Polskie Radio

Projekt "440 km". Zmienić na lepsze los niepełnosprawnych kobiet

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2014 15:49
- Ten projekt połączył różne moje zainteresowania i pasje, ale też moją misję życiową, czyli działania społeczne, wspieranie kobiet i fotografowanie - mówiła w Jedynce Sylwia Nikko-Biernacka, szefowa Fundacji "Machina Fotografika".
Audio
  • Projekt "440 km". Zmienić na lepsze los niepełnosprawnych kobiet (Lato z Radiem/Jedynka)
Uczestnicy projektu 440 km
Uczestnicy projektu "440 km"Foto: materiały prasowe

Celem projektu "440 km" jest wsparcie kobiet z niepełnosprawnością ruchową i wzmocnienie ich obecności w przestrzeni publicznej. Pomysł narodził się w 2012 roku. - Moim wielkim marzeniem od zawsze było przejście polskiego wybrzeża na piechotę. Uwielbiam Bałtyk. Uważam, że ma cudowne właściwości, nazywam go nawet takim darmowym psychoterapeutą. W końcu przyszedł taki moment, gdy stwerdziłam: "Dobrze, marzę już o tym 10 lat i warto by to było wreszcie zrobić" - wspominała w "Lecie z Radiem" Sylwia Nikko-Biernacka.

Pomysłodawczyni projektu najpierw sama pokonała 440-kilometrową trasę brzegiem Bałtyku. W 2013 roku towarzyszyła jej już sztafeta złożona z siedmiu ambasadorek akcji - kobiet z niepełnosprawnością. Każda osobno przeszła lub przejechała na wózku odcinek do 5 kilometrów wzdłuż plaży. Mogły przyłączać się do nich inne osoby, które wspierają pomysł. - Ten projekt dał mi niesamowite poczucie pewności siebie. Zrozumiałam, że mam równe prawo do celebrowania lata poprzez krótki rękawek i krótkie spodenki czy pokazywanie się na plaży, mimo iż przeszłam liczne operacje, a moje ciało jest niedoskonałe - tłumaczyła Monika Jankowska-Rangelov, jedna z ambasadorek projektu "440 km".

Dzięki zeszłorocznej akcji udało kupić się protezę dla Urszuli Kosmal-Krauze. - Po amputacji nogi byłam pozostawiona właściwie sama sobie. Od państwa dostałam niewiele pomocy, zresztą podobnie jak od rodziny. Poznając tych młodych ludzi, też pokiereszowanych życiowo, na nowo się odbudowałam. W sumie to ja powinnam im matkować - uśmiechała się podopieczna Fundacji Jaśka Meli "Poza Horyzonty".

Dzięki środkom zebranym w tym roku pani Urszula otrzyma wsparcie psychologiczne. Podróż w ramach projektu "440 km" rusza w czwartek 31 lipca ze Szczecina. Jak można wesprzeć akcję - dowiesz się z nagrania audycji.

Rozmawiała Małgorzata Raducha.

pg/kd

Czytaj także

II Wybory Miss Polski na wózku - kobiecość w nowych warunkach

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 17:46
- Mocno tego aspektu dotykamy, tu trzeba założyć sukienkę, buty na obcasie i pokazać się publicznie na wózku. Dla kobiet to temat trudny, chciałam się z nim zmierzyć, stąd decyzja o udziale w konkursie - mówi Beata Jałocha, finalistka II Wyborów Miss Polski na Wózku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"440 km po zmianę" - podróż po poczucie własnej wartości

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 10:00
Dwa lata temu Sylwia Nikko Biernacka przeszła 440 kilometrów polskim wybrzeżem Bałtyku ze Świnoujścia do Piasków. Potem zaprosiła do takiej wyprawy kobiety z różnymi niepełnosprawnościami. Co przyniosła ta podróż?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niepełnosprawny wcale nie musi mieć stacjonarnej pracy

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 13:12
Pan Krzysztof, były policjant, ma 32 lata i od ponad roku jest krakowskim taksówkarzem. Kocha tę pracę, kontakt z ludźmi.
rozwiń zwiń