Polskie Radio

100 wydarzeń kulturalnych w ciągu trzech dni. We Wrocławiu trwa Weekend Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2016 13:50
Sztuka opanowała Wrocław. Wszystko za sprawą Weekendu Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury w stolicy Dolnego Śląska.
Audio
  • Minister kultury o Weekendzie Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu (IAR)
  • Piękne widowisko na finał Weekendu Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury w stolicy Dolnego Śląska. Relacja Moniki Gosławskiej/IAR
Stolica Dolnego Śląska została wybrana Europejską Stolicą Kultury
Stolica Dolnego Śląska została wybrana Europejską Stolicą KulturyFoto: Adam Smok/Flickr/CC BY 2.0

Trzy dni wypełnia prawie setka wydarzeń. Ich finał zaplanowany został na nadzielę. Dziesiątki tysięcy osób wezmą udział w "Przebudzeniu" – jednym z najbardziej spektakularnych pochodów w historii miasta.

Cztery pochody, prowadzone przez cztery duchy wyruszą na wrocławski rynek. Wystartują o godzinie 16.00 z czterech różnych dzielnic.

Każdy opowiadać będzie historie, które stworzyły i tworzą Wrocław. I tak w pochodzie pomaszerują Duchy: Odbudowy, Powodzi, Wielu Wyznań i Innowacyjności.

Kilkumetrowe instalacje zaprojektował francuski artysta Philippe Geoffroy.

 - To ogromna promocja Wrocławia i Polski - uważa wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, który bierze udział w Weekendzie Otwarcia ESK.

- To jest olbrzymia intensywność wydarzeń artystycznych, w zasadzie ze wszystkich dziedzin. To bardzo dobrze, bo to musi być takie wielkie uderzenie. Tam się musi dziać, po to też, by ściągnąć ludzi. Zależy nam na efekcie takim, by przyjeżdżali goście z zagranicy do Wrocławia - zaznaczył prof. Piotr Gliński.

W organizację pochodów zaangażowano 1300 osób. Mary Sadowska, asystentka reżysera Chrisa Baldwina, zaprasza wszystkich do uczestniczenia w tym święcie.

- To, że Wrocław jest Europejską Stolicą Kultury, nie znaczy, że to się dzieje tylko w tym mieście. To znaczy, że to Polska jest dla Europy stolicą kultury. Każdy, dla kogo będzie to bliskie, pójdzie z nami. To mogą być dziesiątki, a nawet setki tysięcy ludzi - mówi.

Czytaj więcej
wrocław 1200.jpg
Wrocław Europejską Stolicą Kultury. Rafał Dutkiewicz: umocnimy ducha miasta

Arkadiusz Ferster, rzecznik prasowy ESK, tłumaczy, że każdy z pochodów będzie miał inny kolor. Za sprawą ich połączenia na rynku, powstać ma nowy element, który "przeniesie Wrocław w nową rzeczywistość".

- Świadomi swojej historii i piękna tego miasta idziemy w przyszłość, budzimy Europę i mówimy - Europo zobacz. To Wrocław. Miasto w Polsce jest Europejską Stolicą Kultury - mówi Arkadiusz Foerster.

Pochody, na wrocławski rynek dotrą po 18.00. Wtedy odbędzie się przepiękne widowisko z udziałem wielu artystów m.in. muzyków, aktorów, akrobatów i performerów.

Wrocław 2016

Plan Ceremonii "Przebudzenie":

Duch Odbudowy wyrusza o godz.16.00 z zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej

Duch Powodzi wyrusza o godz. 16.00 z zajezdni tramwajowej Dąbie

Duch Wielu Wyznań wyrusza o godz. 16.00 z zajezdni przy ul. Legnickiej

Duch Innowacji wyrusza o godz. 16.00 sprzed Wyższej Oficerskiej Szkoły Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki

Wzdłuż ulic Asnyka, Kasprowicza, Żmigrodzkiej i Na Polance przestrzeń i budynki będą rozświetlone przez najbardziej interesujących operatorów światła z Wrocławia i reszty Polski. Każda z tych instalacji powie nam coś na temat historii miasta.

