Polskie Radio

"Bohaterski Czech" w polskiej armii

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2011 06:00
- Podczas wojny 1920 roku to generał Franciszek Krajowski skutecznie stawił czoła Armii Czerwonej - mówi historyk Andrzej Sowa. Mimo to niewiele mówi się o tym człowieku.
Audio
Warszawa 1920 r. Żołnierze przy stanowisku polskich karabinów maszynowych podczas akcji w rejonie Radzymina
Warszawa 1920 r. Żołnierze przy stanowisku polskich karabinów maszynowych podczas akcji w rejonie RadzyminaFoto: Wikipedia/Halibutt/domena publiczna

Nazywano go bohaterskim Czechem. Franciszek Krajowski podczas Bitwy Warszawskiej bronił stolicy i nie dopuścił do jej zajęcia. Umożliwił marszałkowi Piłsudskiemu wyprowadzenie ataku, który doprowadził Polaków do zwycięstwa.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Franciszek Krajowski urodził się w południowych Czechach dokładnie 150 lat temu, 30 września 1861 roku. Służył w armii austriackiej, a służbę w polskiej armii wybrał w 1918 roku i w nim dostał stopień generalski. Stanął na czele legendarnej 18. dywizji piechoty. Walczył na wschodzie, wielokrotnie z armią Budionnego i to z sukcesem.

- A walczył w pierwszej linii ramię w ramię ze swoimi żołnierzami - wspomina dziennikarz radiowej Jedynki i historyk, redaktor Andrzej Sowa. 

Dywizja gen. Krajowskiego tak naprawdę obroniła Warszawę. Nie pozwoliła na zaatakowanie stolicy od tej strony, od której podczas Powstania Listopadowego atakował generał Paskiewicz. Generał dwukrotnie też zdobywał Pińsk, zwycięsko walczył nad Niemnem. Tak wiec wielokrotnie i podczas odwrotu w 1920 roku i podczas późniejszego ataku na Rosjan wszędzie odgrywał rolę zasadniczą.

Franciszek Krajowski zmarł w 1932 roku w Brześciu. Ale nawet nie wiadomo, gdzie jest jego grób, a ciężko jest to ustalać, bo Brześć leży poza granicami Polski. Dlatego Andrzej Sowa zaapelował do słuchaczy, by dali znać, jeśli ktoś ma wiedzę na temat generała i losów jego rodziny.

Jedynka, kk

Czytaj także

"Cud nad Wisłą" czyli Bitwa Warszawska

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2015 01:00
- Klęska w Bitwie Warszawskiej mogła doprowadzić do sytuacji, że Europa byłaby czerwona niemal po Pireneje - uważa historyk, prof. Janusz Cisek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2011 17:24
Rząd w ciągu dwóch tygodni przyjmie program dotyczący budowy w Sulejówku muzeum marszałka Józefa Piłsudskiego - obiecał Donald Tusk podczas wizyty w tym mieście.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieznany bohater, który obronił Warszawę (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2011 09:01
Andrzej Sowa (historyk): Podczas wojny 1920 roku to generał Krajowski skutecznie stawił czoła Armii Czerwonej.
rozwiń zwiń