Polskie Radio

Wiceminister pracy: zdobyte umiejętności warto potwierdzić dyplomem

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2015 18:00
- Jeśli chcemy się rozwijać w zawodzie, możemy potwierdzić kwalifikacje poprzez certyfikat - mówiła w Jedynce Agnieszka Chłoń-Domińczak.
Audio
  • Agnieszka Chłoń-Domińczak (Instytut Badań Edukacyjnych, Instytut Statystyki i Demografii SGH) o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Agnieszka Chłoń-Domińczak
Agnieszka Chłoń-Domińczak Foto: W.Kusiński/Polskie Radio

Jeśli ktoś zainwestował czas w uzyskiwanie np. świadectwa umiejętności informatycznych, to może być pozytywny sygnał dla pracodawcy - argumentowała wiceminister pracy.

Jak informuje Instytut Badań Edukacyjnych trwające obecnie prace nad tzw. Polską Ramą Kwalifikacji, są częścią procesu, który obejmuje całą Unię Europejską, a związany jest z ułatwieniem mobilności w ramach otwartego europejskiego rynku pracy oraz promowaniem postawy uczenia się przez całe życie. Uporządkowanie kwalifikacji ma pomóc je uwiarygodnić. Powstaną też Europejskie Ramy Kwalifikacji, a te pozwolą porównać dyplomy z różnych krajów, pozwolą łatwiej szukać pracy w całej Europie.

W naszym rozumieniu kwalifikacje to dyplom, certyfikat, świadectwo – który potwierdzają pewne kompetencje, na przykład złotnika, nauczyciela, doradcy finansowego, umiejętności informatycznych - mówiła w Jedynce Agnieszka Chłoń-Domińczak.

O uzyskiwaniu kwalifikacji w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadził: Przemysław Szubartowicz

Gość: Agnieszka Chłoń-Domińczak, Instytut Badań Edukacyjnych, Instytut Statystyki i Demografii SGH

Data emisji: 26.05.2015

Godz. emisji: 12.39

***

agkm/tj

Czytaj także

Dzieci z trudnościami mają wsparcie. A zdolne?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 08:34
- Rozleniwianie umysłu to zbrodnia pedagogiczna - podkreśla w Jedynce prof. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska, która wspiera dzieci szczególnie uzdolnione.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Lekcja demokracji w praktyce" - reportaż Olgi Mickiewicz

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2015 11:16
Pierwsze tego typu szkoły powstały w Anglii prawie sto lat temu. W Polsce dopiero niedawno założono pierwsze takie placówki. Chodzi o szkoły demokratyczne, które od zwykłych podstawówek i gimnazjów różnią się tym, że uczniowie są w nich traktowani jak osoby potrafiące już o sobie decydować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studenci skazani na sukces!

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2015 21:20
"Badania przeprowadzane w największych szpitalach dowodzą, że szczęśliwi pacjenci szybciej dochodzą do zdrowia. Badania przeprowadzone na moim wydziale dowodzą, że telewizja uszczęśliwia. Najlepszy efekt odnoszą kanały premium." – mawiał serialowy dr House. A gdyby tak, ten ubrany w lekarski kitel Sherlock Holmes był nie tylko genialnym diagnostą, ale także z życzliwością traktował swoich pacjentów? W takim razie musiałby ukończyć studia na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi i wziąć udział w realizowanym na uczelni programie "Operacja Sukces".
rozwiń zwiń