Polskie Radio

"Fortepianiści" i "Dajesz radę" - Polskie Radio na poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 17:30
Opowiemy do czego jest potrzebne i jak działa osocze, czym jest uitwaaien - holenderski sposób na poprawę nastroju oraz przedstawimy komiks dla dorosłych o matematyce. Wspomnimy też Krzysztofa Pendereckiego w rocznicę jego urodzin. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Antonio Guillem
logo


Na antenie radiowej Jedynki kolejny etap konkursu rysunkowego dla dzieci i młodzieży "Choinki Jedynki 2020"

Jurorzy oceniają nadesłane prace, spośród których wybiorą 20. Wyróżnione rysunki wezmą udział w całodziennej licytacji. Oceny jurorów ukazują się dwa razy dziennie: po godz. 11.45 w "Czterech porach roku" oraz po godz. 14.45 w "Muzycznej Jedynce". W każdej recenzji zostanie omówiona jedna praca nagrodzona i dwie wyróżnione. 5 grudnia na antenie Jedynki odbędzie się całodzienna aukcja, podczas której do licytacji zostanie wystawionych 20 prac.

9.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Daniel Wydrych 

W audycji wszystko o osoczu. Do czego jest potrzebne, jak działa, kto może być dawcą, jak się je pobiera i przechowuje, czy pobranie osocza boli? Na pytania odpowie dr hab. n. med. Hanna Czajka, Centrum Badań Klinicznych, Jagiellońskie Centrum Innowacji. Ponadto seniorzy ze Stowarzyszenia "W Dawnym Dobrym Stylu" realizują wyjątkową inicjatywę. W profesjonalny sposób nagrywają bajki, które trafią do dzieci przebywających w szpitalu. Szkolenia i zajęcia pozaszkolne dla dzieci online, czyli nie tylko szkoła przeniosła się do sieci. "Poradnik Koronawirus - co musisz wiedzieć", "Choinki Jedynki" - przedstawienie prac oraz konkursy "Co tu nie gra?" i "Od małego dla dużego". 

LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - słuchowisko "Katedra Panny Marii w Paryżu" Wiktora Hugo. Reżyseria Romana Bobrowska, Esmeralda - Dorota Pomykała, Quasimodo - Jerzy Stuhr. Nagranie z roku 1981.

21.45 - "Rękopis znaleziony w Saragossie" Jana Potockiego. Czyta Jan Englert (archiwum PR).

23.50 - "Hłasko. Proletariacki książę" Radosława Młynarczyka, Wydawnictwo Czarne.


logo


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

23 listopada profesor Krzysztof Penderecki skończyłby 87 lat. To pierwsza rocznica urodzin bez Maestro, który odszedł w marcu tego roku. W "Poranku Dwójki" będziemy wspominać Artystę. Posłuchamy archiwalnych wypowiedzi kompozytora, towarzyszyć nam będzie Jego muzyka. O godz. 9.30 spotkamy się z Jurkiem Dybałem - dyrektorem Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia. Porozmawiamy o wyjątkowym koncercie poświęconym pamięci Krzysztofa Pendereckiego. Muzyczny hołd złożą flecistka Agata Igras, Sebastian Aleksandrowicz grający na oboju i rożku angielskim oraz Sinfonietta Cracovia prowadzona przez Jurka Dybała. W programie koncertu pojawią się największe kompozycje Maestro. Opowiemy też o płycie "Penderecki’s Sinfonietta(s)". Ponadto w audycji o dyplomowych spektaklach polskich szkół teatralnych i o Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - prowadzi Marcin Majchrowski

Fryderyk Chopin Preludium A-dur op. 28 nr 7, wyk. Artur Rubinstein - fortepian; Zygmunt Noskowski Z życia narodu - obrazy fantazyjne na tle "Preludium A-dur" Fryderyka Chopina, wyk. Sinfonia Varsovia, dyr. Grzegorz Nowak

12.05-12.45 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski 

Aleksander Tansman Suita in Modo Polonico, wyk. Michał Nagy - gitara                                 

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" - Kazimierz Kord, opr. Anna Skulska 

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Andrzej Sułek

13.00-14.00 - "Dwójka w NOSPR, NOSPR w Dwójce" - pierwszy z nowej serii koncertów

Bernhard Alt - Suita na 4 kontrabasy; Kazimierz Serocki - Suita na 4 puzony; Bohuslav Martinu - 3 madrygały

