Polskie Radio

Odbiorcy sztuki współczesnej. Mamy pokolenie analfabetów?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2016 20:00
- Przeciętny widz jest zupełnie obojętny wobec sztuki współczesnej. Czuje się wobec niej zagubiony z powody braku odpowiedniego wykształcenia - diagnozuje Mariusz Hermansdorfer, historyk i krytyk sztuki. Ale czy na pewno chodzi tylko o edukację?
Audio
  • Dla kogo jest tak naprawdę sztuka współczesna? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Widok ekspozycji Sztuka w naszym wieku, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
Widok ekspozycji "Sztuka w naszym wieku", Zachęta Narodowa Galeria Sztuki Foto: lic. CC BY-SA

Nasz gość stwierdził, że sposobem na stopniowe przełamanie kryzysu byłoby wprowadzenie teorii sztuki do powszechnej edukacji.

- Byłbym ostrożny z przekonaniem, że można tak po prostu wychować społeczeństwo - odpowiedział mu krytyk i artysta Maciej Mazurek. - Hermetyczność sztuki wynika w dużym stopniu z parareligijnych, "sekciarskich" zachowań jej elit - dodał. Jego zdaniem problemem jest niesłabnąca popularność myśli dekonstrukcyjnej oraz krytycznego charakteru w sztuce współczesnej. - Artyści deklarują totalną wolność, ale tak naprawdę wielki wpływ wywiera na nich myśl neoliberalna - dodał Mazurek.

Czy zatem wyjaśnienie mechanizmów działania nowoczesnej sztuki można odnaleźć w neoliberalnej teorii ekonomicznej "twórczej destrukcji"?

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: Iwo Zmyślony (krytyk sztuki), Maciej Mazurek (artysta i krytyk), Mariusz Hermansdorfer (historyk i krytyk sztuki)

Data emisji: 4.02.2016

Godzina emisji: 18.00

mm/pg

Czytaj także

Jak zrobić nowe Muzeum Narodowe w Krakowie?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 20:00
– Zgodziłem się zostać dyrektorem, ponieważ to cudowne wyzwanie. Mogę powiedzieć, że Muzeum jest moim marzeniem – mówił prof. Andrzej Betlej, nowy szef placówki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak polska muzyka przebija się na Zachodzie?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 20:00
- Przez lata polskiej scenie muzycznej brakowało łączników z mediami na świecie. Niedawno udało nam się zdobyć pierwsze przyczółki - mówił w Dwójce Filip Kalinowski, muzyk i dziennikarz brytyjskiego serwisu The Quietus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pieniądze i idee, czyli po co państwu humanistyka

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 19:00
- Filozof nie dostarczy nam nowego patentu czy urządzenia, ale czy taka ma być jego rola? - zastanawiał się dr Łukasz Pawłowski w dyskusji wokół książki Marthy C. Nussbaum "Nie dla zysku. Dlaczego demokracja potrzebuje humanistów".
rozwiń zwiń