Polskie Radio

"Fotografia ożywia podejrzane kreatury"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 15:51
- Tadeusz Kantor był świadomy tego, że za pomocą fotografii można wyłowić jedynie karykatury rzeczywistości - podkreślała w Dwójce kuratorka krakowskiej wystawy "Niemożliwość obecności".
Audio
  • Z kuratorkami wystawy "Niemożliwość obecności" - Moniką Kozień-Świcą i Martą Miskowiec – rozmawia Justyna Nowicka (Wybieram Dwójkę)
Wystawa Niemożliwość obecności w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie próbuje zobrazować relacje Tadeusza Kantora i jego twórczości z fotografią
Wystawa "Niemożliwość obecności" w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie próbuje zobrazować relacje Tadeusza Kantora i jego twórczości z fotografią Foto: Dorota Marta/mat. prasowe

- Osoby, które ożywiamy ze zdjęć, przywołujemy w pamięci, są według Kantora jakimiś podejrzanymi kreaturami, które podszywają się w niecnych intencjach pod naszych drogich nieobecnych – mówiła rozmówczyni Justyny Nowickiej.

Mimo tej nieufności do fotografii Tadeusz Kantor często odwoływał się w swojej twórczości do tego medium. Jak wyglądało to "kursowanie między światem rzeczywistym a uwiecznionym", oswajanie fotograficznego "wehikułu pamięci"? I jakie zdjęcia pojawiły się na krakowskiej wystawie, której intencją jest stworzenie fotograficznej ikonosfery Tadeusza Kantora?

***

Przygotowała: Justyna Nowicka

Goście: Monika Kozień-Świca i Marta Miskowiec (kuratorki wystawy "Niemożliwość obecności")

Data emisji: 10.11.2015

Godzina emisji: 16.00 

Materiał wyemitowano w audycji  "Wybieram Dwójkę".

jp/bch

Czytaj także

Dorys. Człowiek, który sportretował Polskę

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 15:00
W "Notatniku Dwójki" przedstawiliśmy sylwetkę wybitnego artysty-fotografika Benedykta Jerzego Dorysa, zmarłego w 1990 roku.
rozwiń zwiń