Szpital Pediatryczny (Artysta: Robert Kusik), ul. Jana Kasprowicza:
- instalacja będzie składała się z przezroczystych rur wypełnionych specjalną cieczą, która staje się widoczna w świetle i ilustruje rozwój dziecięcego mózgu. Celem projektu jest pokazanie, że innowacja zaczyna się w dzieciństwie.

Na Polance (Artysta: Michał Kardas), ul. Na Polance
- instalacja jest artystyczną impresją na temat przyrody i technologii, jako żyjących w symbiotycznym związku. Ludzie często popadają w konflikt, starając się uchwycić naturę. Ta praca stanowi dialog między prostymi torami technologii reprezentowanymi przez światła hilite, a organicznym, zygzakowatym kształtem natury symbolizowanej przez drzewa wzdłuż ulicy.

Więzienie (Artysta: Tomasz Domański), ul. Władysława Reymonta
- instalacja wnosi zupełnie nowe spojrzenie na innowację. Sam twórca trafił do więzienia za drukowanie nielegalnych materiałów na początku lat 80. Celem projektu jest stworzenie instalacji świetlnych przy użyciu drabin, z których będą rzucane w powietrze kawałki papieru, a na nich zapisane będą rewolucyjne i inspirujące myśli. Wśród materiałów reżimowych, na których widnieć będą kary, będzie można znaleźć papierki z cytatami niektórych wielkich myślicieli tego świata.

Wiadukt (Artysta: Karolina Jacewicz), ul.Reymonta / Staszica
- instalacja pod wiaduktem jest artystyczną impresją i festiwalem technologii świetlnej. Światło będzie wrażliwe na otaczające je dźwięki i będzie prowadziło rozmowę z muzyką tworzoną przez Ducha - jak gdyby było wizualnym czujnikiem środowiska, miasta. To miejsce jest również miejscem transformacji Ducha od chaotycznego i zdezorganizowanego do ucyfrowionego i uporządkowanego po przejściu wiaduktu. Jak portal do przyszłości.

Pomnik Wygnanych na Syberię (Artysta: Jarosław Nadolny), ul. Stanisława Staszica
- metoda mappingu na pomnik. Historia pokazana w pięciominutowym klipie będzie przedstawieniem ludzi zesłanych na Syberię, a także dalszych losów tych ludzi i tego miejsca. Powyższa instalacja przypomina wejście w kapsułę czasu. “Ci, którzy nie znają historii, są skazani na jej powtarzanie”- nie może być innowacji bez zrozumienia naszej przeszłości, gdyż bez tego będziemy poruszać się w kółko.

Przybliżone godziny przystanków:
16:00 - Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki, ul. Czajkowskiego 109
16:20 - Dawny Szpital Dziecięcy, ulica J. Kasprowicza
17:00 - Instalacja świetlna Michała Kardasa, ulica Na Polance
17:30 - skrzyżowanie przed mostami osobowickimi
17:40 - Instalacja Tomasza Domańskiego, Zakład Karny Wrocław nr 1, ul. Kleczkowska 35, godz. 17.10
17:50 - Instalacja świetlna Karoliny Jacewicz i Marka Straszaka, wiadukt kolejowy, ulica W. Reymonta
17:55 - Video mapping na Pomniku Zesłańcom Sybiru, plac Strzelecki
18:15 - most Uniwersytecki

Wrocław 2016

W tym roku obok Wrocławia Europejską Stolicą Kultury jest San Sebastian w Hiszpanii.

IAR/iz

Czytaj także

Wrocław obejmuje tytuł Europejskiej Stolicy Kultury

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 09:56
W piątek zaplanowano ceremonię otwarcia. Będzie jej towarzyszyło około stu różnych imprez.
rozwiń zwiń