Polskie Radio

Turek

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 14:15
Turek
Foto: mat. promocyjne Urzędu Miasta Turek

Na przełomie XIX i XX wieku Turek był silnym ośrodkiem rzemiosła sukienniczego i tkackiego. Odkrycie w latach 50-tych XX wieku złóż węgla brunatnego przyczyniło się do zmiany charakteru miasta, które stało się ośrodkiem przemysłowym z dominująca kopalnią i elektrownią. Dziś Turek to miasto znane w Polsce z serów o tej samej nazwie oraz z bardzo dużej ilości sklepów (na jeden przypada piętnastu mieszkańców). Przede wszystkim jednak to miasto w klimacie Mehoffera, który tworzą wybitne dzieła tego artysty i atrakcje z nim związane.

Zdecydowanie perłą Turku jest kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, wybudowany w latach 1903-1914, którego ozdoba są witraże, polichromie i obrazy olejne będące dziełami znanego artysty, Józefa Mehoffera. To drugie po Krakowie tak wielkie i cenne zbiory sztuki sakralnej tego artysty.

Warto odwiedzić Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera, w którym znajduje się stała wystawa "Turkowskie dzieło Józefa Mehoffera”, pozwalająca odkryć dzieła artysty od momentu ich powstawania. Ponadto są tutaj wystawy tkactwa, archeologiczna oraz pracownie warsztatowe rękodzieła, w tym witrażu i ceramiki.

Ciekawy jest także położonego nieopodal późnoklasycystyczny kościół ewangelicko-augsburski z połowy XIX wieku, zaprojektowany przez Henryka Marconiego. Zdecydowanie mnóstwo uroku ma turkowski rynek uznawany za jeden z najpiękniejszych nie tylko w Wielkopolsce. Klimat tego miejsca tworzą secesyjne kamienice, ratusz i fontanna. Urodę rynku doceniają odwiedzający miasto goście, ale przede wszystkim mieszkańcy, dla których jest to miejsce spacerów i wypoczynku. Podobnie zresztą jak tereny Parku im. Żerminy Składkowskiej, czy wytyczone wokół miasta ścieżki i szlaki rowerowe.

Miasto Turek jest zdobywcą pierwszego miejsca w konkursie "Gwiazdy Wielkopolski" w kategorii: turystyka i kultura.

W Turku ma swój początek dydaktyczny szlak rowerowy "Panorama", którego punkty startowe zlokalizowane są we wschodniej, południowej i zachodniej części miasta. Przebiega przez najciekawsze pod względem przyrodniczym, krajobrazowym i kulturowym obszary powiatu tureckiego i stanowi łatwy dostęp do turystyki aktywnej w najbliższej okolicy. Szlak okala miasto w promieniu 13 km. Na trasach zlokalizowanych jest kilka punktów widokowych i pomników przyrody.

Wybrane imprezy kulturalne i turystyczne:

• Dzień Sera - festiwal serów i produktów regionalnych – każdego roku w pierwszy weekend wakacji

• Przegląd Studenckich Etiud Filmowych "Klaps" - prestiżowa impreza w świecie młodych twórców kina – marzec/kwiecień

• Turkowskie Prezentacje Teatrów Ulicznych "Turkostrada" - co roku 3 maja

• Kolarskie Kryterium Uliczne o Memoriał Mirosława Rabczewskiego i Edwarda Gałczyńskiego - co roku 15 sierpnia

• Biegi Niepodległości - co roku 11 listopada

Zobacz więcej na temat: Lato z Radiem 2013