Polskie Radio

Wrocław stolicą kulturalną Europy. "Stanie się symboliczną bramą"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2016 21:58
Po ośmiu latach od zgłoszenia swojej kandydatury, stolica Dolnego Śląska stała się centrum kulturalnym Starego Kontynentu.
Audio
  • We Wrocławiu uroczysta gala otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury 2016 z udziałem wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego. Relacja Doroty Piotrowskiej/IAR
  • Duchy prowadzą pochody na wrocławski rynek. Relacja Moniki Gosławskiej (IAR)
  • Pianista Janusz Olejniczak o obchodach ESK we Wrocławiu (IAR)
  • Reżyser Janusz Zaorski: jesteśmy stolicą Europy (IAR)
Ulicami Wrocławia przeszedł pochód ducha powodzi - jeden z czterech elementów pochodu Czterech Duchów Miasta.
Ulicami Wrocławia przeszedł pochód ducha powodzi - jeden z czterech elementów pochodu Czterech Duchów Miasta.Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Ennio Morricone w Hali Stulecia, David Gilmour na placu Wolności, najwięksi twórcy teatru światowego na Olimpiadzie Teatralnej, gwiazdy kina na gali Europejskich Nagród Filmowych w Kinie Nowe Horyzonty, najsłynniejsi architekci opowiadający o budowaniu pięknej Europy na spotkaniach w Muzeum Architektury, znakomici pisarze śpiewający hymn książki we Wrocławiu podczas Światowej Stolicy Książki, tysiące muzyków na Stadionie Wrocław podczas "Nocy z Carmen” - to tylko niektóre wydarzenia czekające nas w tym roku we Wrocławiu.

W sumie w programie Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 znalazło się ponad 1000 wydarzeń artystycznych. Ich inauguracją jest Weekend Otwarcia.

Wrocław 2016

- Wrocław stanie się symboliczną bramą, przejściem dla poznania kultury polskiej i poznania europejskiej treści polskiej kultury przez wszystkich europejczyków - tak w czasie Gali Finałowej Weekendu Otwarcia mówił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Wcześniej, w radiowej Jedynce wicepremier zauważył, że bycie Kulturalną Stolicą Europy jest dla Wrocławia i Polski  "ogromną promocją".

- To jest olbrzymia intensywność wydarzeń artystycznych, w zasadzie ze wszystkich dziedzin. To bardzo dobrze, bo to musi być takie wielkie uderzenie. Tam się musi dziać, po to też, by ściągnąć ludzi. Zależy nam na efekcie takim, by przyjeżdżali goście z zagranicy do Wrocławia - zaznaczył prof. Piotr Gliński.

Posłuchaj
00:28 7989497_3.mp3 Wicepremier Piotr Gliński wyraził nadzieję, że Europejska Stolica Kultury we Wrocławiu będzie promocją polskiej kultury w Europie/IAR

 

List do uczestników Gali Finałowej wystosował prezydent Andrzej Duda. Stwierdził, że to sukces dla Wrocławia i powód do dumy dla wszystkich Polaków. Według niego, stolica Dolnego Śląska, "to kwintesencja międzykulturowości". 

W Gali Finałowej uczestniczyli obok wicepremiera, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego, komisarz UE ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu Tibor Navracsics oraz przedstawiciele świata kultury i różnych wyznań.

Posłuchaj
00:12 7989497_2.mp3 List od prezydenta Andrzeja Dudy odczytał jego doradca Tadeusz Deszkiewicz/IAR

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz dziękował władzom państwowym za zaangażowanie. Jak mówił, "rozpoczynamy właśnie wspaniały projekt: wrocławski, polski, europejski. Projekt realizowany tutaj, w mieście o tysiącletniej historii, projekt, który jest projektem Wrocławia stał się jednak także projektem polskiego państwa".

Posłuchaj
00:23 7989497_1.mp3 Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz z dumą mówił o otwarciu Europejskiej Stolicy Kultury w stolicy Dolnego Śląska/IAR

 

Przebudzenie Duchów

Cztery pochody, symbolizujące Cztery Duchy Wrocławia, przeszły z różnych części miasta do Rynku, opowiadając historię stolicy Dolnego Śląska – tak wyglądało "Przebudzenie", czyli widowisko inaugurujące objęcie przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) 2016 r.

Spektakl rozpoczął się około godz. 16. Z czterech części miasta wyruszyły pochody, z których każdy symbolizował jednego z Duchów Wrocławia: Ducha Wielu Wyznań, Ducha Innowacji, Ducha Odbudowy i Ducha Powodzi.

- Słowo duch sugeruje esencję. I właśnie to zdecydowaliśmy się tutaj poruszyć. Nie chodziło nam o stworzenie wrocławskiej procesji historycznej – chcieliśmy odkryć esencję miasta, coś ostatecznie bardziej metaforycznego i poetyckiego - mówił o spektaklu brytyjski artyst i kurator ESK ds. performance Chrisa Baldwina Baldwin.

Duch Powodzi miał symbolizować walkę mieszkańców miasta z wielką powodzią, która nawiedziła region i stolicę Dolnego Śląska w 1997 r. Duch Odbudowy nawiązywał do wydarzeń, które miały miejsce we Wrocławiu po II wojnie światowej.

- Opowiada o ludziach, którzy tracą wszystko i podczas podróży przez kolejne doświadczenia uczą się, jak funkcjonować razem w nowym, kształtującym się społeczeństwie - opisują tę cześć przedstawienia organizatorzy.

Duch Innowacji, według założeń organizatorów, miał pokazać symbiozę technologii i przyrody. To również nawiązanie do Wrocławia jako miasta rozwijającego gospodarkę opartą na wiedzy. Duch Wielu Wyzwań odwoływał się do wielokulturowego dziedzictwa Wrocławia.

Cztery Duchy połączyły się w Rynku. W ciągu kilkudziesięciu minut cztery wielkogabarytowe metalowe konstrukcje połączono w jedną. W trakcie powstawania olbrzymiej instalacji publiczność obejrzała sceny nawiązujące do każdego z czterech tematów. Częścią przedstawienia były również świetlne wizualizacje na kamienicach okalających Rynek.

Czytaj więcej
wrocław 1200.jpg
Wrocław Europejską Stolicą Kultury. Rafał Dutkiewicz: umocnimy ducha miasta

W finale spektaklu na szczycie instalacji zabił dzwon. Z wieży wrocławskiego ratusza na rozpiętych linach zjechało trzech aktorów przebranych za anioły, zaś w oknach kamienic pojawili się przedstawiciel orkiestr służb mundurowych.

W spektaklu przebudzenie wzięło udział 1300 artystów i 200 chórzystów. Uczestniczyło w nim również 50 żołnierzy, 20 członków orkiestry oraz 300 rowerzystów.

Według wrocławskiego magistratu w pochodach Czterech Duchów Wrocławia wzięło udział 50 tys. mieszkańców, zaś w całym widowisku 100 tys.

"Przebudzenie" było drugą częścią projektu "Kwartet Flow", który reżyseruje Baldwin. Pierwszą częścią były "Mosty", projekt zrealizowany w czerwców 2015 r., w czasie którego 27 wrocławskim mostów zamieniono w artystyczne aranżacje. Na 11 czerwca zaplanowano kolejną część przedsięwzięcia – projekt "Flow", w ramach którego na Odrze odbędą się koncerty, spektakle i happeningi. Ostatnim z cyklu będzie "Niebo", czyli ceremonia zamknięcia ESK, która odbędzie się 17 grudnia.

Łącznie w czasie trzech dni w ramach ceremonii otwarcia ESK odbyło się około 100 wydarzeń kulturalnych z różnych dziedzin sztuki.

Wrocław dzieli tytuł ESK wraz z hiszpańskim San Sebastian (stolica regionu Gipuzkoa w Autonomicznej Wspólnocie Baskijskiej).

IAR/Wrocław 2016/iz,to

Czytaj także

Wrocław obejmuje tytuł Europejskiej Stolicy Kultury

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 09:56
W piątek zaplanowano ceremonię otwarcia. Będzie jej towarzyszyło około stu różnych imprez.
rozwiń zwiń