Wyk. Kwartet kontrabasowy NOSPR, Kwartet puzonowy NOSPR: Tomasz Hajda, Michał Mazurkiewicz, Karol Gajda, Jakub Urbańczyk, Maria Strzelczyk - skrzypce, Agnieszka Podłucka - altówka

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Bartosz Panek

Naszym gościem jest Tomasz Owsiany, który opublikował właśnie książkę "Kraj naprawdę i na niby. Reportaże z Gujany Francuskiej". Z okazji urodzin Krzysztofa Pendereckiego przypominamy także wypowiedzi kompozytora przechowywane w naszym archiwum, zapowiadamy Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" i rozmawiamy ze Stefanią Krzysztofowicz-Kozakowską o "Sztuce po roku 1989".

17.30-18.00 - "Ślady pamięci" - aud. Andrzeja Mietkowskiego i prof. Rafała Habielskiego

19.00-22.00 - "Fortepianiści" - prowadzi Andrzej Sułek

Koncert z okazji 87 rocznicy urodzin Krzysztofa Pendereckiego (23.11.)

Retransmisja koncertu z Katowic (sala NOSPR 12.10.07 )

Brahms/ Szymanowski/ Penderecki/

Wyk. soliści, Chór PR w Krakowie, Chór Filharmonii Śląskiej NOSPR/dyr. Krzysztof Penderecki

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku": Rzeczypospolite - aud. prof. Antoniego Dudka


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Sylwia Frołow "Antonówki. Kobiety i Czechow", czyta Przemysław Stippa, odc. 1, opr. Elżbieta Łukomska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Jarosław Jakubowski "Circus Mundi", reżyseria Sebastian Konrad, muzyka Krzysztof Aleksander Janczak, obsada: Izabela Dąbrowska, Sebastian Konrad, odc. 16.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz "Boża podszewka", czyta Stanisława Celińska, odc. 16 (powtórzenie).


logo


00.00-02.00 - "Nie do powiedzenia" - Agnieszka Furtak-Bilnik

Tematem audycji: Jak być dobrym ojcem? Goście: Darek Cupiał, Janusz Wardak.

02.00-04.00 - "Annały Migały" - Michał Migała

04.00-06.00 - "Trójka budzi / synth pop" - Michał Kirmuć

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański i Małgorzata Łukowska

W audycji m.in. o tym w jaki sposób sprawić aby telewizja poprawiała nam humor, a także o tym, że słuchanie muzyki może działać ochronnie na mózg, gdyż nasila aktywność genów działających ochronnie wobec neuronów. Warunkiem koniecznym jest jednak bycie osłuchanym muzycznie, a nie tylko okazjonalnym słuchaczem. Poszukamy też sposobów na dostarczenie sobie słońca i powiemy o Polaku, który został wybrany najlepszym e-sportowcem 2020 roku. Wygrał w kategorii komputerów stacjonarnych. Odwiedzimy również Słupsk, gdzie na tamtejszym Starym Rynku pojawiły się już świąteczne dekoracje m.in. choinka czy trójwymiarowy prezent.

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem poniedziałkowego wydania - Grzegorz Schetyna z Koalicji Obywatelskiej.

09.00-09.50 - "Muzyczna Poczta UKF" - Tomasz Żąda

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Mateusz Tomaszuk

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej

W audycji m.in. prezentacja nowego Radiobooka i wspomnienie Krzysztofa Pendereckiego, który skończyłby dziś 87 lat. Sprawdzimy również plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku, a w "Fajnym Filmie" - powiemy o polsko-czeskim Festiwalu Na Granicy. Przyjrzymy się także roślinom antysmogowym i zajrzymy do polskich pionierów, zajmujących się tzw. "nowym cyrkiem". To połączenie teatru i cyrku. Stały punkt audycji - reportaż, tym razem "Król życia" Joanny Bogusławskiej. To opowieść o Krzysztofie Dzikowskim - autorze tekstów piosenek i scenariuszy filmowych. Jest autorem największych przebojów muzyki rozrywkowej lat 60. i 70., takich jak "Anna Maria", "Mały Książę" czy "Ciągle pada".

15.00-16.00 - "W tonacji Trójki" - Marek Wiernik

16.00-19.00 - "Tu Trójka" - Witold Lazar

W audycji sprawdzimy m.in. jak będą wyglądały Święta w pandemii i ferie szkolne oraz jakimi hasłami zabezpieczamy dane w komputerze?

19.00-22.00 - Muzyka z Trójką:

19.00-20.00 - "AnagramMargana" - Michał Margański

Zaprezentujemy sporo nagrań wpisujących się we współczesną muzykę jazzową i jak tę aspirującą do tego miana. To będzie czas stylistycznych przecięć akustyczno-elektronicznych.

20.00-21.00 - "Po zachodzie słońca" - Aleksandra Kaczkowska

Najbliższe spotkanie Po Zachodzie Słońca w całości poświęcone będzie twórczości grupy Archive. Co prawda na nowy studyjny album grupy czekamy już 4 rok, bo ostatni to przecież The False Foundation wydany w 2016 roku ale Archive wcale nie próżnuje. W zeszłym roku wydali 4 płytowy album kompilacyjny, na którym znalazły się 42 utwory. W tym roku jako kontynuacja celebracji 25-lecia grupy ukazał się album Versions, a na nim nowe wersje dobrze nam znanych kompozycji Archive, tych największych i najlepszych. 20 listopada mieliśmy kolejną premierę albumu Versions Remixed. Materiału do zaprezentowania mam dla Państwa dużo więcej niż nam się zmieści w naszym spotkaniu ale postaram się przekazać esencję. Zapraszam po 20:05 na muzyczną podróż z Archive. Aleksandra Kaczkowska

21.00-22.00 - "Trzy kwadranse jazzu" - Jan Ptaszyn Wróblewski

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Łukasz Jasina

W internecie odbyła się premiera pierwszego od wielu lat filmu Sophii Loren "Życie raz jeszcze". Wielka ikona włoskiego i światowego kina nie pojawiała się na ekranie od wielu lat ale przekonał ją do występu jej syn - Eduardo Ponti. 

23.00-00.00 - "Dzika karta / Serdeczne Dźwięki" - Mateusz Krautwurst


LITERATURA W TRÓJCE: 

11.45 - z cyklu Proza czytana w Trójce - "Dzienniki" Marii Dąbrowskiej. Czyta Olga Sarzyńska (aktorka Teatru Ateneum w Warszawie).

logo

Płyta tygodnia - Dub Pistols - Addict

Grupa Dub Pistols opublikowała właśnie nowy, już ósmy studyjny album. Jak twierdzi zespół, to prawdopodobnie najlepsza płyta w ich karierze. Materiał nosi tytuł "Addict", zawiera 13 premierowych kompozycji, a gościnnie pojawiają się na nim tacy wokalni goście jak MC Navigator, duet The Ragga Twins, Lindy Layton (Beats International), a także Cheshire Cat, Horseman, Natty Cambell, Gardna, czy General Jah Mikey.

Płyta do zdobycia codziennie w "Muzycznym Lunchu" między godz. 13.00 a 14.00.

6.00-9.00 - "Pierwsze słyszę" - Igor Mertyn opowie o projekcie "Matematyka dla dorosłych" realizowanym w ramach programu Erasmus+. To podręcznik w formie komiksu dla wszystkich bez względu na wiek czy poziom wykształcenia. Powiemy też czym jest uitwaaien - holenderski sposób na poprawę nastroju.

14.00-15.00 - "Dajesz Radę" - zwierzęta te nie kojarzą się nam zbyt dobrze. Żyją głównie w kanalizacji, piwnicach lub innych podziemnych strukturach, kryjąc się przed wzrokiem człowieka. Czasami tylko możemy obserwować pojedyncze osobniki czmychające z jednego ciemnego miejsca w drugie. Szczury - mimo swojej złej sławy zyskują coraz większą rzeszę zwolenników. Podpowiemy, jak właściwie zająć się tymi ssakami oraz spróbujemy wyjaśnić, co jest urzekającego w tych, tak niesprawiedliwie ocenianych zwierzętach. Zaprasza Kacper Kowalczyk.

19.00-20.00 - "Wieczór Rezydentów" - Kosa i Jutro, czyli duet Czeluść zapraszają na godzinę z ich autorskimi składankami z polską muzyką elektroniczną. Nie zabraknie anegdotek, szczypty poczucia humoru i garści świeżych informacji o nadchodzących planach wydawniczych. Poniedziałek, 23 listopada to Międzynarodowy Dzień Licealisty, więc może usłyszymy jakieś ciekawe historie artystów z tamtego okresu życia…

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - nawet jedna piąta Polaków może się umyślnie okaleczać - ocenia Marta Korporowicz, doktorantka Instytutu Psychologii UŁ. Analizuje ona zjawisko autoagresji i samouszkodzeń niesamobójczych, takich jak "skary", "sznyty" czy ozdobne wzory z blizn. Dlaczego młodzi się "tną"? Jak idzie się przez życie z takimi znakami? W czym pomagają tatuażyści?


