Polskie Radio

Konferencja "Polskie Radio w czasie II wojny światowej". "Dawało moralne oparcie"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 17:14
W siedzibie Polskiego Radia w Warszawie odbyła się konferencja "Polskie Radio w czasie II wojny światowej". Wydarzenie, zorganizowane z okazji 75. rocznicy wybuchu konfliktu, poświęcone było działalności Polskiego Radia zarówno w okupowanej Polsce, jak i poza jej granicami. Inicjatorem spotkania było Archiwum Polskiego Radia.
Audio
  • Andrzej Siezieniewski podczas otwarcia konferencji "Polskie Radio w czasie II wojny światowej" mówił, że szczególnie we wrześniu 1939 roku Polskie Radio spełniało strategiczną rolę (IAR)
  • Konferencji "Polskie Radio w czasie II wojny światowej". Relacja Witolda Banacha (IAR)
Mikrofony radiowe z lat 30-tych
Mikrofony radiowe z lat 30-tychFoto: fot. z Archiwum Polskiego Radia

Całodzienna konferencja rozpoczęła się od wystąpienia prezesa Zarządu Polskiego Radia Andrzeja Siezieniewskiego, który powiedział, że szczególnie we wrześniu 1939 roku Polskie Radio spełniało strategiczną rolę.

- Polskie Radio stało się centrum dyspozycyjno-informacyjnym dla mieszkańców oblężonej stolicy, zwłaszcza po ewakuacji władz państwowych i urzędów naszego państwa. Dawało ono moralne oparcie jej obrońcom oraz rzeszom cywilnych mieszkańców nękanych nalotami hitlerowskich bombowców i nieustannym ostrzałem artyleryjskim - wytłumaczył Andrzej Siezieniewski.

Przypominał, że nawet po przejęciu Polskiego Radia przez Niemców polski głos w eterze był słyszany przez całą wojnę.

Niezwykła rola Polskiego Radia

Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, prof. Andrzej Kunert dodał, że losy tej instytucji nierozerwalnie złączone są z losami Polski.

- Jestem najgłębiej przekonany, że akurat dzieje i historia Polskiego Radia w latach 1939-1945 w wyjątkowo skuteczny sposób pokazują skomplikowaną, dramatyczną, tragiczną, historię Polski tamtego czasu - zaznaczył Andrzej Kunert.

Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Paweł Ukielski przypomniał, że Polskie Radio było obecne również w Powstaniu Warszawskim.

- Nadawało do 4 października i wówczas zostało zniszczone. Miałem przyjemność uczestniczyć w odtworzeniu radiostacji "Błyskawica", która od 10 lat stoi w Muzeum Powstania Warszawskiego. Ona działa i na każdą rocznicę jest uruchamiana. Ta historia jest zatem cały czas żywa - wyjaśnił Paweł Ukielski.
Dyrektor Archiwum Polskiego Radia Waldemar Listowski zwrócił uwagę na znaczenie, jakie do każdego słowa płynącego z rozgłośni przywiązywali Polacy. Wspomniał, że kiedyś zdarzyło się, że spiker, który wcześniej pracował w Łodzi, pomylił się i powiedział na antenie "Tu Radio Łódź". 
- Nastąpiła euforia. Pomyślano, że polskie wojska odbiły Łódź będącą już od pewnego czasu w rękach okupanta. Nawet jeden z oficerów jadących Marszałkowską w Warszawie krzyczał, powtarzając tę wiadomość. Radość trwała krótko - opowiedział Waldemar Listowski.

Z kolei dyrektor Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk prof. Cezary Król podkreślił niezwykły charakter Polskiego Radia nie tylko z czasu II wojny światowej.

- Mam wrażenie, że ze wszystkich mass mediów, które funkcjonują, to właśnie radio najlepiej znosi perturbacje publiczne i technologiczne - ocenił Cezary Król.

Spotkanie w głównej części poświęcone było historii Polskiego Radia oraz ludziom, którzy tworzyli je w latach 1939-1945. Pojawiły się także tematy dotykające wydarzeń wojennych, niezwiązane bezpośrednio z radiem. Wśród nich wzbudzające ogromne zainteresowanie: Rezultaty i ustalenia śledztwa w sprawie zabójstwa Prezydenta m.st. Warszawy Stefana Starzyńskiego, które przedstawił prokurator Małgorzata Kuźniar-Plota z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie (IPN).

Zobacz serwis - II wojna światowa>>>

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Współorganizatorem konferencji był Instytut Studiów Politycznych, a partnerami: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Instytut Pamięci Narodowej. Patronem medialnym jest TVP Historia.

HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl >>>

(pkur, mr)

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. Radiostacja "Błyskawica" – kawałek wolnej Polski zapisany w dźwięku

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 06:00
- Pracowaliśmy z duszą na ramieniu, ale to, że na falach eteru mówiło się o Polsce to była wielka satysfakcja. To była frajda, że się jest na tym skrawku niepodległej Polski po tych koszmarnych kilku latach okupacji - wspominał Jeremi Przybora, który był jednym ze spikerów radiostacji "Błyskawica".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Juliusz Krzyżewski. Radiowiec w Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2023 05:45
W dniu wybuchu II wojny światowej odczytał na antenie Polskiego Radia orędzie prezydenta RP Ignacego Mościckiego do narodu. Zginął 26 sierpnia 1944 roku w Powstaniu Warszawskim podczas walk na placu Teatralnym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio 1939. "A muzyka wciąż grała..."

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 21:28
Radio dawało informacje, wsparcie i otuchę w najtrudniejszych chwilach wojny obronnej. Tak mówili uczestnicy uroczystego wernisażu wystawy „A muzyka wciąż grała… Polskie Radio 1939” na dziedzińcu Ministerstwa Kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspomnienia radiowców o wrześniu 1939 roku i pracy w konspiracji

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2023 06:00
– Każdy z nas wierzył, że musi wypełnić swoją rolę do końca – opowiadał Józef Małgorzewski, spiker Polskiego Radia. – Dopóki los tego wymaga, musimy trwać na posterunku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio w czasie II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 21:03
Podczas oblężenia Warszawy w 1939 roku rola Polskiego Radia była nie do przecenienia. Ludność stolicy dowiadywała się tą drogą o postępach walk. Radio budowało poczucie jedności. O tym niezwykle ważnym okresie będą mówić uczestnicy konferencji "Polskie Radio w czasie II wojny światowej".
rozwiń zwiń