Polskie Radio

Pierwsze weto Andrzeja Dudy. "Prezydent prowadzi kampanię PiS"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2015 10:46
Andrzej Duda nie podpisał ustawy o uzgodnieniu płci. Ten ruch głowy państwa rozgrzał dyskusję w "Wyborczym śniadaniu w Trójce". Zdaniem prezydenta ustawa ta jest pełna luk i nieścisłości, a także stoi w sprzeczności z dotychczasową praktyką orzeczniczą.
Audio
  • "Wyborcze śniadanie w Trójce" - 3 października 2015 r.
Prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji 652. roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie
Prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji 652. roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim w KrakowieFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Adrian Zandberg z Partii Razem uważa, że państwo nie powinno dokładać kłopotów osobom, które i tak w życiu muszą przejść przez wiele upokorzeń. - Prezydent Duda mówił, że będzie prezydentem wszystkich Polaków, a skorzystał z pierwszej okazji, żeby jakąś małą grupę osób uczynić narzędziem do prowadzenia wojenki kulturowej - powiedział.

Według Stanisława Tyszki z Komitetu Wyborczego Wyborców Kukiz'15 decyzja prezydenta Dudy pokazuje, że nadal intensywnie prowadzi on kampanię PiS.

Joanna Scheuring - Wielgus z .Nowoczesnej przyznała, że prezydent Duda rozczarował ją. - Jeżeli miał jakiekolwiek wątpliwości, że ustawa jest niezgodna z konstytucją, to powinien skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego. Tymczasem pokazał, że jego ideologiczne myślenie przesłoniło zdrowy rozsadek - powiedziała.

Przemysław Wipler z ugrupowania KORWiN jako jedyny bronił decyzji prezydenta. - Polska konstytucja mówi, że małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny i wszystkie próby jej obejścia powinny być odrzucane przez polski porządek prawny - podkreślił.

Przyjęty przez parlament dokument zakłada między innymi stworzenie odrębnej procedury sądowej dla osób, u których występuje niezgodność między tożsamością płciową a płcią metrykalną. Przewiduje, że osoba dorosła będzie mogła sama zdecydować o zmianie płci. Do tej pory musiała mieć zgodę rodziców. Za zgodą rodziców będzie można dokonać zmiany płci u młodzieży powyżej 16 roku życia. Projekt zabrania korekty płci u dzieci do 13 roku życia, które urodziły się z narządami płciowymi żeńskimi i męskimi.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Goście Trójki mówili także o modelach finansowania partii politycznych, minimalnej stawce za godzinę pracy oraz o protestach górników. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Wyborcze śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Stanisław Tyszka (Kukiz'15), Joanna Scheuring - Wielgus (.Nowoczesna), Przemysław Wipler (KORWiN), Adrian Zandberg (Partia Razem)
Data emisji: 3.10.2015
Godzina emisji: 9.08

to/ei

Czytaj także

Andrzej Duda przeciwny ustawie o uzgodnieniu płci. Echa prezydenckiego weta

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2015 20:30
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę o uzgodnieniu płci. Ma ona uprościć procedurę zmiany płci wpisanej m.in. w akt urodzenia, jeśli nie odpowiada ona płci odczuwanej przez daną osobę. Kancelaria nie poinformowała jeszcze o motywach prezydenta, ale już wcześniej informował on, że w wielu punktach się z nią nie zgadza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Włodzimierz Cimoszewicz: weto prezydenta wpisuje się w interesy PiS

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2015 19:03
- Nie znam uzasadnienia tego weta, wydaje mi się, że świadczy o nietolerancyjnym podejściu do kwestii ważnej dla wielu ludzi - powiedział Włodzimierz Cimoszewicz, komentując decyzję Andrzeja Dudy dotyczącą zawetowania ustawy o uzgodnieniu płci.
rozwiń zwiń