Polskie Radio

EBU z wizytą w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2015 12:20
Polskie Radio gospodarzem spotkania europejskich radiowców.
W dniach 20-21 maja 2015 roku w Warszawie odbędzie się najważniejsze spotkanie środowiska europejskich radiowców - Zgromadzenie Euroradia, które jest częścią Europejskiej Unii Nadawców (European Broadcasting Union – EBU) - organizacji zrzeszającej wszystkie europejskie media publiczne, a także nadawców m.in. z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

Zgromadzenie Euroradia jest dorocznym zjazdem przedstawicieli radiofonii, organizowanym zazwyczaj w jednym z państw członkowskich. W 2014 r. odbyło się w Amsterdamie, natomiast gospodarzem tegorocznego spotkania będzie w Warszawie Polskie Radio S.A.

Prezes PR S.A. Andrzej Siezieniewski zauważa, że wybór Polski na organizatora Zgromadzenia jest wyrazem zaufania i uznania liderów radiowego rynku w Europie do polskiego nadawcy, odzwierciedlającym rolę, jaką Polska obecnie odgrywa w tej organizacji. W opinii Prezesa na tę decyzję miała wpływ nie tylko intensywna aktywność międzynarodowa Polskiego Radia w ostatnich latach, ale także dostrzegane zagranicą sukcesy Spółki związane m.in. z wdrażaniem naziemnego sygnału cyfrowego.

Dyrektor Generalna EBU Ingrid Deltenre jednoznacznie ocenia, że Polskie Radio jest liderem cyfryzacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Według niej fakt, że już ponad połowa mieszkańców Polski jest w zasięgu nadawania radia cyfrowego, oznacza coraz szersze zaspokajanie współczesnych potrzeb słuchaczy i stanowi inspirację dla pozostałych członków wspólnoty Euroradia do podążania drogą takich samych zmian.

W wydarzeniu weźmie udział około osiemdziesięciu delegatów z różnych krajów, władze Europejskiej Unii Nadawców oraz liczni eksperci, w tym m.in.: Ingrid Deltenre – Dyrektor Generalna EBU, Jean-Philip De Tender – Dyrektor Departamentu Mediów EBU, Graham Ellis – BBC, Przewodniczący Komitetu Euroradia, Pierre-Yves Tribolet – wieloletni szef wymiany muzycznej EBU.

Dyskusja będzie dotyczyła przyszłości radia, potencjalnych szans i zagrożeń dla tego medium w zmieniającym się otoczeniu technologicznym. W programie Zgromadzenia szczególne miejsce zajmuje stan cyfryzacji nadawania w poszczególnych krajach oraz kwestie rozwoju nowych platform odbioru programu radiowego.

***

Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union - EBU), powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne w celu wymiany programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. Do EBU należą obecnie rozgłośnie radiowe i telewizyjne z 56 krajów. Polskie Radio S.A. oraz Telewizja Polska S.A. są członkami EBU od 1993 r. z innymi krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Prezes Polskiego Radia S.A. Andrzej Siezieniewski drugą kadencję jest członkiem Zarządu organizacji.

Więcej informacji: Adam Burakowski - kierownik Działu Współpracy z Zagranicą Polskiego Radia S.A. - tel. 508 011 346
Zobacz więcej na temat: EBU Polskie Radio