Polskie Radio

Taniec, koncerty i klasyka literatury. Polskie Radio na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 18:00
W Międzynarodowym Dniu Tańca w Jedynce o terapeutycznych właściwościach ruchu, a w Polskim Radiu Dzieciom o stylach tanecznych. W Dwójce z kolei - o wirtualnym polonezie! Wieczorem - jazzowy koncert! Zapraszamy! 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez 𝙿𝚘𝚕𝚜𝚔𝚒𝚎 𝚁𝚊𝚍𝚒𝚘 (@polskieradio)


. .

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Agnieszka Kunikowska 

W audycji porozmawiamy m.in. o nowym trendzie w odżywianiu się polegającym na stosowaniu zasad diety wegetariańskiej, choć nie wykluczającym sporadycznego spożywania mięsa. To zresztą jedna z zasad tego trendu, a mianowicie nie eliminowanie ze swojej diety jakichkolwiek grup żywności. Czym dokładnie jest tzw. fleksitarianizm - opowie Sylwia Majcher autorka kulinarnego bloga i takich książek jak m.in. "Gotuję, nie marnuję - kuchnia zero waste po polsku" czy "Mniej mięsa". 

W Międzynarodowym Dniu Tańca (obchodzonym właśnie w czwartek 29 kwietnia) - opowiemy o terapeutycznych właściwościach tańca i ruchu. Na ten temat Agnieszka Szymańska-Kierlandczyk, która łączy pracę psychoterapeuty z twórczością artystyczną. W Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie prowadzi z pacjentami zajęcia choreoterapeutyczne, ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne. Jest też choreografem znanego, dziecięcego zespołu "Fasolki". 

21.00-22.00 - Teatr Polskiego Radia - "Głosy we mgle"

Scenariusz: Jarosław Banaś, reżyseria: Marek Głuszczak

To metaforyczna opowieść o spotkaniu dwóch osób: niemieckiej pisarki pogrążonej w depresji i polskiego żołnierza tęskniącego za ukochaną. Autor słuchowiska stwarza przestrzeń do rozmowy postaciom, które nie mogłyby się spotkać w rzeczywistości - jedna z nich już nie żyje, a druga nie powinna była zostać poczęta. Obsada: Anna Seniuk, Krzysztof Szczepaniak, Dorota Landowska, Marcin Troński, Jakub Zając, Mariusz Bonaszewski, Waldemar Barwiński, Jakub Kamieński, Lesław Żurek, Antonina Żbikowska, Jakub Lasota, Mateusz Grydlik, Milena Staszuk. Realizacja akustyczna: Maciej Kubera; opracowanie muzyczne: Jarosław Banaś. 


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - fragmenty słuchowiska wg "Rękopisu znalezionego w Saragossie" Jana Potockiego, w tłumaczeniu Edmunda Chojeckiego (1847), w reżyserii Janusza Kukuły. Realizacja Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne Marian Szałkowski. W roli Alfonsa van Wordena wystąpił Krzysztof Tyniec.

21.45 / 20.45 - "Jaszczur" Honoriusza Balzaka, w interpretacji Jana Englerta. Nagranie z roku 1970, udostępniane w ramach projektu "Radiobook".

23.50 - "Opowieść o naszym domu" Zofii Szymanowskiej (Radiobook). 

logo


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki"
 - prowadzi Paweł Siwek

29 kwietnia świętujemy Międzynarodowy Dzień Tańca. Tradycyjnie Polski Teatr Tańca organizuje tego dnia wspólne tańczenie poloneza. Podobne jak w ubiegłym roku - z powodu pandemii - wydarzenie odbędzie się jednak wirtualnie. Ale ta instytucja ma jeszcze jeden powód do świętowania, jakim jest otwarcie nowej siedziby. Szczegóły w rozmowie z Iwoną Pasińską - dyrektor Polskiego Teatru Tańca o godz. 9.30. 

W "Poranku Dwójki" potańczymy również przy dźwiękach tanga, jakie znalazły się na najnowszej płycie Wiesława Prządki.  Poruszymy także kwestię wykorzystywania historii autentycznych osób w produkcjach filmowych i uwarunkowań prawnych takich działań. Przysłuchamy się również cyklowi debat zatytułowanych "Nowa miejskość Warszawy". To spotkania zainspirowane projektem Nowy Europejski Bauhaus. 

