Polskie Radio

Pogoda daje w kość rolnikom. Zagrożone uprawy, problemy hodowców zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2015 07:49
Najpierw fala upałów, a później ulewy i wichury. W ostatnich tygodniach aura nie sprzyja rolnikom. Zagrożone są uprawy zbóż jarych, ale również krzewów owocowych i roślin gruntowych. A na odszkodowania z tytułu strat rolnicy muszą jeszcze poczekać.
Audio
  • Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, Wiktor Szmulewicz: słabsze plony oznaczają problemy również dla hodowców zwierząt (IAR)
  • Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski: odnotowane szkody należy zgłaszać do specjalnie powoływanych komisji gminnych (IAR)
  • Prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski: dla rolnictwa najkorzystniejsza byłaby umiarkowana aura (IAR)
Susza w znacznym stopniu ogranicza prawidłowy rozwój roślin
Susza w znacznym stopniu ogranicza prawidłowy rozwój roślinFoto: Glow Images/East News

Słabsze plony oznaczają problemy również dla hodowców zwierząt - zauważa prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, Wiktor Szmulewicz. Kłopotem może być pozyskanie dla nich kiszonek i pasz. Mniejsza ilość tego towaru na rynku może powodować wzrost cen i ograniczoną dostępność. W konsekwencji hodowcy mogą stanąć wobec konieczności redukcji swoich stad. To oznacza, że swoje zobowiązania wobec kredytodawców będą realizować z trudnościami.

Szkody należy zgłaszać do specjalnych komisji

Odnotowane szkody należy zgłaszać do specjalnie powoływanych komisji gminnych. Takie zespoły funkcjonują już między innymi na Mazowszu. Wojewoda Jacek Kozłowski wylicza, że w regionie pracuje ich obecnie 37. Tworzą je: przedstawiciele gminy, lokalnych izb rolniczych oraz pracownicy terenowych oddziałów doradztwa rolniczego. Komisje po terenowych oględzinach tworzą protokoły, które zatwierdza wojewoda i przekazuje je rolnikom. Dopiero na ich podstawie można ubiegać się o wsparcie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Susza i ulewy niszczą plony

Zmienna i skrajna aura to dla rolników stała udręka - zauważa prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski. Wyjaśnia, że optymalne warunki wegetacji to pogoda typowa dla tego okresu roku. Susza w znacznym stopniu ogranicza prawidłowy rozwój roślin, ulewy zaś powodują, że mogą one zgnić.

Rolnicy mogą liczyć na preferencyjne kredyty czy odroczenia części spłat zaciągniętych zobowiązań. Jeśli straty plonów przekroczą 70 procent, ma być uruchamiany dodatkowy program wsparcia finansowego z budżetu państwa.

IAR, awi

Zobacz więcej na temat: rolnictwo rolnicy
Czytaj także

Susza wpływa na ceny skupu zbóż

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2015 15:20
Żniwa zbliżają się wielkimi krokami, zwłaszcza, że susza w wielu regionach Polski przyspieszy zbiory zbóż. W krajowych punktach skupu trudno jednak o wzmożony ruch, a rolnikom coraz jest trudniej trzymać nerwy na wodzy informuje portal topagrar.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kryzysowa sytuacja na rynku mleka

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2015 10:34
Produkują więcej, a dostają mniej. Mowa o mleczarzach, którzy odczuwają mocne załamanie rynku. Według danych GUS, w ciągu roku ceny skupu w Polsce spadły niemal o 20 procent. To efekt zniesienia limitów na produkcję mleka w Unii oraz spadków spożycia nabiału u czołowych importerów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Plantatorzy czarnej porzeczki w podbramkowej sytuacji. Dramatyczny spadek opłacalności produkcji

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2015 09:00
Plantatorzy czarnej porzeczki będą w środę blokować krajową 19-kę w Kózkach nad Bugiem. Chcą w ten sposób zwrócić uwagę na trudną sytuację. Ceny skupu oferowane przez przetwórców, już drugi rok z rzędu kształtują się poniżej kosztów produkcji.
rozwiń zwiń