Polskie Radio

Władysław Skoczylas. Artysta wszechstronny

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2015 23:30
- Do dziś jest artystą popularnym w pełnym znaczeniu tego słowa. Na Akademii to jeden z najbardziej szacownych profesorów, założyciel szkoły grafiki polskiej - mówi Maryla Sitkowska, znawczyni twórczości Władysława Skoczylasa.
Audio
  • Rozmowa na temat twórczości Władysława Skoczylasa (Spotkania po zmroku/ Dwójka)
Praca Hala Gąsienicowa z 1909 r. Technika akwareli na papierze
Praca "Hala Gąsienicowa" z 1909 r. Technika akwareli na papierzeFoto: pinakoteka.zascianek.pl/Wikimedia commons

Władysław Skoczylas był postacią ważną dla odradzającego się państwa. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie prezentuje na wystawie w Salonie Akademii prace swojego byłego profesora, twórcy katedry grafiki w latach 20. XX wieku. Jak twierdzi znawczyni jego twórczości, był urodzonym liderem, prezesem, dyrektorem. - Miał to coś, jakiś przywódczy rys - mówi Maryla Sitkowska.

Kuratorka wystawy prac artysty podkreśla, że nazwisko Skoczylasa zrosło się z drzeworytem, z którym jest kojarzony. - Był bardziej wszechstronny, niż na pozór się wydaje. Był malarzem, grafikiem, ale nie tylko drzeworytnikiem, stosował techniki metalowe, projektował tkaniny i malarstwo monumentalne - opowiada kuratorka wystawy Władysława Skoczylasa.

W programie rozmawialiśmy o tym, jak pobyt w Wiedniu wpłynął na sztukę Skoczylasa, dlaczego artysta kreował Janosika do roli bohatera narodowego oraz co się stało z drzeworytami Skoczylasa po wojnie.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: Maryla Sitkowska (znawczyni twórczości i kuratorka wystawy Władysława Skoczylasa), Andrzej Skoczylas (bratanek artysty)

Data emisji: 10.08.2015

Godzina emisji: 22.30

sm/jp

 

Czytaj także

Gdy wdowa po Grochowiaku podawała gołąbki

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2015 15:00
Czasy ajencji Małgorzaty Grochowiakowej Monika Małkowska wspominała jako najświetniejsze - kulinarnie i intelektualnie - lata warszawskiego lokalu "U plastyków". Rozmawialiśmy bowiem o kuchni schyłkowego PRL.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyberman spotyka Harpiosyrenę. Ewa Chełmecka w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2015 10:00
- To, co widzialne, znakomicie odzwierciedla fotografia. Mnie interesuje sfera wyobraźni, symbolu, metafory - podkreślała Ewa Chełmecka, uczestniczka projektu "Fractal Identities" pokazywanego na weneckim Biennale.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Damien Hirst. Artysta, który zarobił 200 mln dolarów w 3 dni

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2015 19:00
Ten rekord ustanowiony został podczas pamiętnej aukcji, na której Damien Hirst osobiście, z pominięciem galerzystów i marszandów, sprzedawał swoje prace. Czy pieniądze mogą być treścią sztuki?
rozwiń zwiń