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie"

Wolfgang Amadeus Mozart Exsultate, jubilate K.165 (oprac. Matthias Spindler), wyk. Albrecht Mayer – obój d’amore, Vital Julian Frey – organy, Deutsche Kammerphilharmonie

11.10-13.00 - "Kanon Dwójki" – prowadzi Magdalena Łoś

11.10-12.00 - Johannes Brahms II Symfonia D-dur op. 73, wyk. Gewandhausorchester Leipzig, dyr. Herbert Blomstedt;

12.05-12.45 - Mikołaj Zieleński Offertoria Et Communiones Totius Anni, wyk. Capella Cracoviensis, dyr. Stanislaw Gałoński;

12.45-13.00 – "Zapiski ze współczesności" / Komeda we wspomnieniach przyjaciół, opr. Andrzej Zieliński.

13.00-15.00 - Koncerty w porze lunchu – prowadzi Klaudia Baranowska

WDR Symphony Orchestra with Lucas, Arthur Jussen, dyr. Christoph Eschenbach (Philharmonie, Kolonia. 18.12.2020);

Maurice Ravel Ma mère l'oye (suite); Francis Poulenc Koncert na dwa fortepiany d-moll, FP 61; Ludwig van Beethoven VIII Symfonia F-dur, op. 93

Orchestre National de France, dyr. Cristian Macelaru (Auditorium, Radio France Broadcasting House, Paryż, 23.07.2020);

Georges Bizet Suita z Carmen.

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Jak sektor kultury radzi sobie w czasie pandemii? Fundacja Centrum Cyfrowe zapytała o to pracowników instytucji kultury. Efektem tych rozmów jest wydany właśnie raport "Kultura w pandemii. Doświadczenie polskich instytucji kultury". Jego koordynatorka – Natalia Cetera  - będzie naszym gościem. Spotkamy się także z prof. Witoldem Beresiem, którego książka “Pilchu. Na rogu Wiślnej i Hożej" właśnie trafiła do księgarń, w związku z Międzynarodowym Dniem Tańca zastanowimy się, czy może być on skutecznym lekiem na izolację społeczną i porozmawiamy z Elwirą Niewierą oraz Piotrem Rosołowskim - autorami filmu i spektaklu "Syndrom Hamleta". W cyklu "Literackie witaminy" - Żaneta Nalewajk.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Czarne protesty pierwszomajowe - aud. Michała Szułdrzyńskiego

18.00-19.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek

Koncert Piotra Anderszewskiego w Laeiszhalle (Hamburg 22.11.2013): 

Wolfgang Amadeus Mozart Koncert fortepianowy C-dur KV 503, Wilhelm Stenhammar Symfonia nr 2 g-moll, wyk. Piotr Anderszewski - fortepian, Orkiestra Symfoniczna NDR, dyr. Herbert Blomstedt. 

19.00-22.00 - "Teraz jazz" - Transmisja ze Studia im. W. Lutosławskiego

DNI JAZZU: Emil Miszk & The Sonic Syndicate i Power of The Horns Piotra Damasiewicza, prowadzą Przemek Psikuta i Andrzej Zieliński, uzup. Roch Siciński

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" / Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie - Jerzy Lisowski "Listy 1947–1979", czytają Krzysztof Gosztyła i Mariusz Bonaszewski. 

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Joseph Conrad "W oczach Zachodu", przekład Wit Tarnawski, czyta Mariusz Benoit.

19.15 – 19.30 – Książka do słuchania: Tadeusz Różewicz „Opowiadania”, czyta Adam Ferency. 


logo

00.00-02.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk

02.00-03.00 - "Studio el-muzyki" - Jerzy Kordowicz

03.00-04.00 - "Klub Trójki" / powtórka ze środy - Monika Małkowska

04.00-06.00 - "Trójka budzi / Klub folkowy" - Wojtek Ossowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

Bywa, że ceny monet z czasów PRL-u wahają się w granicach kilkunastu tysięcy złotych. Zdaniem ekspertów to tylko spekulacje, które wprowadziły na rynek niepotrzebny chaos. W rzeczywistości monety są warte znacznie mniej - około kilkuset złotych. Powiemy też m.in. o tym, że jedna z firm produkująca telefony komórkowe wprowadziła możliwość odblokowania smartfona za pomocą rozpoznawania twarzy - nawet w maseczce. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak 

Gościem - Adrian Zandberg, Lewica (Razem)

09.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler

O ofercie polskich placówek kultury w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Tańca. Gość - Katarzyna Gardzina, redaktor wydawnictw Polskiej Opery Królewskiej oraz dziennikarz i krytyk baletowy. W audycji także o pracy z dziećmi na planie i prowadzeniu ich podczas dni zdjęciowych. Gość - Anna Siek, profesjonalnie zajmuje się przygotowywaniem dzieci do zdjęć w filmie, serialu czy reklamie. 


11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

Na pustyni Atakama w Chile na wysokości około 3000 m n.p.m. stanie największy optyczny teleskop na Ziemi - Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski. Zajmie powierzchnię połowy stadionu piłkarskiego. W budowę największego teleskopu świata zaangażowani są Polscy inżynierowie. W audycji także o rocznicy z roku 1934, kiedy otwarto port lotniczy Warszawa Okęcie. Kiedy zapadła decyzja o budowie i dlaczego w tym miejscu? 

15.00-17.45 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

Jak wygląda sytuacja pandemiczna u naszych południowych sąsiadów? Czy można wyjechać do nich na weekend majowy (powiemy, że nie można). Jakie są różnice między Czechami i Słowacją w tym czasie? Powiemy też o otwarciu wystawy "Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej. 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja" na Zamku Królewskim. 

17.45-18.00 - "Puls Europy" - Beata Michniewicz 

Gośćmi: Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych oraz Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej.

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Radosław Okrasko 

19.00-20.00 - "Kobiety mają głos" - Tomasz Żąda

20.00-21.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk 

21.00-22.00 - "Po zachodzie słońca" - Aleksandra Kaczkowska  

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Łukasz Jasina 

O niestabilnej Armenii. Co dzieje się w Erewaniu po dymisji premiera Paszynjana i czy Armenia zawieszona między Azerbejdżanem, Turcją i Rosją jest bezpieczna? Goście: dr Michał Sadłowski i Arkadiusz Legieć. 

23.00-00.00 - "NocHarmonia" - Julia Sawicka

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.


logo

22.05 - Nakręceni - zapraszają Piotr Gociek i Łukasz Adamski

W audycji nie tylko o premierach kinowych, ale także o najważniejszych produkcjach sygnowanych przez popularne platformy streamingowe. Jak co tydzień najgorętsze premiery zrecenzują Piotr Gociek i Łukasz Adamski. Tym razem wezmą pod lupę filmy "Pasażer nr 4", "Palm Springs" oraz serial "Sexify".

23.35 - Weekend kulturalny - zaprasza Maja Kluczyńska

Festiwal Filmowy Kino w Trampkach w tym roku powraca w dwumiesięcznej wiosenno-letniej odsłonie. Rusza 19 kwietnia aż z 30 najlepszymi krótkimi metrażami z całego świata, a w maju zmienia bieg z krótkiego na długi i zaprezentuje filmy pełnometrażowe oraz KIDS Media Lab. Gościem Polskiego Radia 24 będzie dyrektor artystyczny Festiwalu - Karolina Śmigieł.​


logo

10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie otwiera nowy kierunek studiów magisterskich: projektowanie jutra. Co znajdzie się w programie nauczania?

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Oliwia Krettek

Kim jest lekarz jezior? Glony w jeziorze i zakwit wody dla nas oznacza brak kąpieli, ale co to oznacza dla roślin i zwierząt z tego zbiornika? Czym jest metoda PROTE-fos? W audycji opowiemy też o tegorocznym Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.

13.00-14.00 - "Muzyczny Lunch" - Norbert Borzym

W cyklu "Był sobie numer" przedstawimy kulisy powstania utworu "Jah jest Prezydentem" zespołu Vavamuffin. Czy twórcy spodziewali się takiej popularności piosenki? 

17.00-19.00  - "TOP - trochę optymizmu popołudniem" - Kuba Marcinowicz

OMG, czyli omawiamy mowę geeka - pic not rel - forma mema, w której wyśmiewamy przywary znanej osoby, ale na początku oszukujemy trochę czytelnika, dodając zdjęcie kogoś innego. O co chodzi w tym żarcie? Kiedy jeszcze dodajemy pic not rel do naszego posta? 

22.00-00.00 -  "TŁUSTY Czwartek" - Grubson 

"Posłuchamy nowości z Polski i zagranicy: Ten Typ Mes, Jarecki, Sobel, Święty Bass, Son Lux, Snoop Dogg, Jacob Banks, etc. Będzie różnorodnie i jak zwykle tłusto". 

LITERATURA W CZWÓRCE

Godz. 10.40  „Zbrodnia i kara”  Fiodora Dostojewskiego – kolejny odcinek radiopowieści w reżyserii Janusza Kukuły, z udziałem m.in Piotra Adamczyka, Zofii Rysiówny, Krzysztofa Gosztyły i Mariusza Benoit. 


PRD logo 

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Jak się nazywa lęk przed pająkami? Czy można bać się zegarów i upływającego czasu? Co tajemniczego i przerażającego czai się w cyfrach? Skąd wziął się strach przed piątkiem trzynastego? I dlaczego przeraża nas zapadający zmrok i nietoperze? Tego wszystkiego dowiemy się z książki "Najdziwniejsze fobie"! W "Poranku" gościć będziemy jej autora – Marcina Przewoźniaka. Zastanowimy się tez, jak oswajać różne strachy.

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca przyjrzymy się najbardziej charakterystycznym stylom tanecznym i muzyce, która im towarzyszy. Samba, flamenco, swing... Dołączcie do nas i wyruszcie w taneczna podróż. 

17.15 - "Zbieraj z klasą" - Co ekologia ma wspólnego ze sportem? Okazuje się, ze może mieć bardzo wiele. Począwszy od tego, że każdemu sportowcowi powinno zależeć na dobrej jakości powietrza oraz na czystej i zadbanej przyrodzie, ponieważ w dużej mierze korzystają z jej zasobów. Jest jeszcze druga strona - z dbania o ekologię można uczynić sport! W jaki sposób?

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Co jest dobre dla naszego mózgu? Jak sprawić by mózg pracował lepiej a my będziemy potrafili koncentrować się i łatwiej zapamiętywać? Opowie o tym Tobiasz Boral, pierwszy w historii reprezentant Polski na Mistrzostwach Świata Pamięci, Mistrz Europy w konkurencji Images na Mistrzostwach Europy Pamięci, Kopenhaga 2018, Vice Mistrz Świata Juniorów w konkurencji Spoken Numbers na Mistrzostwach Świata Pamięci, Chiny 2011, Brązowy medalista tych mistrzostw w konkurencji Abstract Images, zdobywca 17 złotych medali Mistrzostw Polski Pamięci federacji WMSC/IAM, dwukrotny finalista programu The Brain Genialny Umysł, jedyny Polak posiadający dwa standardy mistrzowskie federacji WMSC/IAM, autor książki Techniki Zapamiętywania​.

21.00-22.00 - "Strefa rodzica" - Edukacja specjalna i włączająca - czyli osoby z niepełnosprawnościami w systemie edukacji. Kiedy rozmawia się z nauczycielami, rodzicami uczniów widać, że w szkole coraz więcej jest dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. To bardzo szerokie pojęcie, obejmujące zarówno osoby uczniów, posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (np. z niepełnosprawnością intelektualną, niewidzących, niesłyszących, z niepełnosprawnością fizyczną czy autyzmem), jak i te, które mają trudności w realizacji wymagań programowych, wynikające choćby z dysleksji, dysgrafii czy dyskalkulii, dzieci przewlekle chore oraz doświadczające ograniczeń środowiskowych (np. dzieci emigrantów czy dzieci z rodzin niewydolnych wychowawczo). Ile z tych dzieci uczy się w specjalistycznych placówkach, a ile wdrażanych jest do masowego systemu edukacji, jak szkoły przygotowane są do pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, a także czym jest edukacja włączająca, które to pojęcie coraz częściej pojawia się w dyskusjach o szkole. O tym porozmawiamy na początek z Joanną Wilewską - dyrektor Departamentu Wychowania i Edukacji Włączającej, a w drugiej godzinie z Mateuszem Różańskim z portalu niepelnosprawni.pl oraz magazynu "Integracja". O tym, jak w praktyce może wyglądać edukacja włączająca, jakie są jej zalety i wyzwania, które stawia opowie Paulina Szczypińska z Nowatorskiej Szkoły Podstawowej. 


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM

6.30 i 14.00 - Słuchowisko "Ania z Avonlea" Lucy Maud Mongomery, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1979 r.
Wystąpili m.in. Anna Romantowska, Zofia Rysiówna, Grażyna Marzec, Mirosław Konarowski.

19.10 - "Książka do poduszki" - "Powrót Tappiego do Szepczącego Lasu" Marcina Mortki, czyta Leszek Filipowicz. 


.


14.00 - "Lekcja mistrzowska" - prof. Andrzej Ratusiński i Anna Skulska 

Bohaterem kolejnej "Lekcji..." - prof. Margerita Trombini Kazuro i Jorge  Bolet. 

19.00 - "Romantyczne brzmienia" - Klaudia Baranowska

W audycji zabrzmią m.in. Sonata F-dur KV 280 Mozarta (wyk. Kristian Bezuidenhout), III Symfonia D-dur Schuberta (wyk. Royal Flemish Philharmonic, dyr. Philippe  Herreweghe) oraz Sonata skrzypcowa Es-dur op. 12 nr 3 Beethovena w interpretacji Victorii Mullovej oraz Kristiana Bezuidenhouta.

21.00 - "Na jazzowo" - Andrzej Zieliński

W audycji nie tylko Chopin, ale również Ignacy Jan Paderewski - w jazzowym ujęciu autorstwa Pawła Kaczmarczyka. Będą też chopinowskie korzenie, które przywoła Anna Maria Jopek oraz nowe przetworzenie tematów ludowych autorstwa Joachima Mencla inspirowane Chopinem w warstwie konceptualnej.


Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU