Polskie Radio

Gazociąg Nord Stream może utrudnić rozbudowę portu w Świnoujściu

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 15:00
Wyższy Sąd Administracyjny w Hamburgu odrzucił apelację złożoną przez Zespół Portów Świnoujście-Szczecin, w której polska firma domagała się wkopania niewielkiego odcinka gazociągu Nord Stream 1, w dno morza, tak, by gazociąg nie utrudniał w przyszłości rozwoju polskich portów.
Audio
  • Położone w tym miejscu rury gazociągu ograniczają wejście do portu. Relacja Waldemara Maszewskiego (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Mat. prasowe Gazprom

W apelacji przedstawiciele polskich portów domagali się, aby konsorcjum Nord Stream, na odcinku około dwóch kilometrów, w miejscu skrzyżowania gazociągu z drogą wodną do polskich portów, zakopało odcinek gazociągu, tak, aby do portu w Świnoujściu mogły wpływać statki o największym dopuszczalnym na Bałtyku zanurzeniu - około 15 metrów. Polskie przedsiębiorstwo argumentowało, że położone w tym miejscu rury ograniczają wejście do portu dla statków o maksymalnym zanurzeniu do 13,2 m.

Wyższy Sąd Administracyjny odrzucił apelację i utrzymał w mocy decyzję Sądu Administracyjnego, który w grudniu 2015 roku odrzucił pozew polskiej firmy z takimi samymi żądaniami. Strony oczekują teraz pisemnego uzasadnienia wyroku.

Od decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego nie przysługuje kasacja.

abi

Czytaj także

Nord Stream 2 na Radzie UE. Polska chce walczyć o lepszy mandat do negocjacji z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 09:54
Unijni ministrowie do spraw energii omówią dziś w Luksemburgu wytyczne do negocjacji Unii z Rosją w sprawie budowy drugiej magistrali Gazociągu Północnego.
rozwiń zwiń