Polskie Radio

Pozytywny gwiazdor ekonomii. Co proponuje Thomas Piketty?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2015 15:30
W Polsce ukazała się niedawno głośna książka francuskiego ekonomisty "Kapitał w XXI wieku". Dlaczego wzbudziła dyskusję i podzieliła komentatorów?
Audio
  • Pozytywny gwiazdor ekonomii. Co proponuje Thomas Piketty? (Klub Trójki)
Thomas Piketty (ur.1971) - francuski ekonomista badający zjawisko nierówności dochodowych, wykłada m.in. w Paris School of Economics
Thomas Piketty (ur.1971) - francuski ekonomista badający zjawisko nierówności dochodowych, wykłada m.in. w Paris School of EconomicsFoto: PAP/EPA/BART MAAT

We wstępie czytamy: "Podział bogactw jest jednym z najżywiej dziś dyskutowanych problemów. Co jednak wiemy naprawdę o jego ewolucji w dłuższej perspektywie czasowej? Czy dynamika akumulacji kapitału prywatnego prowadzi nieuchronnie do coraz większej koncentracji bogactw i władzy w kilku rękach, jak sądził Marks w XIX wieku? (…) Nowoczesny wzrost i upowszechnienie wiedzy umożliwiły uniknięcie Marksowskiej apokalipsy, ale nie zmieniły podstawowych struktur i nierówności - a w każdym razie na tyle, jak wyobrażano sobie w optymistycznych dekadach po II wojnie światowej. Kiedy wskaźnik rentowności kapitału przewyższa w sposób trwały stopę wzrostu produkcji i dochodu, jak działo się to do XIX wieku i może stać się normą w wieku XXI, kapitalizm automatycznie tworzy arbitralne nierówności nie do zniesienia, stawiając pod znakiem zapytania podstawowe wartości na jakich opierają się nasze demokratyczne społeczeństwa".

Książka spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem - nie tylko środowiska ekonomistów, ale również "zwykłych czytelników". Ignacy Morawski, główny ekonomista BIZ Banku, ocenia, że Piketty trafił na dobry moment - trend, w którym doskonale odnalazła się jego teoria. Zdaniem gościa Trójki o popularności "Kapitału w XXI wieku" zadecydowało kilka czynników: doświadczenie ostatniego wielkiego kryzysu finansowego; narastające przekonanie, że zmiany symbolicznie zapoczątkowane przez Thatcher i Reagana, nie ulepszyły świata; zanikająca w największych gospodarkach klasa średnia. - Poza tym to po prostu dobrze napisana książka autorstwa dobrego ekonomisty - podsumowuje.

- Piketty jest gwiazdą ekonomii, ale to zasłużone gwiazdorstwo. Powinien dostać Nobla za społeczno-ekonomiczne walory swojej książki - przekonuje dr hab. Marcin Piątkowski, ekonomista Banku Światowego, który podkreśla, że autor stawia mocną i ważną tezę, że kapitalizm sam siebie wyeliminuje i zniszczy demokrację.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której dowiedzieć się można również, dlaczego autor książki w swoim dziele nawiązuje do Marksa. Goście Trójki poruszyli także kwestie związane z problemem nierówności społecznych, mówili o kryzysie zaufania wobec kapitalizmu, o roli państwa, o niezadowolonych i o tym, jak francuski ekonomista opisałby dzisiejszą Polskę. A także, czy jego pomysły na wyjście z sytuacji, którą opisał, są sensowne.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Nogaś i Paweł Sołtys
Goście: Ignacy Morawski (główny ekonomista BIZ Banku), dr hab. Marcin Piątkowski (ekonomista Banku Światowego)
Data emisji: 14.07.2015
Godzina emisji: 21.08

mk

Czytaj także

Belfast - miasto cierpiące na rozdwojenie jaźni

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2015 09:19
Stolica Irlandii Północnej to jedno z najbardziej podzielonych miast świata. W jego zakamarki i tajemnice wprowadza nas Aleksandra Łojek, autorka książki "Belfast. 99 ścian pokoju".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dziennik zdrady" - nagrodzona powieść o przemijaniu

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2015 23:00
W ręce polskich czytelników trafiła powieść "Dziennik zdrady" - książka, za którą cypryjski pisarz Emilios Solomou otrzymał Nagrodę Literacką Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń