Polskie Radio

Wojna propagandowa. Korea Pn. wysyła do Korei Płd. balony z papierem toaletowym

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2016 11:45
Kolejna odsłona wojny propagandowej między państwami koreańskimi. Po północnokoreańskim teście jądrowym Korea Południowa wznowiła nadawanie z głośników na granicy propagandowych programów. Korea Północna nie pozostała dłużna.
Audio
  • Propagandowa wojna między państwami koreańskimi. Relacja Tomasza Sajewicza z Pekinu (IAR)
Żołnierze Koreańskiej Armii Ludowej obserwują południową część strefy zdemilitaryzowanej na granicy obu Korei
Żołnierze Koreańskiej Armii Ludowej obserwują południową część strefy zdemilitaryzowanej na granicy obu KoreiFoto: Edward N. Johnson/Wikimedia Commons/CC

Z głośników umieszczonych po południowej stronie koreańskiej strefy zdemilitaryzowanej w kierunku Północy emitowane są audycje ośmieszające północnokoreański reżim, a także piosenki zespołów wykonujących muzykę pop.

Popowe kompozycje rozbrzmiewają z głośników rozmieszczonych w 11 miejscach wzdłuż granicy. Według źródeł w południowokoreańskim resorcie obrony, w dzień słychać je w odległości ponad 10 km od granicy, a w nocy nawet dwa razy dalej.

To reakcja Południa na ostatni test atomowy.

Na początku stycznia władze Północy oświadczyły, że przeprowadzono próbny wybuch bomby wodorowej, choć rezolucje ONZ zabraniają Pjongjangowi wszelkiej aktywności nuklearnej i balistycznej pod groźbą sankcji.

Balony ze śmieciami i papierem toaletowym

W odpowiedzi na melodie płynące z głośników Korea Północna na Południe zaczęła wysyłać balony z ulotkami, w których w niewybredny sposób obrażane są władze tego kraju.

Media w Korei Południowej podały, że ulotki to nie jedyny "ładunek", który umieszczany jest w balonach. Są tam też śmieci, niedopałki papierosów, a nawet papier toaletowy.

Układu pokojowego nie zawarto do dziś

Rozdzielająca obie Koree strefa zdemilitaryzowana ma ok. 4 km szerokości. Po obu jej stronach skoncentrowano w sumie setki tysięcy żołnierzy i ciężkie uzbrojenie.

Oba państwa koreańskie pozostają formalnie w stanie wojny, a dzieląca je linia demarkacyjna należy do najsilniej ufortyfikowanych na świecie.

Wojna koreańska z lat 1950-1953 zakończyła się jedynie rozejmem. Dotychczas nie zawarto układu pokojowego.

IAR, PAP, kk

Czytaj także

Korea Południowa wznowiła nadawanie propagandowych audycji na granicy z Północą

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2016 10:54
To odwet za przeprowadzenie przez komunistyczny reżim próby z bronią jądrową.
rozwiń zwiń