Polskie Radio

EUCYS - noble dla młodych naukowców - w Warszawie! Finał trwa

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 10:00
Do Warszawy przyjechali najzdolniejsi młodzi naukowcy, aby walczyć o nagrody pieniężne, staże i prestiż. W Polsce odbywa się właśnie 26. finał Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej.
EUCYS - noble dla młodych naukowców - w Warszawie Finał trwa
Foto: EUCYS/mat. prasowe.

EUCYS to prestiżowy i bardzo trudny konkurs organizowany przez Komisję Europejską dla uczniów, którzy zajmują się nauką naprawdę na poważnie. W Warszawie obejrzymy 85 projektów z 37 krajów, w tym 14 spoza Wspólnoty.

Odwiedź stronę EUCYS>>

Na finałach EUCYS 2014 reprezentują nas: badaczka trzmieli ze Słupska, fizyk z Poznania i językoznawca z Warszawy.

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konkursu profesor Jan Madey mówił podczas niedawnej konferencji prasowej, że Polska była zachęcana, aby zorganizować finał. To dlatego, że od lat nasi młodzi naukowcy odnoszą w tych zawodach sukcesy. - Właściwie ostatnia odsłona, z której nie przywieźliśmy żadnego wyróżnienia miała miejsce jakieś 15 lat temu - mówił naukowiec.

Polskę reprezentuje trzech młodych badaczy. Jeden z nich, Andrzej Żak z LXIV Liceum w Warszawie przedstawi projekt "Wpływ języka polskiego na zagrożony wymarciem język wilamowicki (w oryginale - etnolekt wymysiöeryś)". W tym momencie ten język pochodzenia germańskiego można spotkać tylko w miejscowości Wilamowice na Śląsku i mówi nim około 30 osób.

Polskę będzie też reprezentować Monika Leończyk z II LO w Słupsku z projektem "Wielkie Znaczenie owadów, czyli wpływ trzmieli ziemnych na pomidory zwyczajne.

Jerzy Szuniewicz z VIII LO w Poznaniu zaprezentuje swoje badania na temat "Wykorzystania przestrzennego modulatora światła do optymalizacji procesu sprzęgania pojedynczych fotonów do światłowodów jednomodowych".

Finały Konkursu rozpoczęły się 19 września. W siedzibie Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego można na własne oczy obejrzeć projekty wszystkich młodych naukowców.

Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS), prowadzony jest przez Komisję Europejską od 1989 roku. Podczas finałów odbywających się corocznie późnym latem, około stu nastoletnich naukowców z kilkudziesięciu krajów prezentuje prace z różnych dziedzin. Udział w konkursie to wspaniały początek kariery akademickiej. Najlepsi młodzi uczeni Europy mają okazję zdobyć prestiżowe nagrody i zaproszenia na staże w czołowych europejskich ośrodkach badawczych.

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci organizuje polską edycję EUCYS od 1995 roku. Międzynarodowe jury nagrodziło już 31 projektów z naszego kraju (łącznie 38 autorów). Polacy zdobyli aż 22 nagrody główne i 20 dodatkowych. Laureaci konkursu to dziś wyróżniający się studenci, doktoranci i młodzi pracownicy naukowi.

(ew/IAR/EUCYS)

Zobacz więcej na temat: NAUKA edukacja
Czytaj także

Polscy młodzi naukowcy jednymi z najlepszych w UE

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 16:21
- Naukowcowi do osiągnięcia sukcesu nie wystarczy talent, ale potrzebna jest przede wszystkich ciężka praca. Trzeba być też odpornym na to, że w tym zawodzie jest więcej porażek niż sukcesów - oceniał w "Popołudniu z radiową Jedynką" prof. Jan Madej, przewodniczący krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, szef Komitetu Organizacyjnego EUCYS (Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej 2014).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozpoczyna się warszawski Festiwal Nauki!

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 00:10
Ponad pół tysiąca wykładów i debat oraz ponad dwieście lekcji dla młodzieży przygotowali organizatorzy XVIII Festiwalu Nauki, który rozpoczyna się w piątek 19 września w Warszawie i okolicach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najlepsi młodzi naukowcy z zjechali do Polski. Ich projekty można oglądać w BUW

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 06:47
8 projektów z 37 krajów, w tym 14 spoza Wspólnoty. Do Warszawy przyjechali najzdolniejsi, młodzi naukowcy, aby walczyć o nagrody pieniężne, staże i prestiż. W Polsce rozpoczyna się 26. finał Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń