Polskie Radio

Świat oczami reportera

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 22:02
Korespondenci wojenni i dziennikarze, którzy opisują konflikty zbrojne w swoich reportażach, narażają życie, aby przekazywać informacje prosto z miejsc najważniejszych wydarzeń. Jak wygląda praca dziennikarza na wojnie?
Audio
  • 18.07.2014, Jerzy Haszczyński: „Na chwile wpadam w obce środowisko, udaję, że się nie wyróżniam, wracam i to opisuję”.
Świat oczami reportera
Foto: flickr/Moyan Brenn

Jerzy Haszczyński otrzymał nagrodę Ryszarda Kapuścińskiego za książkę „Mój brat obalił dyktatora”, w której opisał rewolucje w krajach arabskich. Słynie on z tego, że gdy pracuje, to stara się jak najbardziej wtopić w lokalną społeczność.

Sztuka reportażu

Istnieją dwie głównie szkoły reportażu. Zgodnie z pierwszą, reporter powinien być niewidzialnym obserwatorem opisywanych wydarzeń, natomiast zwolennicy drugiej uważają, że dziennikarz powinien przefiltrować informacje przez swoje własne myśli odczucia. Ta druga koncepcja zyskuje obecnie coraz więcej zwolenników.

– Wówczas to nie jest już dziennikarstwo, tylko literatura piękna. To bardzo pociągające, żeby być na czasie, ale ja jestem przyzwyczajony do tego, żeby reportaż był osadzony w rzeczywistości, a nie przefiltrowany przez moją głowę. Dopuszczam elementy z obu narracji, ale chyba nigdy się nie pogodzę z tym, że dziennikarzem może być ktoś, kto przedstawia coś w rozedrgany, emocjonalny sposób. Wówczas nawet nie wiadomo, czy to jest prawda – powiedział w PR24 Jerzy Haszczyński, szef działu zagranicznego Rzeczpospolitej, laureat nagrody Ryszarda Kapuścińskiego.

Historia mistrza reportażu

Książkami reporterskimi zajmuje się również Artur Domosławski, autor „Gorączki Latynoamerykańskiej”, „Ameryki Zbuntowanej”, „Śmierci w Amazonii”. Spod jego pióra wyszła również kontrowersyjna  biografia Ryszarda Kapuścińskiego. Książka zebrała wiele pochwał, ale także liczne słowa krytyki.

– Nie miałem zamiaru, żeby odbrązowić mistrza, chciałem opowiedzieć jego historię. Mam ogromną satysfakcję, że na świecie ta książka została odebrana bardzo dobrze. Nie mówię, że jest idealna i nie jest kontrowersyjna. Są fragmenty, o które można się spierać, ale uderzająca była ta skala niezdrowych emocji – Artur Domosławski, autor reportaży.

Zapraszamy do wysłuchania audycji Pawła Reszki i Agaty Kasprolewicz!

Zobacz więcej na temat: reportaż