Polskie Radio

Wesela 21, czyli przemiany dwojga w jedno

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2016 18:00
Przez pięć lat Muzeum Etnograficzne w Krakowie badało współczesne oblicze weselnego rytuału. Efektem tych prac jest wystawa "Wesela 21" oraz książka pod tym samym tytułem.
Audio
  • Wesela 21 - oblicza rytuału (Trójkowy znak jakości)
Już mąż  taki napis umieściła na swoich butach panna młoda, a na podeszwach narzeczonego napisała Pomocy. Buty trafiły do kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie
"Już mąż" – taki napis umieściła na swoich butach panna młoda, a na podeszwach narzeczonego napisała "Pomocy". Buty trafiły do kolekcji Muzeum Etnograficznego w KrakowieFoto: Marcin Wąsik/http://etnomuzeum.eu

W bogato ilustrowanej opowieści, której towarzyszy motto "spotkasz tam siebie, jakiego się nie spodziewasz", splatają się dylematy narzeczonych i presja społecznych oczekiwań, konsumpcyjne mody i zmagania z tradycją, biznes i emocje.

- Mamy rozdział poświęcony historii zawierania związków małżeńskich na przestrzeni wieków. Jednym z wątków jest też opis współczesnych wieczorów panieńskich i kawalerskich. Można też przeczytać o tym, jak już 3-letnie dziewczynki są przygotowywane przez przemysł ślubny do wyjścia za mąż oraz poznać zwierzenia ślubne mężczyzn - tłumaczył Michał Nogaś.

W ślubie i w weselu jak w soczewce skupiają się bowiem obyczaje i ich przeobrażenia. A jak brzmią współczesne polskie wesela? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycjiTrójkowy znak jakości
Prowadzi: 
Michał Nogaś, Wojciech Mann
Data emisji:
5.02.2016
Godzina emisji:
7:44

tj/mk

Czytaj także

Hawaikum, czyli Polska egzotyczna

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2015 11:46
- To opowieść o naszej rzeczywistości, przestrzeni i mentalności. O wyjątkowości krajobrazu, ale i o wystroju wnętrz - mówi Michał Nogaś o ukazującej się za kilka dni książce "Hawaikum. W poszukiwaniu istoty piękna".
rozwiń zwiń