LITERATURA W CZWÓRCE: 

10.30 - radiopowieść "Idiota" Fiodora Dostojewskiego w tłum. ​Jerzego Jędrzejewicza, w reżyserii Janusza Kukuły, z gwiazdorską obsadą, m.in. Piotrem Adamczykiem, Piotrem Fronczewskim, Januszem Zakrzeńskim, Joanną Trzepiecińską. 


logo

17.15 - "Skarbonka" - Oszczędzać możemy na różne sposoby, jaki sposób wybrać dla siebie? Trzeba porównać! Dziś w Skarbonce o oszczędzaniu na koncie bankowym. Czy warto ... sami zadecydujecie. 

​18.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Z Wojciechem Applem, dziennikarzem  muzycznym porozmawiamy o utworach, w których króluje jesienna a nawet zimowa pogoda. Wsłuchamy się w melodie wypełnione jesienną szarugą, deszczem i kolorami. Jesień już wkrótce zmieni się w zimę. Przygotujemy się wiec również na zimowe nastroje w muzyce. W dzisiejszym Podwieczorku wraz z Czerwonymi Gitarami "jesień przejdzie przez park", aby z Majką Jeżowską pojawić się na Ulicy Śnieżynkowej.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Rozmowa z Martą Florkiewicz-Borkowską, inicjatorką akcji "Pożeracze Smutków", a także z dziećmi, które uczestniczyły w produkcji poduszkostworów. Siedemnaście uczennic z Publicznego Gimnazjum nr 3 w Pielgrzymowicach wspólnie z nauczycielką realizuje miniprojekt, polegający na szyciu polarowych "Pożeraczy Smutków" dla dzieci na oddziałach onkologicznych w Katowicach, Zabrzu i Chorzowie. Te niecodzienne maskotki powstawały głównie w czasie, gdy szkoły były zamknięte, a proces ich tworzenia pozwalał odreagować różne napięcia i stres związany z tą niepewną sytuacją. W drugiej godzinie audycji rozmowa z Krystianem Hanke, dziennikarzem, autorem książki "Tatowanie. Jak zostałem lekko odklejonym ojcem".

23.00-1.00 - "Co nam w duszy gra?" - Dzień po 83. urodzinach Edward Hulewicz opowie jak ludzie starsi radzą sobie w czasach pandemii, zaprezentuje dwie premierowe piosenki. Ponadto nowe płyty od Carli Bruni, Deacon Blues, Marca Cohna z Blind Boys Of Alabama - jednym z najstarszych istniejących chórów gospel, rarytasy z nowej płyty Mariah Carey, a z Polski nowe płyty - Moniki Lidke i Joanny Knitter.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 roku. Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska.

Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie.

Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.

19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.

logo

12.00 - "Interpretacja niejedno ma imię - Chopin historyczny czy współczesny?" - zaprasza Marcin Majchrowski

W audycji plejada gwiazd polskiej i światowej pianistyki w repertuarze chopinowskim: Martha Argerich, Mścisław Rostropowicz, Kevin Kenner, Philippe Giusiano, Krzysztof Jabłoński, Krzysztof Książek, Aleksander Michałowski. Zabrzmią m.in. mazurki, etiudy, Wariacje B-dur op. 2 oraz Polonez C-dur op. 3.

18.00 - "Chopin osobisty" - zaprasza Róża Światczyńska

Autorka zaprezentuje konkursowe nagrania Marty Argerich wydane przez koneserską wytwórnię DOREMI. Usłyszymy też niepublikowane dotąd nagrania Ballady f-moll op. 52, zarejestrowane przez Marthę Argerich w 1960 roku oraz Etiudy C-dur granej przez 14-letnią artystkę na recitalu w Buenos Aires. A na bis - fragment płyty wydanej przez NIFC z zapisem występów artystki na festiwalu Chopin i jego Europa w 2010 roku.

21.00 - "Chop-in-pop" - zaprasza Mariusz Gradowski

W audycji zaskakujące mariaże muzyki Chopina z muzyką rockową i musicalową. Wśród artystów Alice Cooper, Charly Garcia, Jordan Rudess i Electric Light Orchestra.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU