybunałem Konstytucyjnym. Niemiecki polityk powiedział wtedy, że na razie nie będzie w tej sprawie prowadzona dyskusja na forum Parlamentu Europejskiego. W podobnym tonie wypowiedział się Donald Tusk. - Jako Polak wolałbym, aby Polska nigdy nie była traktowana jako państwo specjalnej troski. Byłbym bardzo ostrożny i powściągliwy z takimi próbami stawiania Polski na wokandzie, także tutaj, w Parlamencie Europejskim - stwierdził przewodniczący Rady Europejskiej.
TVN24/x-news
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz niedawno dobrze ocenił postawę premier Beaty Szydło podczas  szczytu Unia Europejska-Turcja. Schulz odniósł się do słów szefowej rządu, która podkreślała, że Europa powinna rozwiązywać problem migracyjny na Bliskim Wschodzie, a nie w granicach Unii Europejskiej. - Jej wypowiedzi są bardzo konstruktywne, ale obie drogi są konieczne. To nie było ani prowokacyjne, ani nie było podgrzewaniem atmosfery. Pani premier chciała, aby Polska była włączona do poszukiwania dróg wyjścia i poszukiwania strategii - powiedział Schulz.
PAP/rk
Czytaj także

Ekspert z USA o Polsce: nowy rząd proatlantycki, krytyka przesadzona

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 13:15
Nowy polski rząd jest silnie proatlantycki i pronatowski, a krytyka, jakiej stał się obiektem m.in. w amerykańskiej prasie, jest w dużej części niesprawiedliwa i przesadzona - ocenia Wess Mitchell, dyrektor Center for European Policy Analysis.
rozwiń zwiń