Polskie Radio

Pierwsza rozprawa przed komisją weryfikacyjną. Zeznania kolejnego świadka

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 14:32
Była naczelnik z Biura Gospodarki Nieruchomościami Gertruda Jakubczyk-Furman odmówiła składania zeznań przed komisją weryfikacyjną badającą stołeczną reprywatyzację. Komisja na pierwszym merytorycznym posiedzeniu rozpatruje dziś sprawy nieruchomości położonych przy ulicy Twardej 8 i 10. Obrady relacjonuje w Polskim Radiu 24 Ewa Wasążnik. 
Audio
  • 26.06.2017 Były p.o. wicedyrektor stołecznego BGN Jerzy Mrygoń zeznaje przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji w stolicy (fragment przesłuchania)
  • 26.06.2017 Pierwsza rozprawa przed komisją weryfikacyjną. Relacja Ewy Wasążnik (godz. 14:00)
  • 26.06.2017 Była naczelnik w Biurze Gospodarki Nieruchomościami Gertruda Jakubczyk-Furman przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji (fragment posiedzenia KW)
  • 26.06.2017 Pierwsza rozprawa przed komisją weryfikacyjną. Relacja Ewy Wasążnik (godz. 13:00)
  • 26.06.2017 Były urzędnik ratusza Krzysztof Śledziewski przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji (fragment przesłuchania cz.3)
  • 26.06.2017 Pierwsza rozprawa przed komisją weryfikacyjną. Relacja Ewy Wasążnik (godz. 12:00)
  • 26.06.2017 Były urzędnik ratusza Krzysztof Śledziewski przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji (fragment przesłuchania cz.2)
  • 26.06.2017 Pierwsza rozprawa przed komisją weryfikacyjną. Relacja Ewy Wasążnik (godz. 11:00)
  • 26.06.2017 Były urzędnik ratusza Krzysztof Śledziewski przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji (fragment przesłuchania)
  • 26.06.2017 Pierwsza rozprawa przed komisją weryfikacyjną. Relacja Ewy Wasążnik (godz. 10:06)
  • 26.06.2017 Pierwsza rozprawa przed komisją weryfikacyjną. Relacja Ewy Wasążnik (godz. 9:00)
Były zastępca Biura Gospodarki Nieruchomościami Jerzy Mrygoń zeznaje jako świadek przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji
Były zastępca Biura Gospodarki Nieruchomościami Jerzy Mrygoń zeznaje jako świadek przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacjiFoto: PAP/Leszek Szymański

Odmowę składania wyjaśnień tłumaczył występujący w imieniu Gertrudy Jakubczyk-Furman mecenas Łukasz Chojniak. Powiedział, że jego klientce przedstawiono zarzut w śledztwie dotyczącym reprywatyzacji. Korzysta ona w nim zaś z prawa do odmowy do składania wyjaśnień. Z kolei komisja reprywatyzacyjna - jak mówił mecenas reprezentujący Gertrudę Jakubczyk-Furman - chciałaby uzyskać dokładnie te same informacje, na których zależy prokuraturze. Zespół prawny przy komisji uznał jednak, że Gertrudzie Jakubczyk-Furman jako świadkowi nie przysługuje prawo do odmowy składania wyjaśnień. Ukarano ją grzywną w wysokości 3 tysięcy złotych.

Wcześniej zeznania przed komisją złożył były pracownik Biura Gospodarki Nieruchomościami Krzysztof Śledziewski. Powiedział on, że decyzje dotyczące nieruchomości przy ulicy Twardej "nie zapadały na poziomie naczelnika", a "na poziomie co najmniej bądź dyrektora biura, bądź pani prezydent". Były urzędnik dodał, że przełożeni informowali podwładnych, że "góra" oczekuje od pracowników podjęcia "300 decyzji" o reprywatyzacji rocznie. Przekazał też komisji, że w ratuszu działał nieformalny zespół zajmujący się reprywatyzacją, którego organizowano posiedzenia.

mid-17626003.jpg
Na zdjęciu archiwalnym z 12.06.2017 r. budynek dawnego gimnazjum przy ulicy Twardej (dawna Twarda 8/12) w Warszawie.

Przewodniczącym komisji jest powołany przez premier Beatę Szydło wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Tworzą ją wybrani przez Sejm kandydaci: PiS - Łukasz Kondratko, Jan Mosiński, Paweł Lisiecki i Sebastian Kaleta; PO - Robert Kropiwnicki; Nowoczesnej - Paweł Rabiej; Kukiz'15 - Adam Zieliński i PSL - Bartłomiej Opaliński.

Przed gmachem resortu demonstruje grupa działaczy stowarzyszeń lokatorskich. Jak powiedział PAP jeden z nich - Jakub Żaczek dziwi ich to, że komisja w pierwszej kolejności nie zajęła się tymi nieruchomościami, w których lokatorzy doznali najwięcej szkód. Dodał, że dokumentacja w tych sprawach jest pełna. - Ta krzywda jest największa - lokatorów, którzy mieli podwyższone czynsze, którzy zostali wypędzeni - powiedział Żaczek.

Twarda 8/12 (dawny adres Twarda 10) to nieruchomość, z której - w wyniku decyzji reprywatyzacyjnej stołecznego ratusza z 2014 r. na rzecz "handlarza roszczeń" Macieja M. - decyzją władz miasta musiało się przenieść jedno z najlepszych stołecznych gimnazjów.

Maciej M. ma już prokuratorskie zarzuty w związku z tą m.in. reprywatyzacją; jest aresztowany. Według nieoficjalnych informacji PAP, komisja ma go przesłuchać we wrocławskim areszcie we wtorek, wraz z dwoma innymi osobami już aresztowanymi w tej sprawie. Na sali obecny jest pełnomocnik Macieja M. mec. Marek Gromelski. Jak powiedział PAP, będzie chciał zabrać głos w imieniu swego klienta.

Rozprawa, która odbywa się w gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości, jest jawna dla mediów. Są też na niej członkowie Rady Społecznej, organu doradczego komisji.

Polskie Radio 24, PAP/dp

Czytaj także

Maciej Wąsik: Prokuratorzy będą musieli ocenić odpowiedzialność Hanny Gronkiewicz-Waltz za reprywatyzację pod kątem karnym

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 16:30
– Prokuratorzy będą musieli ocenić odpowiedzialność Hanny Gronkiewicz-Waltz za reprywatyzację pod kątem karnym – mówił w Polskim Radiu 24 minister Maciej Wąsik, zastępcą koordynatora służb specjalnych. Wyjaśnieniem afery reprywatyzacyjnej w Warszawie zajmie się oprócz prokuratury i CBA także komisja weryfikacyjna. Jej przewodniczącym został wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Śpiewak: zatrzymano rekiny reprywatyzacji

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 10:02
W sprawie tzw. dzikiej reprywatyzacji w stolicy na polecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu zatrzymano osiem osób - m.in. adwokatów i rzeczoznawców. Z ustaleń śledztwa wynika, że wyrządzili oni Skarbowi Państwa i spadkobiercom szkodę na ponad 46 mln zł. O aferze reprywatyzacyjnej w Warszawie mówili w audycji Debata Poranka Jan Śpiewak (aktywista miejski i publicysta „Wprost” i Krytyki Politycznej), Tomasz Sakiewicz (dziennikarz TV Republika i tygodnika „Gazeta Polska”) i Stanisław Janecki (publicysta tygodnika „wSieci” i portalu wPolityce.pl).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Debata Poranka: Prezydent Warszawy przeciwna Komisji Weryfikacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 09:32
Komisja Weryfikacyjna ds. reprywatyzacji w Warszawie jest niekonstytucyjna; chodzi w niej tylko o "igrzyska", a nie o dociekanie prawdy - uważa Hanna Gronkiewicz-Waltz. Prezydent Warszawy zapowiedziała także, że nie stawi się na przesłuchanie. O aferze reprywatyzacyjnej rozmawiali w Debacie Poranka Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska Codziennie), Jan Śpiewak (Wprost) i Stanisław Janecki (wPolityce.pl).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rada Społeczna pomoże komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 13:27
W ostatnich dniach członkowie ruchów lokatorskich, m.in. związanych z reprywatyzowanymi nieruchomościami, zostali powołani do dziewięcioosobowej Rady Społecznej przy komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w stolicy. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Oskarem Hejką, warszawskim radnym PiS, przedstawicielem stowarzyszenia „Warszawiak Na Swoim” w Radzie Społecznej przy komisji weryfikacyjnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sebastian Kaleta: chcemy zatrzymać dziką reprywatyzację

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 16:38
– Hanna Gronkiewicz-Waltz nie chciała badać błędnych decyzji swoich urzędników, zrobi to bezstronny organ – mówił w Rozmowie PR24 Sebastian Kaleta, członek komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. W czwartek Sejm ma powołać ostatniego członka komisji – Pawła Rabieja z Nowoczesnej – co pozwoli jej na formalne rozpoczęcie pracy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Rabiej: w sprawie reprywatyzacji na całej linii zawiodło państwo

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017 16:35
 – W sprawie reprywatyzacji na całej linii zawiodło państwo, zawiodły prokuratury, zawiodły sądy – mówił w Rozmowie PR24 Paweł Rabiej z Nowoczesnej, członek komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Dziś odbyło się pierwsze – niejawne dla mediów – posiedzenie komisji w pełnym składzie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hanna Gronkiewicz-Waltz: nie stawię się przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 14:33
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała, że rano został złożony wniosek do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego z komisją weryfikacyjną. Jak podkreślała, nie ma możliwości, by Warszawa była stroną w komisji. Wystąpienie prezydent Warszawy komentował w Polskim Radiu 24 Stefan Sękowski, publicysta „Nowej Konfederacji” i „Do Rzeczy”.
rozwiń zwiń