Polskie Radio

Minister edukacji narodowej: sprawdzian dla szóstoklasistów zostanie zlikwidowany

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2016 15:59
Jak poinformowała Anna Zalewska, sprawdzian zostanie zniesiony w 2017 roku. Obecni szóstoklasiści są więc ostatnim rocznikiem, który będzie go zdawał.
Sprawdzian organizowano od 14 lat
Sprawdzian organizowano od 14 latFoto: Glow Images/East News

- Egzamin po szóstej klasie szkoły podstawowej był wynikiem różnego rodzaju projektów europejskich, a szczególnie jednego, który właśnie się skończył. Mamy więc możliwość doprecyzowania swoich założeń programowych, w których stwierdzamy, że będziemy rezygnować na tych wstępnych etapach z testowania - powiedziała minister edukacji narodowej.

Anna Zalewska zaznaczyła, że decyzja o likwidacji sprawdzianu zapadła "ponieważ ten egzamin o niczym szczególnym nie decydował". Tymczasem, jak wskazała, skutkiem ubocznym sprawdzianu było przygotowywanie uczniów pod testy.

Sprawdzian zniesiony zostanie dopiero w 2017 roku, gdyż uczniowie, którzy są obecnie w szóstych klasach rozpoczęli już przygotowania do niego. - Trudno im mówić: "to była pomyłka, nie musicie się do niego przygotowywać" - stwierdziła szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Jak dodała zostały też już wydane dyspozycje dotyczące harmonogramu przygotowywania arkuszy sprawdzianu na ten rok szkolny.


x-news.pl, TVN24

Jak będzie wyglądała rekrutacja?

Zalewska zapewniła, że w 2017 roku, mimo zniesienia sprawdzianu, nadal prowadzone będą badania dotyczące Edukacyjnej Wartości Dodanej pokazujące poziom wiedzy i umiejętności uczniów na wejściu i na wyjściu z gimnazjum. Sprawdzian będzie przeprowadzany przez nauczycieli w pierwszej klasie gimnazjum na początku nauki.

Szefowa MEN zapytana, w oparciu o co gimnazja będą przeprowadzały rekrutację dla uczniów spoza swojego rejonu, odparła, że rozwiązania szczegółowe zostaną wypracowane we współpracy z praktykami, nauczycielami i dyrektorami szkół. Według Zalewskiej brane pod uwagę będą świadectwa szkolne.

Minister przekazała, że w przygotowywanym projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty znoszącej sprawdzian dla szóstoklasistów, znajdą się też zapisy "odpowiadające na potrzeby maturzystów, dorosłych ludzi, którzy chcą mieć normalny tryb odwoływania się od wyników matur".

Sprawdzian funkcjonuje od 2002 roku

Sprawdzian dla szóstoklasistów na zakończenie nauki w szkole podstawowej jest jednym z egzaminów zewnętrznych przygotowywanych i przeprowadzanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Po raz pierwszy przeprowadzono go w 2002 roku, co związane było z reformą systemu oświaty wprowadzaną w ramach programu czterech reform przez rząd Jerzego Buzka.

Przystąpienie do sprawdzianu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Uczniowie, którzy tego nie zrobią muszą powtórzyć ostatnią klasę szkoły podstawowej i zgłosić się na egzamin za rok. Sprawdzian przeprowadzany jest zwyczajowo w kwietniu.

Wynik sprawdzianu nie ma wpływu na przyjęcie ucznia do gimnazjum rejonowego, w przypadku wyboru innej szkoły wynik może zdecydować, czy będzie się on uczył w wybranej placówce. Nie ma możliwości powtórzenia sprawdzianu, by poprawić jego wynik.

Od roku szkolnego 2014/2015 sprawdzian przeprowadzany jest w nowej formule - składa się z dwóch części. Pierwsza z nich sprawdza wiadomości i umiejętności z języka polskiego i z matematyki, w tym wykorzystywanie wiadomości i umiejętności z tych przedmiotów w zadaniach osadzonych w kontekście historycznym lub przyrodniczym. W drugiej części sprawdzana jest znajomość języka obcego.

Wcześniej sprawdzian dla szóstoklasistów nie był dzielony na części. Miał charakter ponadprzedmiotowy, sprawdzał opanowanie przez ucznia umiejętności: czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji i wykorzystywania wiedzy w praktyce.

W kampanii wyborczej do parlamentu za likwidacją sprawdzianu opowiadał się nie tylko PiS, ale także Platforma Obywatelska.

PAP, kk

Czytaj także

Sześciolatki nie muszą iść do szkół. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o systemie oświaty

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2016 14:49
Zgodnie z nowelizacją autorstwa posłów PiS dzieci będą obowiązkowo rozpoczynać naukę w wieku siedmiu lat, po rocznym obowiązkowym przygotowaniu przedszkolnym dla sześciolatków.
rozwiń zwiń