Polskie Radio

Działalność Jugendamtów. Czy można rodzinom odbierać dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 18:30
Czy można rodzinom odbierać dzieci? Jeżeli tak, to w jakim wypadku? Dyskusja o działalności niemieckich urzędów ds. dzieci i młodzieży po radiowej premierze sztuki Marka Kochana "Traktat o miłości". 
Audio
  • Marek Kochan i mec. Stefan Hambura o działalności Jugendamtów (Debata Jedynki)
Prowadzący audycję Witold Gadowski i autor sztuki Marek Kochan
Prowadzący audycję Witold Gadowski i autor sztuki Marek KochanFoto: Wojciech Kusiński/PR

- Inspiracją do napisania tekstu był konkurs "Rozmawiając ponad granicami", który teatr miejski w Norymberdze ogłosił dla autorów z Europy Wschodniej. Idea była taka, żeby powiedzieć sobie rzeczy, które są dla nas ważne - wyjaśniał Marek Kochan. - Pomyślałem, żeby powiedzieć Niemcom o problemie, który ma wymiar zarówno lokalny, polsko-niemiecki, jak i wymiar uniwersalny, europejski. Jak daleko instytucja, urząd, urzędnik może ingerować w życie rodziny? Zbadałem działalność Jugendamtu i znalazłem rzeczywistość tak wstrząsającą, że postanowiłem o tym napisać sztukę. Pierwotna wersja sztuki dla TVP jest dostępna w internecie, teraz powstała wersja radiowa - mówił Marek Kochan.


więcej
dziecko samotność smutek 1200.jpg

Mec. Stefan Hambura dodał, że "działalność Jugendamtów jest znana od lat nie tylko w Niemczech, ale i poza ich granicami. Spraw odbierania dzieci są setki, tysiące. Możemy powiedzieć, że instytucja Jugendamtu prowadzi do tego, że nie tylko Polacy, ale inni cudzoziemcy, a także Niemcy, są traktowani nie w taki sposób, jakby się chciało być traktowanym w demokratycznym państwie prawa, jakim zwie się Republika Federalna Niemiec - stwierdził mec. Hambura.  

W audycji usłyszeliśmy fragment sztuki "Traktat o milości" oraz wypowiedź Wojciecha Leszka Pomorskiego, prezesa Polskiego Stowarzyszenia Rodzice Przeciw Dyskryminacji Dzieci w Niemczech, który powiedział, że jego stowarzyszenie w ostatnich 2-3 latach pomogło aż 900 dzieciom.

Czy Marek Kochan wygrał wspomniany konkurs? Czy będzie ekranizacja kinowa jego wstrząsającej sztuki? O tym w nagraniu audycji, w której mówiono także o statusie mniejszości polskiej w Niemczech i zastanawiano się, jakie należy podjąć działania, by w zderzeniu z bezduszną instytucją ludzie nie byli bezbronni.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Witold Gadowski

Gość: mec. Stefan Hambura, Marek Kochan (dramaturg, pisarz)

Data emisji: 24.04.2017

Godzina emisji: 17.24

ab/jp

Czytaj także

Superniania nie zastąpi rodzica

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2016 12:40
Badania prowadzone przez Fundację Mamy i Taty pokazują, że kilkadziesiąt procent rodziców abdykuje z roli wychowawcy swoich dzieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kontakt z dzieckiem po rozstaniu w świetle prawa

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 17:15
Władza rodzicielska może być pełna, ograniczona albo rodzic może być jej pozbawiony. - W przypadku rozwodu najczęściej jest ona pozostawiana obojgu z rodziców, nawet jeśli dziecko zostaje przy jednym z nich - mówi mecenas Magda Czernicka-Baszuk.
rozwiń zwiń