Polskie Radio

Ułatwienia dla wyborców w głosowaniu

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2015 16:30
W Polsce od lat notujemy niską frekwencję wyborczą. Co można zrobić, aby obywatele chętniej poszli do urn wyborczych?
Audio
  • Frekwencję wyborczą można zwiększyć dostosowując punkty wyborcze do potrzeb osób niepełnosprawnych (Debata dnia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Polskie Radio

Politolodzy dzielą absencję na zawinioną i przymusową. Zawiniona to taka, w której wyborca z własnej woli świadomie rezygnuje z udziału w głosowaniu. Zaś absencja przymusowa to sytuacja, w której wyborca chciałby zagłosować, ale nie może z różnych przyczyn - organizacyjnych i technicznych.

O ile na pierwszy rodzaj absencji nikt specjalnie nie ma wpływu (no może politycy poprzez swoje programy wyborcze), to na drugi rodzaj wpływ ma ustawodawca wprowadzając wiele ułatwień umożliwiających udział w elekcji.

Posłuchaj całej debaty, z której można dowiedzieć się, jak i gdzie mogą głosować osoby niepełnosprawne, co zrobić, aby głosować korespondencyjnie i co robią organizacje pozarządowe, aby skłonić ludzi do pójścia do urn wyborczych.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadzi: Zuzanna Dąbrowska

Goście: Zofia Nawrocka (kampania Masz głos, masz wybór), Jarosław Zbieranek (biuro Rzecznika Praw Obywatelskich), Krzysztof Lorentz (Krajowe Biuro Wyborcze)

Data emisji: 28.09.2015

Godzina emisji: 16.26

ag/tj




Czytaj także

Reforma systemu emerytalnego - programy partii

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2015 08:47
Projektem emerytalnym prezydenta Andrzeja Dudy zajmie się już następny Sejm, w którym - według sondaży - najwięcej mandatów zyska popierające go Prawo i Sprawiedliwość. Własne propozycje zmian w emeryturach mają także inne przodujące w sondażach partie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Partia Razem: chcemy zmienić myślenie o państwie

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2015 09:26
Próbujmy krok po kroku zbudować lewicę, za którą nie będzie trzeba się wstydzić - mówił Adrian Zandberg z partii Razem. - Budujemy oddolną demokratyczną strukturę, która jest skupiona wokół programu. Alternatywa istnieje - przekonywał.
rozwiń zwiń