Polskie Radio

Europejska Unia Nadawców: liczymy na debatę o zmianach w polskich mediach publicznych. Krzysztof Czabański: projekt przygotowany po głębokiej analizie

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 19:04
Przewodniczący Europejskiej Unii Nadawców (EBU) Jean-Paul Philippot skierował list otwarty do premier Beaty Szydło w sprawie planowanych przez rząd zmian w mediach publicznych. Według wiceministra kultury Krzysztofa Czabańskiego, który przygotowuje reformę, EBU opiera się na pogłoskach i doniesieniach medialnych.
Audio
  • Przewodniczący EBU Jean-Paul Philippot: oczekujemy, że jeśli reforma będzie gotowa, będzie czas, by przeanalizować jej konsekwencje, a także przestrzeń na debatę publiczną, która pozwoli wszystkim zainteresowanym zrozumieć działania jakie mają być podjęte. Liczymy, że gwarancje niezależności i pluralizmu mediów zostaną wzmocnione (IAR)
  • Dyrektor generalny EBU Ingrid Deltenre: TVP i Polskie Radio są zorganizowane tak jak inni w Europie, na przykład telewizja francuska czy RAI. Jaki więc jest powód, by zmieniać strukturę nadawcy? (IAR)
Siedziba Europejskiej Unii Nadawców w Genewie
Siedziba Europejskiej Unii Nadawców w GenewieFoto: EBU

"Wzywamy polski rząd, by oparł się pokusie wykorzystania strukturalnych zmian w mediach publicznych jako sposobu na wzmocnienie kontroli politycznej nad mediami" - napisał w liście Jean-Paul Philippot.
Ocenił, że jeśli zdaniem polskich władz, zmiany w systemie zarządzania TVP i PR są konieczne, należy je przeprowadzić po wnikliwej analizie i ocenie oddziaływania, oraz powinny one wynikać z otwartej, demokratycznej debaty. Zaoferował jednocześnie, że "EBU jest gotowa wesprzeć polski rząd i zapewnić mu fachową pomoc prawną”.

”Zmiany należy przeprowadzać po głębokiej anbalizie"

Według pełnomocnika ds. zmian w mediach publicznych Krzysztofa Czabańskiego, EBU, wysyłając list do polskich władz, nie kierowała się pełną wiedzą na temat projektów reformy mediów publicznych, lecz doniesieniami dziennikarskimi. - Zgodnie z tym, co pisze sama EBU, jeśli zmiany są konieczne, należy je przeprowadzić po głębokiej analizie i ocenie oddziaływania.Właśnie po takiej analizie i ocenie oddziaływania przygotowywane są nasze projekty. Według Krzysztofa Czabańskiego debata, którą określił jako "obywatelską i bardzo szeroką", była brana bardzo poważnie przy tworzeniu projektu zmian w mediach.

Zaniepokojenie EBU

Jak podano w liście, zaniepokojenie EBU wzbudziły zapowiedzi zmian strukturalnych i personalnych, które mogą mieć wpływ na zarządzanie należącymi do EBU w Polsce TVP i Polskim Radiem. "Nasze największe obawy są związane z prasowymi doniesieniami, że rząd planuje pospiesznie wprowadzić strukturalne i personalne zmiany dotyczące zarządzania TVP i PR bez właściwiej demokratycznej debaty i konsultacji z odpowiednimi interesariuszami" - napisano w liście podpisanym przez Jean Paul’a Philippota oraz dyrektor generalną EBU Ingrid Deltenre.

Podkreślają oni, że sposób, w jaki mianowane zostają rady nadzorcze i zarządzające mediami publicznymi, jest kluczowym czynnikiem w celu zapewnienia niezależności organizacji mediów publicznych.

"Udana transformacja"

Philippot chwali dotychczasowe funkcjonowanie polskich mediów publicznych: „Pomimo systematycznego braku finansowania publicznego polskie media publiczne są jednym z najbardziej udanych modeli transformacji w Europie Środkowej i Wschodniej” - napisał szef EBU w liście. Polska do tej pory mogła pochwalić się dobrymi wynikami w zakresie wolności mediów według zestawień dokonywanych przez organizację Reporterzy Bez Granic World Press Freedom 2015, jak i raportu Freedom House z 2015 r. na temat praw politycznych i swobód obywatelskich.

Szef EBU podkreśla, że "w pełni popiera planowane przez polski rząd wzmocnienie trwałego finansowania TVP i PR ze środków publicznych". Zastrzega jednak, iż jego zdaniem nie ma potrzeby zmieniania ram prawnych obu tych instytucji i przekształcania ich ze spółek akcyjnych w instytucje prawa publicznego. Według EBU może się to okazać "skomplikowanym i długim procesem".

Rząd szykuje zmiany

Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało, że zaproponuje przekształcenie Polskiego Radia i Telewizji Polskiej w narodowe instytucje radiofonii i telewizji. Jeszcze w grudniu do Sejmu ma trafić projekt pierwszej z ustaw, nad którą pracuje zespół pod przewodnictwem wiceministra kultury Krzysztofa Czabańskiego. W drugiej fazie zespół ma też opracować przepisy, które miałyby rozwiązać problem finansowania mediów publicznych.

Czym jest EBU

Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union – EBU) powstała w 1950 r. jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne w celu wymiany programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. Do EBU należą obecnie rozgłośnie radiowe i telewizyjne z 56 krajów. Polskie Radio oraz Telewizja Polska są członkami EBU od 1993 r. Prezes Polskiego Radia jest w 9-osobowym zarządzie EBU.

PAP, IAR, bk

Czytaj także

Debata w SDP o reformie mediów publicznych: potrzeba szerszych konsultacji

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2015 10:04
Potrzebę szerszego skonsultowania projektu ustawy o mediach narodowych podkreślali uczestnicy wtorkowej debaty w SDP o przyszłości mediów publicznych. Biorący w niej udział pełnomocnik rządu ds. reformy mediów publicznych Krzysztof Czabański nie podał nowych szczegółów dot. tego projektu.
rozwiń zwiń