Polskie Radio

Przed zmianą czasu idź wcześniej spać

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 10:45
Koniec zimy i początek wiosny to najtrudniejszy dla organizmu okres roku. Żartobliwie nazywa się to wiosennym kacem.
Audio
  • Dr Michał Skalski, psychiatra, o tym, jak poradzić sobie ze zmianą czasu i wiosennym zmęczeniem (Podwójne espresso/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/LightField Studios

- W czasie zimy tracimy witaminy, dociera do nas mniej światła; zimą organizm musi wkładać więcej energii w przetrwanie i dlatego na poczatku wiosny jest wyczerpany. Nie bez powodu mówi się "byle do wiosny..." - tłumaczył w "Podwójnym espresso" psychiatra dr Michał Skalski.

Radą na "wiosennego kaca" jest doświetlanie się. - Radzę moim pacjentom, żeby jadąc do pracy, wysiedli przystanek wcześniej, żeby się trochę naświetlili. Pomaga też wysiłek fizyczny, to podnosi energię. Wiele badań udowodniło, że regularny wysiłek fizyczny poprawia kondycję psychiczną - mówił dr Skalski.

Dodał też, że niestety przed nami jest taka zmiana czasu, która może nam bardzo dokuczyć. Gorzej ją znosimy niż zmianę z czasu letniego na zimowy. Najtrudniej będzie się odnaleźć tzw. sowom, czyli osobom, które nie lubią rano wstawać. Rada? - Kilka dni przed zmianą czasu można spróbować kłaść się nieco wcześniej spać, wtedy nasz organizm łatwiej się do tej zmiany dopasuje - podpowiada psychiatra.

***

Tytuł audycji: Podwójne espresso

Prowadzą: Monika Tarka i Robert Kilen

Gość: dr Michał Skalski (psychiatra)

Data emisji: 23.03.2017

Godzina emisji: 5.40

mt/mg

Czytaj także

Tanie pączki "parówkami cukiernictwa"?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 11:50
W tłusty czwartek pączki jedzą prawie wszyscy Polacy, tylko 5 proc. deklaruje, że nie zje tego smakołyku. W sumie w Polsce zjemy dziś średnio od 90 do 100 milionów pączków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielki Post dobry dla ducha i... zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 11:57
Wielki Post ma wymiar duchowy, ale również korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Z badań przeprowadzonych na gryzoniach i owadach wynika, że zmniejszenie liczby zjadanych kalorii wpływa na wydłużenie życia, ogranicza rozwój nowotworów, cukrzycy i chorób układu krążenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie dla psa... cebula, cytrusy, kości i czekolada

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 10:00
Jeśli chcemy właściwie dbać o zdrowie naszego pupila, nie dawajmy mu niektórych produktów spożywczych. Mogą mu zaszkodzić, a nawet doprowadzić do śmierci.
rozwiń zwiń