Polskie Radio

Ustawa medialna. Apel EBU do prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2015 11:35
Europejska Unia Nadawców (EBU) apeluje do Andrzeja Dudy, by nie podpisywał nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.
Audio
  • Senator PO Barbara Zdrojewska o sytuacji w mediach publicznych (IAR)
  • Senator PiS Grzegorz Peczkis przekonywał, że senatorowie jego klubu krytykując media publiczne opierają się na faktach i cytatach (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Jacek Turczyk

Ingrid Deltenre, dyrektor generalna EBU, pisze w liście otwartym do prezydenta, że członkowie organizacji są przerażeni faktem, iż nowelizacja w takim kształcie mogła zostać uchwalona przez niższą izbę polskiego parlamentu.

"To atak na instytucje, które przestaną być niezależne tak szybko, jak regulacje wejdą w życie. Według nas, jest to ogromny krok wstecz, który wyrządzi publicznym mediom dużą szkodę" - czytamy w liście.

Dyrektor generalna EBU pisze też, że wszystkie poprzednie apele tej organizacji, jak również list podpisany przez międzynarodowe organizacje, zrzeszające dziennikarzy i nadawców, zostały zignorowane. Adresowane były do marszałka Sejmu oraz do Senatu.

"W celu zachowania integralności i niezależności mediów publicznych, jako symbolu wolnego i demokratycznego państwa, zwracamy się w jak najmocniejszy sposób, aby nie podpisywał Pan ustawy bez uprzedniego, uważnego przeanalizowania zgodności jej z polską konstytucją oraz zasadami wolności i pluralizmu mediów, gwarantowanymi przez artykuł 10. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka" - pisze EBU.

W środę także międzynarodowe organizacje, zrzeszające dziennikarzy i nadawców, zabrały głos w sprawie zmian w przyjętej ustawie. EBU, ale także Europejska Federacja Dziennikarzy (EFJ), Stowarzyszenie Dziennikarzy Europejskich (AEJ) i Reporterzy bez Granic piszą we wspólnym oświadczeniu, że są oburzone proponowanymi zmianami i ich przekazaniem przez rządzącą partię do natychmiastowego uchwalenia.

Wiceminister kultury ds. reformy mediów Krzysztof Czabański odpowiadał, że procedowane przepisy nie są sprzeczne z żadnymi regulacjami UE, ani nie odbiegają od dotychczasowego, politycznego mechanizmu wyboru władz mediów. Dodał też, że obecna nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji jest rozwiązaniem tymczasowym, "które prowadzi do całościowych przekształceń".

Ustawa medialna, którą Sejm uchwalił w środę, a w czwartek zajmie się nią Senat, zakłada m.in. wygaśnięcie mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia. Przewiduje rezygnację z konkursów. Nowych prezesów mediów publicznych ma powoływać minister skarbu. Ustawa miałaby wejść w życie dzień po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

Źródło: TVN24/x-news

mr

Czytaj także

Apel prezesa Zarządu Polskiego Radia do Prezydenta RP ws. mediów publicznych

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 23:30
Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski wystosował list do Prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie mediów publicznych.
rozwiń zwiń