Polskie Radio

Dziennikarze Polskiego Radia nominowani do nagrody MediaTory

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 10:18
Dziennikarze związani z Polskim Radiem, w tym: Wojciech Cegielski, Paweł Pieniążek, Michał Nogaś i Michał Margański mają szansę otrzymać prestiżową nagrodę w 8. Plebiscycie MediaTory. Nominowano też audycje "Opowieści po zmroku" i "Trzecia strona medalu". O tym, kto otrzyma statuetki decydują studenci dziennikarstwa, którzy głosują na swoje medialne autorytety w dziewięciu kategoriach.
Zwycięzców poznamy podczas Gali Finałowej 29 listopada w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, foto: Mediatory mat. pras.
Zwycięzców poznamy podczas Gali Finałowej 29 listopada w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, foto: Mediatory/ mat. pras.

"Pamiętajcie, że robicie media dla ludzi, ale przy okazji uczą się od Was kolejne pokolenia, które potem obejmą czwartą władzę" - tak o plebiscycie Plebiscycie MediaTory - Studenckie Nagrody Dziennikarski piszą jego organizatorzy. Redaktorzy, którzy są największą inspiracją dla studentów wydziałów dziennikarskich od 2007 roku są przez żaków nagradzani w kilku kategoriach.

Tą najważniejszą jest AuTORytet. O tym, kto nim zostanie w 2014 roku zadecyduje ponad 10 tysięcy studentów z 20 uczelni. Wpiszą oni na formularzu do głosowania nazwisko osoby, na której chcą się wzorować wykonując ten zawód. W pozostałych ośmiu kategoriach żacy zagłosują na nominowanych do nagrody redaktorów, ale też na audycje czy akcje.

Dziennikarze Polskiego Radia otrzymali nominacje w kategoriach TORpeda, NawigaTOR i InicjaTOR w ramach kategorii ObserwaTOR i AkumulaTOR szansę na statuetkę mają dwie nasze audycje.

Reporter
Wojciech Cegielski (foto: PR SA)

Wojciecha Cegielskiego nominowano w kategorii TORpeda. Nagradzani są w niej dziennikarze, którzy udowadniają, że szybkość i rzetelność nie muszą się wykluczać.

Wojciech Cegielski jest dziennikarzem, korespondentem  zagranicznym i wojennym Polskiego Radia, specjalizuje się w tematyce bliskowschodniej. Od 2005 roku  pracuje w Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia. Był korespondentem Polskiego Radia w Iraku (2005-2006 oraz 2008 r.) w Afganistanie (2006–2011 r.). Relacjonował m.in. arabską wiosnę w Tunezji i w Libii, izraelsko-palestyński konflikt w Strefie Gazy w 2012 roku , rewolucję w Egipcie w latach 2012-2014, wojnę domową w Syrii, śmierć i pogrzeb Ariela Szarona w Izraelu, a w lipcu 2014 roku był jedynym polskim dziennikarzem, który wjechał do Strefy Gazy i relacjonował stamtąd wojnę Izraela z Hamasem. Ma też na swoim koncie liczne korespondencje z Autonomii Palestyńskiej.

Zapiski z podróży. Czytaj blog Wojciecha Cegielskiego >>>

W tej samej kategorii nominację zdobył też Paweł Pieniążek (dziennikarz "Tygodnika Powszechnego” i Polskiego Radia). Nominowany został za podejmowane ryzyko i szybkość w docieraniu do miejsc najważniejszych wydarzeń; za natychmiastowe, a jednocześnie zgodne z dziennikarską etyką relacjonowanie wydarzeń na Majdanie, w Doniecku oraz z miejsca katastrofy Boeinga 777.

Michał
Michał Nogaś (fot. K. Goleniewska/ PR)

NawigaTORem, czyli dziennikarzem, dzięki któremu poglądy adeptów dziennikarstwa zaczynają iść własną drogą, w tym roku ma szansę zostać Michał Nogaś, który na antenie radiowej Trójki inicjuje dyskusje na temat szeroko pojętej kultury. Nominację otrzymał za wysoki poziom audycji i rozmów z najważniejszymi przedstawicielami współczesnej literatury - za inicjowanie dyskusji o kulturze, lekkość w prezentowaniu słowa pisanego i rozbudzanie fascynacji literaturą.

"Z najwyższej półki" i "Trójkowy Znak Jakości" - audycje Michała Nogasia>>>

Michał
Michał Margański (fot. W. Kusiński/ PR)

W kategorii InicjaTOR nominację otrzymał Michał Margański, autor audycji "Potrójne Pasmo Przenoszenia". Wyróżniono go za intrygującą audycję, w której udowadnia, że kultura klubowa też może być kulturą wysoką. Za odkrywanie przed słuchaczami magii niełatwej sztuki oraz odświeżanie muzyki sprzed lat w niepowtarzalny sposób.

"Potrójne Pasmo Przenoszenia" - audycja Michała Margańskiego>>>

Ponadto Dwójkowa audycja "Opowieści po zmroku" została nominowana w kategorii ObserwaTOR za "utrzymywanie najwyższego poziomu dokumentu i reportażu radiowego. Za docieranie do niezwykłych historii i inspirujących ludzi, którzy byli świadkami ważnych chwil". W kategorii AkumulaTOR nominację otrzymała też emitowana w Trójce audycja "Trzecia strona medalu". Doceniono ją za to, że zdaniem organizatorów plebiscytu jest napełniającym dobrymi emocjami i energią programem o rywalizacji sportowej oraz proponuje radiową felietonistykę w najlepszym stylu. Dostrzeżono też gorący doping dla polskich sportowców i ciekawostki nie tylko z aren, gdzie rozgrywane są zawody.

Pełna lista nominacji>>>
Organizatorami 8. edycji Plebiscytu są: Stowarzyszenie MediaTory oraz Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJ, a współorganizatorem Uniwersytet Jagielloński.
Laureat w kategorii AuTORytet ogłoszony zostanie już 17 listopada. Zwycięzców w pozostałych kategoriach poznamy podczas Gali Finałowej 29 listopada w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

(mat. pras./ei,fbi,tj,pkur)

AkumulaTOR
Czytaj także

Dziennikarze Trójki nominowani w 8. edycji Plebiscytu MediaTory

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 08:21
Michał Margański, Michał Nogaś oraz audycja "Trzecia strona medalu" mają szansę otrzymać nagrody przyznawane przez studentów dziennikarstwa, którzy już po raz 8. nominowali najlepszych, według nich, dziennikarzy. Ostatecznego wyboru dokona ponad 10 tysięcy uprawnionych do głosowania żaków z 20 uczelni wyższych z całej Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Opowieści po zmroku" nominowane w 8. edycji Plebiscytu MediaTory

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 21:00
Nasza poniedziałkowa audycja ma szansę otrzymać nagrodę przyznawaną przez studentów dziennikarstwa, którzy już po raz 8. nominowali najlepszych, według nich, dziennikarzy, reportaże i audycje radiowe. Ostatecznego wyboru dokona ponad 10 tysięcy uprawnionych do głosowania żaków z 20 uczelni wyższych z całej Polski.
rozwiń zwiń